News

Ministerstwo Kultury zachęca: Inwestuj w zabytki

Monika Byś
2022-12-15
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Inwestuj w zabytki

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas konferencji inaugurującej kampanię Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, zachęca - inwestuj w zabytki. „Dbałość o zabytki, ich ochrona i konserwacja to nasze zobowiązanie wobec polskiej pamięci (...) Zadbane dziedzictwo kulturowo-historyczne i przestrzeń to wielki, przez lata niedoceniany, mechanizm rozwojowy” – powiedział. 

  • W 2022 r. zwiększono budżet programu „Ochrona zabytków” do ponad 220 mln zł. Tym samym dwa razy przewyższył kwotę z 2016 r. Łącznie w latach 2016-2022 wydatki państwa na wsparcie dla ochrony zabytków wyniosły prawie 1,2 mld zł.
  • Od listopada br. można składać wnioski o wsparcie w ramach rządowego programu Polski Ład dla Zabytków. Łączna wartość wsparcia wyniesie aż 3 mld zł.
  • Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował kampanię społeczną „Warto inwestować w zabytki”. W ramach kampanii przygotowano dwa spoty skierowane do różnych grup docelowych.

Minister Gliński podkreślił, że zabytki i kultura wpływają na nasze myślenie, na nasze wartości, aspiracje, a także na to, że jako społeczeństwo, i jako wspólnota stajemy się bardziej dojrzali.

Przypomniał, że ochrona zabytków jest jednym z priorytetów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2022 r. zwiększono budżet programu „Ochrona zabytków” do ponad 220 mln zł. Tym samym dwa razy przewyższył kwotę z 2016 r. Łącznie w latach 2016-2022 wydatki państwa na wsparcie dla ochrony zabytków wyniosły prawie 1,2 mld zł. Ponadto od listopada można składać wnioski o wsparcie w ramach rządowego programu Polski Ład dla Zabytków. Łączna wartość wsparcia wyniesie aż 3 mld zł.

mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków

Z doświadczeń innych krajów wiadomo, że turystyka może być kołem zamachowym gospodarki. W Polsce znajduje się ok. 80 tysięcy zabytków nieruchomych – jest to potencjał, z którego żal by było nie skorzystać. Przed pandemią sektor odpowiadał za dochody na poziomie ponad 10% światowego PKB. Dziś sytuacja wraca do normy i, wedle szacunków Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC ), w tym roku ten odsetek wzrośnie do ponad 11%, co oznacza kwotę 14,6 biliona dolarów. W niektórych krajach turystyka to niemal 20% PKB.

Kampania "Warto inwestować w zabytki"

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował kampanię społeczną „Warto inwestować w zabytki”. W ramach kampanii przygotowano dwa spoty skierowane do różnych grup docelowych, w tym szczególnie do młodzieży. Badacze odkryli bowiem, że z wiekiem częstotliwość obcowania z zabytkami maleje.

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ) jest państwową instytucją kultury. Prowadzi badania, inwentaryzacje i prace remontowo-budowlane, zapewnia wsparcie eksperckie i promuje ochronę zabytków.

Zobacz kampSpot „Warto inwestować w zabytki”: https://www.youtube.com/watch?v=eoXDFscpduI

Źródło: PAP

Sprawdź, czy obiekt jest zabytkiem lub znajduje się w strefie ochronnej

W Raportach o Terenie OnGeo znajdziesz informację, czy w obrębie 200 m od wybranej działki znajdują się nieruchomości objęte ochroną zabytków.

Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Polecamy wpis: Jak sprawdzić czy budynek jest zabytkiem?

Oprócz przedstawionych danych na mapie, otrzymasz czytelny, szczegółowy opis w formie tabelarycznej, w której znajdziesz:

  • rodzaj i nazwę zabytku,
  • okres powstania,
  • odległość w linii prostej od nieruchomości zabytkowej,
  • link do dokumentacji zabytku.
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.