Porady OnGeo

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Sprawdź swoje sąsiedztwo!

Paulina Multan
2021-01-22
~6 min
Post zaktualizowany: 2022-04-22
Głosów: 24, średnia ocen: 5
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Dla większości z nas, kupno pierwszego, własnego mieszkania jest dużym wyzwaniem. Przede wszystkim jest to decyzja na wiele lat, angażująca sporą część środków pieniężnych, powodująca zaciąganie wieloletnich zobowiązań, wymagająca podjęcia wielu decyzji nie tylko przed samym zakupem, ale też później na etapie prac wykończeniowych. W dzisiejszym artykule skupimy się na pierwszym etapie – dowiesz się na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania.

 • Jedną z pierwszych decyzji jaką musimy podjąć szukając wymarzonego mieszkania jest to czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego.
 • Następnie przychodzi pora na określenie cech samego mieszkania, takich jak metraż, liczba pokoi, ekspozycja, czy dodatkowe udogodnienia jak winda czy parking.
 • Sprawdź najbliższą okolicę. Ważny jest stan obecny, jak i wynikające z przepisów MPZP możliwość rozwoju najbliższego sąsiedztwa.
 • W Raporcie o Terenie OnGeo.pl odnajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wybranej przez Ciebie lokalizacji, dzięki czemu zaoszczędzisz zarówno czas jak i pieniądze.

Kupując mieszkanie będziemy musieć zmierzyć się z wieloma dylematami, kwestiami prawnymi, finansowymi oraz technicznymi. Mnogość aspektów wymaga od nas nie lada uwagi. Skutki jednego niedopatrzenia możemy odczuwać przez kolejne lata.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Podstawową kwestią jest podjęcie decyzji, czy poszukujesz mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym. Od wybrania odpowiedniego wariantu zależeć będzie koszt inwestycji, nakład pracy oraz czas remontu.

Niezależnie od tego czy szukasz mieszkania prosto od dewelopera, czy z drugiej ręki, do przeanalizowania masz kilka kolejnych elementów.

Szukając odpowiedzi na pytanie: "Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?" natrafiamy w sieci na wiele poradników internetowych, przybliżających tematykę zakupu nieruchomości. Najwięcej uwagi w nich poświęca się kryteriom dotyczącym cech dotyczących samego mieszania. Musisz zastanowić się:

 • jaka powierzchnia Cię interesuje,
 • z ilu pokoi powinno się składać,
 • na którym piętrze powinno być umieszczone,
 • jaka powinna być ekspozycja mieszkania
 • z jakiego materiału ma być wykonane,
 • czy posiada udogodnienia takie jak garaż podziemny, komórkę lokatorską, windę, dodatkowy parking dla gości,
 • i przede wszystkim jakim budżetem dysponujesz.

Fakt, te aspekty są jednymi z ważniejszych. Jednak, nie powinniśmy się ograniczyć tylko do elementów, które dotyczą samego mieszkania, nawet jeśli są pierwszym poziomem selekcji, na podstawie których zawęzisz grono poszukiwań.

Ważnym słowem klucz podczas wyrobu inwestycji jest – sąsiedztwo.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Rozejrzyj się wokoło!

Jeśli analizujesz wybraną inwestycję, nie zapomnij sprawdzić takich elementów:

 • dostępność komunikacji miejskiej,
 • odległość do przystanku tramwajowego lub autobusowego,
 • odległość do sklepu spożywczego – zarówno marketu na większe zakupy, jak i osiedlowego sklepiku, do którego jesteś w stanie wyskoczyć po bułki,
 • rozejrzyj się za innymi punktami usługowymi – poczta, fryzjer, urzędy. Lepiej nie musieć jechać na drugi koniec miasta, by odebrać awizo.
 • poszukaj miejsc rekreacyjnych, parki, ścieżki spacerowe, place zabaw, boiska,
 • przejrzyj okolicę pod kątem uciążliwych zakładów przemysłowych, tras szybkiego ruchu.

Jak widać, tematów do sprawdzeni jest naprawdę, wiele. Jak znaleźć na to czas i cierpliwość? Wydaje Ci się, że poznanie okolicy i zinwentaryzowanie jej pod tymi kątami zajmie dużo czasu?

Z pomocą przychodzi Geoportal OnGeo.pl – a w nim Raporty o Terenie. Dzięki niemu w kilka chwil znajdziesz odpowiedź na nurtujące pytania, dotyczące okolicy rozważanej nieruchomości.

Jakie informacje znajdę w Raporcie o Terenie OnGeo.pl?

Zamawiając Raport o terenie OnGeo.pl sam decydujesz jaki zakres informacji chcesz uzyskać. Możesz więc dostosować go do własnych potrzeb. Poniżej wymienione zostały najistotniejsze sekcje, które warto przeanalizować zanim zdecydujemy się zakupić mieszkanie. Po przeczytaniu do końca tego artykułu będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Przeznaczenie terenu według MPZP w Raporcie o Terenie OnGeo.pl
Przeznaczenie terenu według MPZP w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

W Raporcie znajdziesz informację czy dla interesującej Cię lokalizacji, został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dla niektórych obszarów, będziesz mógł otrzymać pełną nazwę i numer uchwały oraz zaznaczone granice planu. Dodatkowo dla części obszarów możesz znaleźć informację o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania terenów. Na mapie odpowiednimi kolorami będzie oznaczone przeznaczenie, np. mieszkaniowe, usługowe, produkcyjne, rolnicze, zielone, infrastruktura, drogi i inne.

Jeśli planujesz spędzić kolejne kilka lub kilkadziesiąt lat w nowym mieszkaniu, pamiętaj – okolica może się zmienić. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z obecnym zagospodarowaniem przestrzennym, zweryfikowanie jakie obiekty znajdują się w pobliżu oraz jakie będą mogły znaleźć się w przyszłości.

Lepiej być gotowym na co, jakiego rodzaju inwestycje mogą powstać na sąsiadujących działkach. Szczególnie, jeśli wybierając mieszkanie będziesz cieszyć się widokiem z okna na kawałek wolnej przestrzeni, na której prędzej czy później będzie mógł powstać kolejny blok czy sklep.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego działki

Pozwolenia na budowę

Wydane pozwolenia na budowę w Raporcie o Terenie OnGeo.pl
Wydane pozwolenia na budowę w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

W raporcie znajdziesz zestawienie wydanych w ostatnim czasie pozwoleń na budowę – dla terenu w promieniu 200 m od wybranej przez Ciebie lokalizacji. Z zestawienia dowiesz się m.in:

 • jaka jest nazwa planowanej inwestycji,
 • pod jakim adresem jest planowana,
 • jaki jest numer urzędowy wniosku, decyzji lub zgłoszenia.

Dostępność usług (POI)

Dostępność usług (POI) w Raporcie o Terenie OnGeo.pl
Dostępność usług (POI) w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

Nie musisz poświęcać kilku godzin na spacer po okolicy, by poznać punkty usługowe, sklepy, kawiarnie, szkoły, które znajdują się w okolicy. W raporcie znajdziesz szczególnie pomocną sekcję – na mapie zobaczysz lokalizację obiektów użyteczności publicznej w odległości 1 km. Punkty te oznaczone są odpowiednimi symbolami, określającymi ich rodzaj. Dodatkowo otrzymasz listę tych obiektów z podziałem na:

 • przedszkole,
 • szkoła,
 • opieka medyczna,
 • sklep/supermarket,
 • bank/bankomat,
 • paczkomat
 • sport i rekreacja,
 • rozrywka,
 • kościół,
 • przystanek

z podaniem dokładnej nazwy danego obiektu, dzięki którym łatwo zlokalizujesz go w terenie.

Pokrycie terenu

Pokrycie terenu w Raporcie o Terenie OnGeo.pl
Pokrycie terenu w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

Co ważne, w raporcie znajdziesz informację przedstawiającą na mapie oraz zestawienie powierzchniowe i procentowe pokrycie terenu, np. plac, zadrzewienie, roślinność trawiasta, krzewy, zabudowa jednorodzinna, zabudowa handlowo usługowa, i tym podobne.

Średnie ceny mieszkań

Średnie ceny mieszkań w Raporcie o Terenie OnGeo.pl
Średnie ceny mieszkań w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

W raporcie znajdziesz mapę okolicy, na której kolorystycznie oznaczone są tendencje cen nieruchomości. Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie szukać tańszych lub droższych inwestycji. Może się okazać, że kilka ulic obok, ceny będą korzystniejsze.

Hałas

Natężenie hałasu w Raporcie o Terenie OnGeo.pl
 Natężenie hałasu w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

Hałas, to kolejny bardzo ważny aspekt, który należy ocenić przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze nieruchomości. W Raporcie o Terenie OnGeo.pl sprawdzisz wskaźnik hałasu generowany przez drogi, lotniska oraz hałas miejski. Dzięki wizualizacji na mapie, obrazującej rozkład hałasu na działce, będziesz mógł odpowiednie mieszkanie w inwestycji, a także zaplanować układ pomieszczeń w mieszkaniu.

Wskazówka! Pamiętaj, że gdy odwiedzasz przyszłą nieruchomość, jesteś w jej okolicy zazwyczaj krótki czas, czasami o tych samych porach dnia, np. popołudniu. Myślisz zapewne o tym co musisz załatwić, nie zwracasz uwagi na codzienne odgłosy, które różnią się pod względem natężenia w dzień roboczy, w weekend, rano czy wieczorem. Aby dowiedzieć się czy w okolicy Twojego przyszłego mieszkania będzie głośno, odwiedź je przynajmniej kilka razy, o różnych porach dnia, w tygodniu oraz w weekend.

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza w Raporcie o Terenie OnGeo.pl
Zanieczyszczenie powietrza w Raporcie o Terenie OnGeo.pl

Kolejna mapa, tym razem prezentuje średnioroczne zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 2,5 oraz PM 10 dla obszaru o promieniu 5 km od wybranej lokalizacji. Najczęściej o zanieczyszczonym powietrzu słyszymy w okresie zimowym. Na wiosnę i latem, zazwyczaj nie myślimy o poziomie zanieczyszczenia – a warto wziąć te informacje pod uwagę, rozważając wybór lokalizacji przyszłego mieszkania.

To tylko niektóre sekcje Raportu o Terenie OnGeo.pl. Wejdź na stronę internetową i dowiedz się więcej: https://ongeo.pl/raporty

Raport o terenie Ongeo to nie tylko oszczędność czasu ale też pieniędzy! Sprawdź ile możesz zaoszczędzić zamawiając Raport o Terenie.

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl