News

Dom bez pozwolenia, projekt za darmo - terminy

Monika Byś
2023-05-18
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Dom bez pozwolenia, projekt za darmo

Od 2022 roku można budować domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie zgłoszenia. Rząd udostępnił również darmowe projekty takich domów, które zdobywają coraz większą popularność. Idąc za tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem nowelizacji prawa budowlanego, który umożliwi budowę znacznie większych domów na zgłoszenie. Waldemar Buda, minister rozwoju, zapewnił we wtorek, że proces liberalizacji prawa budowlanego, czyli możliwość budowy domu bez formalności, staje się faktem.

  • Prognozowane jest, że zmiany dotyczące zgłaszania dużych domów wejdą w życie jesienią tego roku.
  • Projekt ustawy przewiduje, że nie będzie wymagane pozwolenie na budowę dla wolnostojących domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 metrów kwadratowych, które znajdują się w całości na działce lub działkach.
  • GUNB przygotowuje darmowe projekty domów o większych powierzchniach (120, 150 i 180 metrów kwadratowych), zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, które będą dostępne do pobrania pod koniec roku.
  • Obecnie na stronie GUNB dostępnych jest ponad 80 projektów domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, które można filtrować według różnych kryteriów.
  • GUNB udostępnił również odpowiednie dokumenty, umożliwiające łatwiejsze rozpoczęcie inwestycji. Można je pobrać ze strony internetowej GUNB i złożyć online.

W marcu Rada Ministrów formalnie przyjęła projekt zmian w prawie budowlanym, ale później odesłała go do Komisji Prawniczej w celu wprowadzenia poprawek. W końcu uwzględniono wszystkie uwagi i wkrótce projekt zostanie przedstawiony Sejmowi. Jakie zmiany zostaną wprowadzone i kiedy? 

Duże domy tylko na zgłoszenie 

Jeżeli chodzi o duże domy na zgłoszenie, to możemy spodziewać się, że zmiany wejdą w życie jesienią tego roku. Nieoficjalnie mówiąc, "najbliższy czas" oznacza, że może to nastąpić na początku jesieni, być może jeszcze we wrześniu. To z kolei oznaczałoby, że Sejm mógłby rozpocząć procedowanie projektu pod koniec maja lub w połowie czerwca. 

Przypominamy, że projekt ustawy przewiduje, że nie będzie wymagane pozwolenie na budowę dla wolnostojących domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 metrów kwadratowych, które znajdują się w całości na działce lub działkach.

Ostatnie dane przedstawione przez MRiT w grudniu 2022 roku wskazują, że zainteresowanie domami na zgłoszenie jest znikome. Pod koniec grudnia ur. zgłoszono w tym trybie jedynie 1058 domów, chociaż w I półroczu 2022 roku wydano aż 51 444 pozwoleń na budowę. Eksperci twierdzą, że inwestorzy obawiają się nowej procedury, bo jest zbyt ryzykowna. 

Darmowe projekty domów powyżej 70 m kw

Darmowe projekty domów do 70 m kw. cieszą się jednak dużą popularnością. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że od czasu opublikowania projektów do pobrania, zarejestrowano 49 tys. pobrań. 

W związku z rosnącym zainteresowaniem darmowymi projektami, GUNB przygotowuje kolejne inicjatywy. Dorota Cabańska, Główna Inspektorka GUNB, zapowiada, że pracują nad stworzeniem darmowych projektów domów o powierzchni do 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. Chociaż muszą przestrzegać przepisów prawa zamówień publicznych, spodziewa się, że projekty te będą dostępne do pobrania pod koniec tego roku. To oznaczać będzie, że inwestorzy będą mieli duży wybór spośród licznych projektów.

Obecnie na stronie GUNB dostępnych jest ponad 80 projektów domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Można je filtrować według różnych kryteriów, takich jak powierzchnia, liczba kondygnacji, liczba pokoi, rodzaj dachu, typ budulca (drewno lub murowany) oraz rozwiązania (np. obecność balkonu czy garażu).

Dodatkowo, GUNB udostępnił odpowiednie dokumenty, aby ułatwić rozpoczęcie inwestycji. Dokumenty te można pobrać ze strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl i złożyć online w ramach uproszczonej procedury. Skorzystanie z darmowego projektu może przynieść oszczędności sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że to nie zwalnia inwestorów od poniesienia innych kosztów, m.in związanych z adaptacją projektu do działki. 

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.