Od stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy w Prawie budowlanym mające na celu uproszczenie i przyspieszenie cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Jednym z nich jest wprowadzenie e-książki obiektu budowlanego i elektronicznego dziennika budowy. Niestety okazuje się, że brakuje rozporządzenia niezbędnego do wdrożenia tych zmian. Nowe rozporządzenie powinno zostać opublikowane jeszcze przed końcem grudnia.
Od stycznia e-książka obiektu budowlanego
- Od 2022 r. trwały prace nad poszerzeniem zakresu cyfryzacji o dalszą obsługę procesu budowlanego. W efekcie zbudowano zupełnie nowe systemy informatyczne i wprowadzono przepisy dotyczące m. in. dziennika budowy i e-książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej, a także elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane.
- Pierwsze zmiany w prawie budowlanym nastąpią już 1 stycznia, kolejne - 27 stycznia 2023 r.
- Elektroniczna książka obiektu budowlanego (w skrócie c-KOB) to oficjalna rządowa aplikacja do prowadzenia książki obiektu budowlanego.
- Do tej pory brakuje rozporządzenia, które szczegółowo określa zasady prowadzenia e-książki obiektu budowlanego. Brakuje również uwierzytelnienia autoryzacji w systemie c-KOB, a to może istotnie spowodować przesunięcie w czasie wdrażania nowych przepisów.
Nowelizacja przepisów w Prawie budowlanym od nowego roku
W 2020 r. w wyniku pandemii podjęto pierwsze kroki prowadzące do cyfryzacji procedur budowlanych. Pierwszym krokiem było uruchomienie serwisu e-Budownictwo, a rok później wprowadzenie przepisów umożliwiających składanie wniosków i zgłoszeń do urzędów przez Internet.
Od 2022 r. trwały prace nad poszerzeniem zakresu cyfryzacji o dalszą obsługę procesu budowlanego. W efekcie zbudowano zupełnie nowe systemy informatyczne i wprowadzono przepisy dotyczące m. in. dziennika budowy i e-książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej, a także elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane.
Zmiana Prawa budowlanego ma znacznie ułatwić komunikację pomiędzy urzędem, a inwestorem. Nowelizacja prawa wprowadza szereg zmian, m.in:
- Wprowadzenie jednolitego dla całego kraju Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB);
- Uruchomienie cyfrowej, w pełni darmowej Bazy Projektów Budowlanych;
- Zmniejszenie obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego oraz Inwestorów, dokumentacją papierową;
- Wprowadzenie całkowicie elektronicznego obiegu dokumentacji w obszarze budownictwa w administracji publicznej.
Pierwsze zmiany w prawie budowlanym nastąpią już 1 stycznia, kolejne - 27 stycznia 2023 r.
Od stycznia obowiązkowa e-książka obiektu budowlanego, ale brak rozporządzenia określającego zasady jej prowadzenia
Do tej pory brakuje rozporządzenia, które szczegółowo określa zasady prowadzenia e-książki obiektu budowlanego. Brakuje również uwierzytelnienia autoryzacji w systemie c-KOB, a to może istotnie spowodować przesunięcie w czasie wdrażania nowych przepisów. Redaktorzy serwisu prawo.pl zapytali przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii, czy poznamy przepisy jeszcze w tym roku.
odpowiedź MRIT na pytanie o rozporządzenie
Rozporządzenie przekazano do Rządowego Centrum Legislacji celem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP w terminie umożliwiającym jego wejście w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Z informacji zamieszczonych na stronie RCL wynika, że rozporządzenie znajduje się w wykazie aktów oczekujących na ogłoszenie, a najpóźniejsza data ogłoszenia to 27 grudnia br.
Czym jest e-książka obiektu budowlanego?
Elektroniczna książka obiektu budowlanego (w skrócie c-KOB) to oficjalna rządowa aplikacja do prowadzenia książki obiektu budowlanego. Właściciele lub zarządcy budynków mogą umieszczać z niej wpisu w zakresie:
- informacji o obiekcie budowlanym,
- swoich danych osobowych,]
- ekspertyz i opinii technicznych,
- przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw urządzeń przeciwpożarowych,
- robót budowlanych,
- katastrof budowlanych,
- decyzji, postanowień, zaświadczeń i innych dokumentów wydanych przez organy administracji publicznej, dotyczących obiektu budowlanego.
Źródło: prawo.pl
Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl
Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.
Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!