News

Będą bezpłatne projekty domów powyżej 70 m2

Monika Byś
2023-04-18
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
bezpłatne projekty domów powyżej 70 m2

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda, wiceminister Piotr Uściński oraz Główna Inspektorka Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska wręczyli nagrody w studenckim konkursie architektonicznym „Małe budownictwo – duże korzyści”. Konkurs dotyczył projektów domów rekreacyjnych o powierzchni do 70 m². Przedstawiciele rządu podczas ceremonii wręczania nagród zapowiedzieli, że w ciągu kilku miesięcy dostępne będą również projekty większych domów o powierzchni od 120 do 180 m².

  • W opublikowanej w ubiegłym tygodniu ustawie Prawo budowlane widnieje zapis zgodnie z którym, budowa domu o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych będzie możliwa na podstawie zgłoszenia.
  • Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bezpłatnych projektów na domy o powierzchni 120, 150 i 180 m2
  • Projekty większych domów zostaną opublikowane na stronie internetowej GUNB do pobrania dla wszystkich zainteresowanych.

Od stycznia 2022 roku osoby posiadające działki budowlane mogą w uproszczonej procedurze wybudować na nich domy do 70 m². Przepisy minimalizują wymagania formalne, dzięki czemu każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Plany rządu idą jednak dalej. W opublikowanej w ubiegłym tygodniu ustawie Prawo budowlane widnieje zapis zgodnie z którym, budowa domu o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. 

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bezpłatnych projektów na domy o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Takie projekty także zostaną opublikowane na stronie internetowej GUNB do pobrania dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli budować dom na własne potrzeby.

powiedział minister Waldemar Buda

Procedura budowy domu na zgłoszenie, bezpłatne projekty architektoniczne i uproszczone formalności przy odbiorze budynku – to wszystko znacząco obniży koszty inwestycji

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.