Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Jak ustalić właściciela działki?

Głosów: 28, średnia ocen: 4.9
mock

Informacje o właścicielu szukamy w momencie kiedy planujemy zakup nieruchomości. Można taką informację uzyskać pytając w sąsiadujących nieruchomościach o właściciela. W związku z tym, że obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, pozyskanie takiej wiadomości będzie nie lada wyzwaniem, jednakże można sprawdzić również w inny sposób. Sprawdźmy jak ustalić właściciela działki.

 • Aby sprawdzić kto jest właścicielem danej działki, najpierw powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą.
 • Innym sposobem dotarcia do wiedzy nt. kto jest właścicielem działki dowiemy się z danych ewidencyjnych. Sprawdź w OnGeo.pl grupę rejestrową działki i dowiedz się czy należy np. do Skarbu Państwa lub osoby fizycznej.
 • Jeśli poszukujesz informacji o nieruchomościach, jej lokalizacji czy informacji o pozwoleniu na budowę, to portal OnGeo.pl ułatwia proces wyboru, wyceny, kupna czy sprzedaży nieruchomości zarówno domu, działki czy mieszkania.

Gdzie możemy szukać danych właściciela działki? 

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki, możemy posłużyć się następującymi źródłami informacji: 

Sprawdź grupę rejestrową i dowiedz się kto jest właścicielem działki

Dane o właścicielu nieruchomości są niejawne i aby je pozyskać należy złożyć wniosek o wydanie wypisu z EGIB lub sprawdzić księgę wieczystą. Jeśli chcesz sprawdzić, czy działka należy do jednostki samorządowej, Skarbu Państwa lub osoby fizycznej, wystarczą ci dane o jej grupie rejestrowej.

Generując Raport o Terenie dostaniesz dane z ewidencji gruntów, a w tym informacje o grupie rejestrowej, która pozwoli ci zidentyfikować właściciela nieruchomości. 

Geoportal
Przejdź do strony Geoportalu OnGeo.pl i pobierz raport

Księga wieczysta - jak ustalić właściciela działki?

Aby sprawdzić kto jest właścicielem danej działki, najpierw powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą. Są tam niezbędne informacje o nieruchomości jak położenie, oznaczenie, hipoteki, różnego rodzaju prawa służebności, ograniczenia w użytkowaniu, ale również dane o właścicielu. 

Aby sprawdzić informacje zawarte w księdze wieczystej, powinniśmy znać numer księgi wieczystej

Jak wyszukać właściciela działki korzystając z rejestru gruntów?

Innym sposobem dotarcia do wiedzy nt. kto jest właścicielem działki dowiemy się z danych ewidencyjnych. 

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki w ewidencji gruntów? Najlepiej będzie sprawdzić adres administracyjny działki wzbudzającej w nas ciekawość. Powyższe informacje uzyskamy w rejestrze EGiB (Ewidencja Gruntów i Budynków), prowadzonym zazwyczaj przez starostwa powiatowe lub urzędy miast. 

Dane EGIB, ograniczenia, uciążliwości i zagrożenia dla działki sprawdź w OnGeo.pl

Przedstawione informacje jak i inne tj. wszystko o powierzchni nieruchomości, ograniczenia formalnoprawne, zagrożenia i uciążliwości, znajdziemy również w Geoportalu OnGeo.pl

Generując Raport OnGeo.pl z tematem Dane z ewidencji gruntów i budynków otrzymasz czytelną mapę z twoją działką z wyznaczonymi parametrami geometrycznymi, czyli długość, szerokość, powierzchnię oraz współczynnik kształtu. Dodatkowo w osobnej tabeli otrzymasz dane z ewidencji gruntów i budynków z dokładnym położeniem administracyjnym nieruchomości oraz powierzchnię urzędową.

Jak sprawdzić właściciela działki korzystając ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości

Dane o właścicielu działki możesz zdobyć dzięki księdze wieczystej. Ta dostępna jest za darmo na stronie Elektrycznych Ksiąg Wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Jak ustalić właściciela działki działki metodami tradycyjnymi 

Po prostu, pojedź w miejsce lokalizacji działki i popytaj sąsiadów czy nie znają właściciela. 

Pamiętaj, że właściciel działki którą chcesz zakupić ma obowiązek podać ci numer działki. Jeśli uchyla się od swojej powinności - niech zapali ci się “czerwona lampka”. Być może działka ma nieuregulowany stan prawny. 

Poznaj Raporty o Terenie OnGeo.pl

Raport o terenie w portalu OnGeo.pl, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

W Raporcie znajdziesz chociażby:

 • dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli wymiary i obwód działki, powierzchnia urzędowa i obliczona, współrzędne punktów załamania linii granicznej działki, grupa rejestrowa, klasa bonitacyjna,
 • informacje o planach miejscowych na obszarze działki i w okolicy oraz przeznaczenie działki w mpzp,
 • rejestr pozwoleń na budowę w okolicy,
 • uzbrojenie terenu w media,
 • miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe w sąsiedztwie,
 • zagrożenia i uciążliwości, czyli tereny: zalewowe, zagrożone stagnacją wody, osuwiskowe,
 • analiza nasłonecznienia w poszczególnych porach roku,
 • powierzchniowe i punktowe formy ochrony przyrody występujące w promieniu 1 km od granic działki,
 • analiza żyzności gleb,
 • strefy ochronne, czyli wokół: turbin wiatrowych, cmentarzy, lotnisk, terenów zamkniętych,
 • analiza zasięgu czasu dojazdu i dojścia,
 • inne, sprawdź jakie na stronie.

Sprawdź sam dowolną działkę w Polsce!

Raport o Terenie – Jak ustalić właściciela działki
Raport o Terenie – Jak ustalić właściciela działki

Katarzyna Krzak

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak