News

Opublikowano jednolity tekst ustawy Prawo budowlane

Monika Byś
2023-04-14
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
jednolity tekst ustawy Prawo budowlane

W Dzienniku Ustaw ukazał się spójny tekst ustawy o Prawie budowlanym, który uwzględnia zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed 27 lutego 2023 roku. Wspomniane zmiany obejmują m.in. nowelizacje Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw, wprowadzone w dniach 7 lipca i 7 października 2022 roku. 

  • Zgodnie z opublikowanym dokumentem, budowa domu o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych będzie możliwa na podstawie zgłoszenia

Jednolity tekst Prawa budowlanego obejmuje również zmiany wprowadzone ustawą z 17 grudnia 2021 roku, dotyczącą zmiany niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, oraz ustawą z 22 lipca 2022 roku, która ma na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Test ustawy znajdziesz pod linkiem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/682

Zgodnie z opublikowanym dokumentem, budowa domu o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. Dokument uwzględnia także zmiany przepisów z 5 sierpnia 2022 roku, które obejmują nowelę ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz nowelizację ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Uwzględnione są również zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 7 października 2022 roku oraz ustawą z dnia 15 grudnia 2022 roku o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu.

Prawo budowlane reguluje wiele działań związanych z projektowaniem, budową, utrzymaniem i rozbiórką obiektów budowlanych. Określa również zasady działania organów administracji publicznej, w tym jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.