Rynek nieruchomości

Jak sprawdzić działkę? Wywiad z ekspertem

Róża Mituś
2023-09-04
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Jak sprawdzić działkę wywiad z ekspertem

Jakie niespodzianki może kryć działka? Po co w ogóle sprawdzać działki przed zakupem i jak ograniczyć ryzyko inwestycyjne? Wysłuchaj wywiadu z ekspertem i dowiedz się, jak sprawdzić działkę, żeby nie dać się zaskoczyć? 

  • Głównym powodem dla którego sprawdzamy nieruchomość jest chęć ograniczenia ryzyka i pewność, że wybrana działka będzie odpowiednia do planowanej inwestycji. 
  • Przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić planistykę i stan formalnoprawny nieruchomości. Następnie, stan fizyczny działki i jej otoczenie, w tym infrastrukturę techniczną.
  • Zapraszamy do wysłuchania wywiadu na platformie YouTube lub Spotify.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na naszym kanale na platformie YouTube oraz na Spotify

Wywiad z Szymonem Grochowskim w ramach podcastu “Wspólna Przestrzeń”. Z ekspertem rozmawiała Róża Mituś. 

Róża Mituś: Moim i Państwa gościem jest Pan Szymon Grochowski - prelegent konferencji branżowych, który zajmuje się nabywaniem nieruchomości dla największych firm w Polsce i prywatnych inwestorów. Możecie go znać z profilu na Instagramie "ekspert od gruntów". W dzisiejszym odcinku "Wspólnej Przestrzeni" będziemy mówić o tym, jak i po co sprawdzać działkę przed kupnem.

Zacznijmy może od początku…

Dlaczego w ogóle warto sprawdzać działki? Jakie korzyści to niesie?

Przede wszystkim sprawdzamy działki z kilku powodów. Głównym z nich jest chęć ograniczenia ryzyka i pewność, że wybrana działka będzie odpowiednia do planowanej inwestycji. To główne cele, które warto mieć na uwadze. Oczywiście, są także inne korzyści, takie jak pomoc w negocjacjach czy zabezpieczenie własnych interesów. Dobra analiza może też przynieść dodatkowe zyski z inwestycji.

Jakie niespodzianki może kryć działka?

Tutaj mamy wiele zmiennych i możliwości. To zależy od konkretnej nieruchomości. Problemy mogą dotyczyć kwestii prawnych w księdze wieczystej, stanu fizycznego działki, czy nawet infrastruktury technicznej w okolicy. Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, ale nie zawsze można to zrobić od razu, dlatego potrzebujemy czasu na dokładne sprawdzenie.

Co możemy zrobić, żeby zminimalizować ryzyko przy zakupie działki z takimi potencjalnymi niespodziankami?

Zawsze polecam przed finalną transakcją podpisanie umowy przedwstępnej. To daje nam czas na przeprowadzenie szeregu analiz, takich jak sprawdzenie planistyczne czy fizyczny stan działki. To także pozwala nam negocjować z sprzedającym. Istnieje wiele działań, które można podjąć, np. wnioskowanie o warunki zabudowy czy zaprojektowanie inwestycji.

Gdyby Pan miał przygotować listę informacji, które warto sprawdzić przed zakupem działki, co by na niej znalazło się?

Na początek, planistykę i stan formalnoprawny nieruchomości. Następnie, stan fizyczny działki i jej otoczenie, w tym infrastrukturę techniczną. Ważne jest też zrozumienie, jaki rodzaj inwestycji planujemy, ponieważ sąsiedztwo może mieć duże znaczenie. Warto również pamiętać o ewentualnych protestach sąsiadów. 

Mówiąc o planistyce mam na myśli chociażby miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli brakuje takiego planu, możemy ubiegać się o warunki zabudowy, które określą, co można na działce zbudować. Stan formalnoprawny to natomiast sprawdzenie ksiąg wieczystych, w tym informacji o właścicielach, służebnościach czy wpisach o dożywociu. To istotne, aby upewnić się, że nieruchomość jest uregulowana pod kątem prawnym.

Gdzie można szukać tych informacji?

Mamy wiele źródeł. Możemy sprawdzać księgi wieczyste, które są publicznie dostępne na ministerialnej stronie. Jeśli chodzi o planistykę, istnieją różne serwisy, takie jak Geoportal czy systemy informacji przestrzennej gmin. Warto także sprawdzać różne poziomy GEO portali, bo działają one różnie. Jeśli nie możemy znaleźć informacji na gminnym portalu, to może warto spojrzeć na powiatowy. Istnieją też serwisy komercyjne, takie jak OnGeo, które mogą dostarczyć kluczowych informacji. 

Gdzie można szukać wymarzonej działki?

Istnieje kilka sposobów. Możemy przeglądać ogłoszenia online na różnych portalach. Kontakt z pośrednikami nieruchomości może też przynieść informacje o działkach dostępnych na rynku. Jednak najlepszym sposobem może być praca w terenie, czyli samodzielne poszukiwanie obszaru, który nas interesuje. Rozmawianie z sąsiadami i szukanie informacji na miejscu często przynosi cenne rezultaty.

Avatar: Róża Mituś
Róża Mituś

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl