W 2021 r. gospodarstwa domowe odpowiadały za 27% końcowego zużycia energii w UE. Większość końcowego zużycia energii w gospodarstwach domowych pochodziła z gazu ziemnego (33,5%) i energii elektrycznej (24,6%).
Europejczycy zużywają coraz więcej energii
- W porównaniu z 2020 r., w 2021 r. zużycie energii wśród gospodarstw domowych w UE wzrosło o 5,5% do łącznej wartości prawie 11,0 mln teradżuli
- Udział ropy naftowej i produktów ropopochodnych zmniejszył się wyraźniej (-2,8 pp)
- W UE głównym zużyciem energii przez gospodarstwa domowe jest ogrzewanie domów, a następnie podgrzewanie wody.
- Główne urządzenia do gotowania pochłaniają 6,0% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe
Odnawialne źródła energii stanowiły 21,2%, następnie ropa naftowa i produkty ropopochodne (9,5%) oraz ciepło pochodne (8,6%). Niewielki odsetek (2,5%) nadal stanowiły produkty węglowe (stałe paliwa kopalne).
W porównaniu z 2020 r., w 2021 r. zużycie energii wśród gospodarstw domowych w UE wzrosło o 5,5% do łącznej wartości prawie 11,0 mln teradżuli, przy czym udział:
- gazu ziemnego (+1,8 punktu procentowego (pp)),
- odnawialnych źródeł energii (+0,9 punktu procentowego),
- pochodnych ciepła (+0,4 p. proc.)
- w zużyciu finalnym gospodarstw domowych.
Z drugiej strony udział ropy naftowej i produktów ropopochodnych zmniejszył się wyraźniej (-2,8 pp), przy czym energia elektryczna i stałe paliwa kopalne były na tej samej ścieżce (po -0,2 pp).
Zużycie energii w gospodarstwach domowych w UE
W UE głównym zużyciem energii przez gospodarstwa domowe jest ogrzewanie domów (64,4% końcowego zużycia energii w sektorze mieszkaniowym), a następnie podgrzewanie wody (14,5%).
Energia elektryczna wykorzystywana do oświetlenia i większości urządzeń elektrycznych stanowi 13,6% (nie obejmuje to wykorzystania energii elektrycznej do zasilania głównych systemów ogrzewania, chłodzenia lub gotowania). Główne urządzenia do gotowania pochłaniają 6,0% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe, podczas gdy inne zastosowania końcowe i chłodzenie pomieszczeń pokrywają odpowiednio 1,1% i 0,5%. Ogrzewanie pomieszczeń i wody stanowi zatem 78,9% energii końcowej zużywanej przez gospodarstwa domowe, co oznacza wzrost o 1,0 punktu procentowego w porównaniu z 2020 r.
Patrząc na 2020 r., w 2021 r. zużycie we wszystkich sześciu wymienionych powyżej zastosowaniach końcowych wzrosło, ale wyraźniej w zakresie chłodzenia pomieszczeń (+10%) i ogrzewania pomieszczeń (+7%). Ogólna kategoria „inne zastosowania” również odnotowała wzrost o 17%.
Źródło: Eurostat
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!