Porady OnGeo

Jak ustalić właściciela działki

Katarzyna Krzak
2019-12-30
~2 min
Post zaktualizowany: 2021-04-23
Głosów: 72, średnia ocen: 5
wyszukiwarka-adresow

W dzisiejszym poście poruszymy temat jak ustalić właściciela działki. Informacje o właścicielu szukamy w momencie kiedy planujemy zakup nieruchomości. Można taką informację uzyskać pytając w sąsiadujących nieruchomościach o właściciela. W związku z tym, że obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, pozyskanie takiej wiadomości będzie nie lada wyzwaniem, jednakże można sprawdzić również w inny sposób.

  • Aby sprawdzić kto jest właścicielem danej działki, najpierw powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą.
  • Innym sposobem dotarcia do wiedzy nt. kto jest właścicielem działki dowiemy się z danych ewidencyjnych. 
  • Jeśli poszukujesz informacji o nieruchomościach, jej lokalizacji czy informacji o pozwoleniu na budowę, to portal OnGeo.pl ułatwia proces wyboru, wyceny, kupna czy sprzedaży nieruchomości zarówno domu, działki czy mieszkania.

Gdzie możemy szukać danych właściciela działki?

• Ewidencja Gruntów i Budynków
• Sądy
Księga wieczysta- strona Ministerstwa Sprawiedliwości

Księga wieczysta jak znaleźć właściciela działki?

Aby sprawdzić kto jest właścicielem danej działki, najpierw powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą. Są tam niezbędne informacje o nieruchomości jak położenie, oznaczenie, hipoteki, różnego rodzaju prawa służebności, ograniczenia w użytkowaniu, ale również wzmianki o właścicielu. Aby sprawdzić informacje zawarte w księdze wieczystej, powinniśmy znać numer księgi wieczystej. Więcej informacji na temat księgi wieczystej znajdziesz w artykule Numer księgi wieczystej a numer działki.

Jak wyszukać właściciela działki korzystając z rejestru gruntów?

Innym sposobem dotarcia do wiedzy nt. kto jest właścicielem działki dowiemy się z danych ewidencyjnych. Dlatego najlepiej będzie sprawdzić adres administracyjny działki wzbudzającej w nas ciekawość. Powyższe informacje uzyskamy w rejestrze EGiB (Ewidencja Gruntów i Budynków), prowadzonym zazwyczaj przez starostwa powiatowe lub urzędy miast. Przedstawione informacje jak i inne tj. wszystko o powierzchni nieruchomości, ograniczenia formalnoprawne, zagrożenia i uciążliwości, znajdziemy również w Geoportalu OnGeo.pl

Jakie informacje znajdują się w Geoportalu OnGeo.pl?

Decydując się na skorzystanie z usług Geoportalu, nie tracisz czasu, który musiałbyś poświęcić na załatwienie sprawy w urzędzie czy szukanie informacji w bliskim otoczeniu sąsiedztwa, które nie jest w stanie nam wskazać właściciela. Dlatego nie wychodząc z domu możesz skorzystać z wyszukiwarki działek OnGeo.pl

Zobacz jakie informacje znajdziesz w raporcie o terenie

Jeśli poszukujesz informacji o nieruchomościach, jej lokalizacji czy informacji o pozwoleniu na budowę, to portal OnGeo.pl ułatwia proces wyboru, wyceny, kupna czy sprzedaży nieruchomości zarówno domu, działki czy mieszkania. Dzięki Raportom o terenie możemy uzyskać informacje w sposób szybki i tani w porównaniu z innymi źródłami.

Informacje możliwe do pobrania w Raportach o Terenie OnGeo.pl:

• Miejscowy plan zagospodarowania działki
• Wymiary działki ewidencyjnej, powierzchnia i lokalizacja
• Zagrożenia i uciążliwości (zagrożenie powodzią, natężenie hałasu, osuwiska, zanieczyszczenie powietrza czy linie energetyczne)
• Formy ochrony przyrody
• Lokalizacja wydanych pozwoleń na budowę w sąsiedztwie
• Parametry geometryczne
• Strefy oddziaływania lotnisk
• Inne

Jak
Raport o Terenie – Jak ustalić właściciela działki

Sprawdź, nie czekaj! Pobierz przykładowy raport o terenie już dzisiaj.

Artykuł który może Cię również zainteresować:

Jak znaleźć właściciela działki – przydatne wskazówki. 

Avatar: Katarzyna Krzak
Katarzyna Krzak

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl