Jak ustalić właściciela działki

Dodano: 2019-12-30 | Zaktualizowano: 2022-04-25 Czas czytania: ~3 min
Głosów: 11, średnia ocen: 4.6
mock

W dzisiejszym poście poruszymy temat jak ustalić właściciela działki. Informacje o właścicielu szukamy w momencie kiedy planujemy zakup nieruchomości. Można taką informację uzyskać pytając w sąsiadujących nieruchomościach o właściciela. W związku z tym, że obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, pozyskanie takiej wiadomości będzie nie lada wyzwaniem, jednakże można sprawdzić również w inny sposób.

  • Aby sprawdzić kto jest właścicielem danej działki, najpierw powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą.
  • Innym sposobem dotarcia do wiedzy nt. kto jest właścicielem działki dowiemy się z danych ewidencyjnych. 
  • Jeśli poszukujesz informacji o nieruchomościach, jej lokalizacji czy informacji o pozwoleniu na budowę, to portal OnGeo.pl ułatwia proces wyboru, wyceny, kupna czy sprzedaży nieruchomości zarówno domu, działki czy mieszkania.

Gdzie możemy szukać danych właściciela działki? 

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki, możemy posłużyć się następującymi źródłami informacji: 

Księga wieczysta jak ustalić właściciela działki?

Aby sprawdzić kto jest właścicielem danej działki, najpierw powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą. Są tam niezbędne informacje o nieruchomości jak położenie, oznaczenie, hipoteki, różnego rodzaju prawa służebności, ograniczenia w użytkowaniu, ale również wzmianki o właścicielu. Aby sprawdzić informacje zawarte w księdze wieczystej, powinniśmy znać numer księgi wieczystej. Więcej informacji na temat księgi wieczystej znajdziesz w artykule Numer księgi wieczystej a numer działki.

Jak wyszukać właściciela działki korzystając z rejestru gruntów?

Innym sposobem dotarcia do wiedzy nt. kto jest właścicielem działki dowiemy się z danych ewidencyjnych. 

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki w ewidencji gruntów: najlepiej będzie sprawdzić adres administracyjny działki wzbudzającej w nas ciekawość. Powyższe informacje uzyskamy w rejestrze EGiB (Ewidencja Gruntów i Budynków), prowadzonym zazwyczaj przez starostwa powiatowe lub urzędy miast. Przedstawione informacje jak i inne tj. wszystko o powierzchni nieruchomości, ograniczenia formalnoprawne, zagrożenia i uciążliwości, znajdziemy również w Geoportalu OnGeo.pl

Jak sprawdzić właściciela działki korzystając ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości

szczegółowo opisaliśmy tą metodę ustalenia właściciela w artykule → blog.ongeo.pl/ksiegi-wieczyste-za-darmo-na-stronie-ministerstwa-sprawiedliwosci

Jak ustalić właściciela działki działki metodami tradycyjnymi 

Po prostu, pojedź w miejsce lokalizacji działki i popytaj sąsiadów czy nie znają właściciela. 

W celu sprawdzenia danych ewidencyjnych działki i innych ważnych danych skorzystaj z usługi Raportów o terenie OnGeo.pl, poniżej krótko opisujemy co znajdziesz w Raporcie. 

Jakie informacje znajdują się w Geoportalu OnGeo.pl?

Decydując się na skorzystanie z usług Geoportalu, nie tracisz czasu, który musiałbyś poświęcić na załatwienie sprawy w urzędzie czy szukanie informacji w bliskim otoczeniu sąsiedztwa, które nie jest w stanie nam wskazać właściciela. Dlatego nie wychodząc z domu możesz samodzielnie skorzystać z wyszukiwarki działek OnGeo.pl

Zobacz jakie informacje znajdziesz w raporcie o terenie

Jeśli poszukujesz informacji o nieruchomościach, jej lokalizacji czy informacji o pozwoleniu na budowę, to portal OnGeo.pl ułatwia proces wyboru, wyceny, kupna czy sprzedaży nieruchomości zarówno domu, działki czy mieszkania. Dzięki Raportom o terenie możemy uzyskać informacje w sposób szybki i tani w porównaniu z innymi źródłami.

Informacje możliwe do pobrania w Raportach o Terenie OnGeo.pl:

• Miejscowy plan zagospodarowania działki
• Wymiary działki ewidencyjnej, powierzchnia i lokalizacja
• Zagrożenia i uciążliwości (zagrożenie powodzią, natężenie hałasu, osuwiska, zanieczyszczenie powietrza czy linie energetyczne)
• Formy ochrony przyrody
• Lokalizacja wydanych pozwoleń na budowę w sąsiedztwie
• Parametry geometryczne
• Strefy oddziaływania lotnisk
• Inne

Raport o Terenie – Jak ustalić właściciela działki

Sprawdź, nie czekaj! Pobierz przykładowy raport o terenie już dzisiaj.

Artykuł który może Cię również zainteresować:

Jak znaleźć właściciela działki – przydatne wskazówki. 

Pewny Lokal

Autor:

Katarzyna Krzak

Redaktor w serwisie OnGeo.pl

Wyszukaj działkę - sprawdź, zanim kupisz!

Wpisz np. Kraków 209/1