Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Rusza Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Głosów: 5, średnia ocen: 5
mock

"W wielu miejscowościach w całej Polsce budynki szkół, żłobków, przedszkoli, a także domów kultury to zabytki. Często są one poniszczone oraz wymagają remontów. Dziś ogłosiliśmy Rządowy Program Odbudowy Zabytków, który jest odpowiedzią na te potrzeby" - czytamy w komunikacie na stronie rządowej. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na renowacje zabytkowych budynków nawet do 3,5 mln zł.

  • Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowania na ochronę zabytków, a także na opiekę nad nimi. Wysokość dofinansowanie wynosi maksymalnie 98 % wartości inwestycji, natomiast minimalny udział własny samorządu wynosi 2 %.
  • Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków.
  • Wnioski można składać w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowania na ochronę zabytków, a także na opiekę nad nimi. Wysokość dofinansowanie wynosi maksymalnie 98 % wartości inwestycji, natomiast minimalny udział własny samorządu wynosi 2 %. Według szefa rządu w ten sposób z pomocą rządu zostanie odnowione nawet 10 tys. zabytków w Polsce.

Każdy samorząd może złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach, do:

  • 150 000 zł;
  • 500 000 zł;
  • a nawet 3 500 000 zł.

Samorządy mogą wykorzystać wsparcie na prace konserwatorskie i restauratorskie, a także na roboty budowlane. Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków.

Wnioski można składać w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK.

Kultura łączy przeszłość i przyszłość

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ogłosili premier Mateusz Morawiecki, a także wicepremier Piotr Gliński we środę 24.11. Inicjatywa ma na celu przywrócenie dawnego blasku zabytkom, a dzięki temu wsparcie rozwoju w obszarze kultury i w lokalnych społecznościach.

Premier podkreślił, że praca przy zabytkach to coś, co nie tylko spaja przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. To również inwestycje w gospodarkę lokalną, bo zabytki to także budynki użyteczności publicznej.

Źródło: gov.pl

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak