News

Inwestor dostanie żółtą kartkę od nadzoru budowlanego

Monika Byś
2023-04-07
~2 min
Głosów: 19, średnia ocen: 4.8
Inwestor dostanie żółtą kartkę od nadzoru budowlanego

Rząd planuje powrót do propozycji wprowadzenia żółtej kartki w prawie budowlanym. Inwestor, który popełni istotne odstępstwo od projektu lub przepisu budowlanego, otrzymałby ją od inspektora nadzoru budowlanego. W takiej sytuacji budowa nie zostałaby wstrzymana, a inwestor otrzymałby jedynie pouczenie. Jeśli je zlekceważy, inspektorat będzie zobowiązany do zastosowania ostrzejszych środków, w tym nakaz rozbiórki obiektu.

  • Zgodnie z projektem noweli prawa budowlanego, wprowadzony zostanie artykuł 51a, który umożliwiłby inspektorowi nadzoru budowlanego pouczenie inwestora, że budowa musi zostać doprowadzona do stanu zgodnego z pozwoleniem na budowę i dokumentacją projektową
  • Jeśli inwestor nie dostosuje się do zastrzeżeń i nie usunie niezgodności, wówczas nadzór przeprowadziłby postępowanie naprawcze
  • Prawnicy oceniający pomysł rządu twierdzą, że ułatwi to inwestorom postępowanie, a także odciąży nadzór budowlany, który od lat boryka się z brakami kadrowymi i niedoborem środków

Pomysł prowadzenia żółtej kartki w prawie budowlanym nie jest nowy. Pojawiał się już wcześniej w różnych projektach, jednak zniknął podczas prac legislacyjnych. Teraz ma duże szanse zostać uchwalony. Prawnicy wypowiadający się na temat nowej propozycji rządu m.in. na łamach portalu prawo.pl, pozytywnie oceniają to rozwiązanie. Uważają zgodnie, że ułatwi to inwestorom postępowanie, a także odciąży nadzór budowlany, który od lat boryka się z brakami kadrowymi i niedoborem środków.

Zgodnie z projektem noweli prawa budowlanego, wprowadzony zostanie artykuł 51a, który umożliwiłby inspektorowi nadzoru budowlanego pouczenie inwestora, że budowa musi zostać doprowadzona do stanu zgodnego z pozwoleniem na budowę i dokumentacją projektową. W przypadku zastosowania się do zastrzeżeń, nadzór budowlany nie podejmowałby dalszych działań.

Jednakże, jeśli inwestor nie dostosuje się do zastrzeżeń i nie usunie niezgodności, wówczas nadzór przeprowadziłby postępowanie naprawcze. Według ekspertki Legal Alert, dr Martyny Sługockiej, żółta kartka pozwoliłaby odciążyć nadzór budowlany, jednocześnie minimalizując straty inwestorów związane z wstrzymaniem budowy.

Należy jednak pamiętać, że decyzja o dalszych działaniach będzie zależeć od oceny sytuacji przez organ nadzoru, który zadecyduje, czy naruszenie może być naprawione bez wstrzymania prac. Bezpieczeństwo będzie kluczowe w tym procesie.

Źródło: Prawo.pl, PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.