Analiza inwestycji

Kiedy rozpocząć budowę domu? Zrób to z głową!

Monika Byś
2021-07-22
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-03-20
Głosów: 33, średnia ocen: 5
Ile trwa budowa domu?

Budowa domu to spory wydatek, dlatego każdy jej etap powinien być dobrze przemyślany. Planowanie tak dużej inwestycji rozpoczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej działki oraz projektu domu. Kolejne kroki to w dużym uproszczeniu cały proces realizacji określonych prac budowlanych. Intuicyjnie można przypuszczać, że pora roku może mieć znaczenie dla konkretnych etapów budowy. Kiedy rozpocząć budowę domu? Czy istnieją zasady, których należy się trzymać, aby uniknąć pomnażania kosztów budowy?

  • Średni czas budowy domu w tradycyjnej technologii murowanej wynosi około rok.
  • Nie zaczynaj budowy w zimie. Minimalna temperatura, przy której należałoby prowadzić prace budowlane wynosi 5°C.
  • Przyjmuje się, że wiosna jest najbardziej optymalną porą roku na rozpoczęcie prac związanych z budową domu.
  • Budowa jesienią może wiązać się z tańszą robocizną.
  • Raport o Terenie OnGeo.pl pozwoli Ci w szybki sposób zdiagnozować dowolną działkę w Polsce. Dowiesz się, czy działka znajduje się na terenie objętym MPZP, sprawdzisz dostęp do drogi publicznej, natężenie hałasu, zanieczyszczenia i wiele innych.

Ile trwa budowa domu?

To wszystko zależy od Twojej determinacji, zasobności portfela oraz zaangażowania pracowników. Średni czas budowy domu w tradycyjnej technologii murowanej wynosi około rok. Sam proces budowy można przyspieszyć wybierając alternatywną technologię np. budowę z gotowych elementów konstrukcyjnych, czy wybierając budowę z użyciem pustaków styropianowych. Oczywiście każda metoda ma swoje ograniczenia. Należy wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia niezbędnych przerw technologicznych na każdym etapie.

Ograniczenia podczas budowy mogą dotyczyć warunków pogodowych, czy problemów w dostępie materiałów.

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Istnieje jedna niezaprzeczalna zasada w wyborze czasu rozpoczęcia budowy domu. Nie zaczynaj budowy w zimie. Minimalna temperatura, przy której należałoby prowadzić prace budowlane wynosi 5°C. Zima, a będąc bardziej precyzyjnym, występowanie ujemnych temperatur, może utrudnić lub uniemożliwić wykop pod fundamenty i proces wiązania struktury betonu.

Istnieje jednak kilka szczególnych czynników wpływających na termin rozpoczęcia robót budowlanych, a są to:

Temperatura

O roli temperatury była już mowa, więc podsumujmy to krótko. Zbyt niska temperatura spowoduje, że woda, która jest obecna w większości zapraw murarskich zacznie zamarzać, a zbyt wysoka - zmniejszy wydajność pracowników.

Opady atmosferyczne

Długo utrzymujące się opady atmosferyczne są znaczą przeszkodą na budowie. Rozmiękły i grząski grunt po deszczu uniemożliwi wylanie fundamentów. Deszcz może być również utrudnieniem dla pracowników, co wpływa na tempo i komfort ich pracy.

Warunki glebowe

Wiosną rozpoczęcie budowy może okazać się problematyczne ze względu na stan gruntu i warunki wodne. Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed planowaniem prac budowlanych sprawdzić poziom wód gruntowych na swojej działce.

Materiały budowlane

Pora roku ma istotny wpływ na cenę materiałów budowlanych. Dobrą praktyką jest zakup materiałów przed sezonem tj. w zimie lub późną jesienią. W takim przypadku należy jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ich na czas zimy. Wiosną i latem cena materiałów może być wyższa.

Kiedy rozpocząć budowę domu? Rozważmy wady i zalety w poszczególnych porach roku!

Budowa wiosną

Przyjmuje się, że wiosna jest najbardziej optymalną porą roku na rozpoczęcie prac związanych z budową domu. Jeśli zaczniesz budować w marcu, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzisz stan domu do surowego zamkniętego.

Poniższa tabela zestawia wady i zalety budowania wiosną.

Kiedy rozpocząć budowę domu?
Kiedy rozpocząć budowę domu?

Budowa latem

Budowa latem jest dobrym pomysłem jeśli nie przeszkadzają Ci upały i gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe. Okres wakacyjny może również dać Ci możliwość zatrudnienia większej ilości pomocników do prostych czynności na budowie. Uczniowie szkół średnich i studenci chętnie podejmą się pracy dodatkowej.

Poniższa tabela zestawia wady i zalety budowania latem.

Kiedy rozpocząć budowę domu?
Kiedy rozpocząć budowę domu?

Budowa jesienią

Budowa jesienią może wiązać się z tańszą robocizną. Ekipy budowlane zajmujące się konstrukcją domu mogą mieć wolne terminy z racji wygaszania sezonu budowlanego.

Poniższa tabela zestawia wady i zalety budowania jesienią.

Kiedy rozpocząć budowę domu?
Kiedy rozpocząć budowę domu?

Poznaj Raporty o Terenie OnGeo.pl i zdiagnozuj swoją działkę bez wychodzenia z domu

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl dostaniesz niezbędne informacje o dowolnej działce w Polsce w zaledwie 5 minut po dokonanej płatności. Zobacz co znajdziesz w Raportach!

Dowiedz się więcej o swojej działce z Raportu o Terenie OnGeo
Dowiedz się więcej o swojej działce z Raportu o Terenie OnGeo
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.