News

Koniec z formalnym oddaniem budynku do użytkowania

Monika Byś
2023-02-02
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Koniec z formalnym oddaniem budynku do użytkowania

Nowelizacja prawa budowlanego z 2023 r. wprowadza likwidacje formalnego oddawania budynków mieszkalnych jednorodzinnych i obiektów budowlanych III kategorii. Po zmianach oddanie do użytkowania nastąpi już z chwilą złożenia przez kierownika budowy oświadczenia o zakończeniu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego. 

  • Po zmianach, przepisy mają pozwolić kierownikowi budowy na złożenie oświadczenia o zakończeniu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego wraz ze stosownymi załącznikami. Poinformowanie organu nadzoru będzie miało charakter jedynie techniczny, a jego brak nie będzie miał wpływu na legalność użytkowania obiektu.
  • Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza również tzw. warunkowe oddanie do użytkowania. Chodzi o sytuacje, gdy w projekcie budowlanym znajdują się wymagane przyłącza do sieci i istnieje ryzyko, że nie będą zrealizowane w terminie.

Jedną ze zmian w planowanej reformie prawa budowlanego w 2023 r. dotyczy pozwolenia na użytkowanie domów jednorodzinnych. Zmiana spowodowana jest potrzebą przyspieszenia procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zmniejszeniem obciążeń w stosunku do inwestorów i organów administracji architektoniczno-budowlanej. 

Obecnie każdy dom jednorodzinny i każdy inny budynek, który został wykonany na podstawie pozwolenia na budowę. musi przejść procedurę oddania do użytkowania. Procedura wiąże się ze złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy do organu nadzoru budowlanego. Organ ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu, a jeśli tego nie zrobi, dopiero po tym czasie inwestor może rozpocząć użytkowanie.

Po zmianach, przepisy mają pozwolić kierownikowi budowy na złożenie oświadczenia o zakończeniu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego wraz ze stosownymi załącznikami (m.in. projektem technicznym oraz dokumentacją geodezyjną). Poinformowanie organu nadzoru będzie miało charakter jedynie techniczny, a jego brak nie będzie miał wpływu na legalność użytkowania obiektu 

W przypadku pozostałych budynków, które nie są domami jednorodzinnymi lub innymi, niewielkimi budynkami, wymagane będzie zawiadomienie o zakończeniu budowy, jednak konieczne będzie jedynie, gdy:

  • obiekt budowlany oddajemy do użytkowania jeszcze przed zakończeniem robót budowlanych,
  • a także jeśli inwestor sam zawnioskuje o jego wydanie.

Warunkowe oddanie do użytkowania 

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza również tzw. warunkowe oddanie do użytkowania. Chodzi o sytuacje, gdy w projekcie budowlanym znajdują się wymagane przyłącza do sieci i istnieje ryzyko, że nie będą zrealizowane w terminie. Sytuacje te mogą mieć miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo zajmujące się poszczególnymi sieciami, np. gazowe, ma wyraźne opóźnienia w wykonaniu przyłącza. 

Osoba, która uzyska warunkowe oddanie do użytkowania musi w ciągu 18 miesięcy doprowadzić media do budynku. Skorzystanie z warunkowego oddania do użytkowania umożliwi ograniczenie ryzyka związanego z tym, że organ nadzoru budowlanego mógłby nie odebrać budynku, do którego nie są doprowadzone media.

Źródło: GUNB

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.