Porady OnGeo

Projekty domów na wąską działkę - jak wybrać najlepszy?

Materiał partnerski
2022-10-12
~20 min
Głosów: 21, średnia ocen: 5
mgprojekt

Budowa domu to inwestycja wymagająca starannego zaplanowania wszystkich, nawet pozornie nieistotnych szczegółów - podczas wyboru projektu domu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wielkość oraz kształt działki, niezwykle istotne okażą się także funkcjonalność oraz estetyka wybieranych rozwiązań.

  • Osoby decydujące się na postawienie domu na wąskiej działce powinny pamiętać o odpowiednim zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni - to podstawa, która ułatwi stworzenie funkcjonalnego i wygodnego budynku.
  • Niezwykle istotną rolę odgrywa wiedza i doświadczenie specjalistów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu domu. Inwestorzy rozważający budowę na trudnym terenie powinni decydować się wyłącznie na zatrudnienie doświadczonych i zaufanych fachowców. 
  • W przypadku wąskich działek o niestandardowych wymiarach niezwykle ważną kwestią okaże się także dopasowanie wymiarów budynku do aktualnie obowiązujących przepisów.
  • Gotowy projekt oferowany przez wyspecjalizowaną firmę można kupić już od 3 tysięcy złotych. Uśredniona cena rynkowa za projekt tego typu wynosi natomiast od 4 do 6 tysięcy złotych.

Jak optymalnie zagospodarować wąską działkę?

Osoby decydujące się na postawienie domu na wąskiej działce powinny pamiętać o odpowiednim zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni - nie można zapominać o tym, że wybór idealnego planu to podstawa, która ułatwi stworzenie funkcjonalnego i wygodnego budynku. Optymalne zagospodarowanie wąskiej działki warto rozpocząć od dokładnego przeanalizowania struktury i specyfiki terenu - na wąskiej działce, oprócz miejsca przeznaczonego na budowę domu, powinna znaleźć się także przestrzeń pozwalająca na zaaranżowanie małego ogrodu. Właściciele samochodów muszą pamiętać także o tym, że na trudno ustawnej, wąskiej działce powinno znaleźć się miejsce na wygodny i praktyczny garaż.

Podczas planowania zagospodarowania wąskiej działki niezwykle istotną rolę odgrywa wiedza i doświadczenie specjalistów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu domu, tym samym inwestorzy rozważający budowę na trudnym terenie powinni decydować się wyłącznie na zatrudnienie doświadczonych i zaufanych fachowców. Warto pamiętać o tym, że osoby odpowiedzialne za przygotowanie planów budowy domu powinny mieć na uwadze nie tylko szerokość i długość działki, ale także czynniki takie jak ukształtowanie terenu. Niezwykle istotną kwestią okaże się także dopasowanie specyfikacji technicznej budynku do aktualnych przepisów. Co więcej podczas budowy domu koniecznie trzeba pamiętać również o ograniczeniach i wytycznych zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie dopasowanym do indywidualnych potrzeb danego rejonu można znaleźć między innymi opis zasad ochrony środowiska i krajobrazu.

Warto pamiętać o tym, że optymalne zagospodarowanie wąskich działek budowlanych powinno skupiać się na wykorzystaniu długości działki - wśród sposobów na zwiększenie użyteczności terenów tego typu można wyróżnić między innymi budownictwo wielokondygnacyjne. Na odpowiednio zagospodarowanej działce o niestandardowych wymiarach sprawdzą się także długie i wąskie budynki - dobrym pomysłem na optymalne zagospodarowanie wąskiej działki okaże się również umieszczenie wejścia do domu na bocznej ścianie budynku. Poza tym na wąskiej działce doskonale sprawdzą się nowoczesne projekty, wykorzystujące zaawansowane technologie - wśród pomysłów na ciekawe i efektywne zagospodarowanie wąskiej działki budowlanej można znaleźć między innymi energooszczędne domy z funkcjonalnym poddaszem.

Nie można zapominać o tym, że odpowiednie zagospodarowanie wąskiej działki powinno pozwalać także na postawienie wygodnego garażu - w przypadku wąskich działek najlepszym sposobem okaże się umieszczenie garażu za lub tuż przed domem. Osoby decydujące się na budowę osobnego garażu powinny pamiętać nie tylko o starannym dopasowaniu wymiarów konstrukcji, ale także o skrupulatnym zaplanowaniu kształtu i długości podjazdu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku wąskich i małych działek może okazać się umieszczenie garażu w piwnicy, warto pamiętać jednak o tym, że aranżacja garażu w obrębie samego budynku może przyczynić się do znacznego wzrostu kosztów całej inwestycji.

Niezwykle istotną kwestią podczas przygotowywania planu zagospodarowania działki okaże się także wydzielenie miejsca na przydomowy ogród. Na wąskiej działce doskonale sprawdzą się między innymi krzewy takie jak bukszpan, cyprysik czy laurowiśnia - rośliny posadzone tuż przy granicy z sąsiednią działką zapewnią nieco więcej prywatności, poza tym staną się także oryginalną i niezwykle efektowną ozdobą.

Budowa domu na wąskiej działce - przepisy i odległości

Budowa domu to inwestycja wymagająca czasu i sporego nakładu pracy. Podczas budowy domu niezwykle ważną rolę odgrywają różnego rodzaju formalności - oprócz pozwolenia na budowę inwestorzy muszą zadbać także o wyposażenie działki w dostęp do wody i energii elektrycznej. W przypadku wąskich działek o niestandardowych wymiarach niezwykle ważną kwestią okaże się także dopasowanie wymiarów budynku do aktualnie obowiązujących przepisów - warto pamiętać między innymi o tym, że prawo budowlane narzuca limity jeżeli chodzi o minimalną odległość budynku od granicy działki.

Według obowiązujących przepisów budowa domu na działce o szerokości mniejszej niż 16 metrów możliwa jest tylko przy zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy budynkiem a sąsiednią działką budowlaną. Osoby decydujące się na zagospodarowanie wąskiej działki powinny pamiętać między innymi o tym, że ściana budynku z otworami okiennymi lub drzwiami musi znajdować się co najmniej 4 m od granicy sąsiedniej działki. W przypadku ścian pozbawionych okien i drzwi odległość ta wynosi z kolei 3 m.

Warto pamiętać o tym, że ogólnie obowiązujące wymagania zakładają pewne odstępstwa, umożliwiające między innymi konstruowanie w zabudowie jednorodzinnej budynku bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy z działką sąsiadującą. Niekiedy przepisy pozwalają także na postawienie budynku na działce węższej niż 16 m w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki - nie można zapominać o tym, że odległość pomiędzy ścianą a granicą działki nie powinna być w tym wypadku mniejsza niż 1,5 m.

Koniecznie należy pamiętać o tym, że wszelkie odstępstwa od ogólnie obowiązujących norm dotyczą wyłącznie zabudowy jednorodzinnej oraz ścian pozbawionych drzwi i okien. Ponadto osoby starające się o otrzymanie pozwolenia na nietypowe zagospodarowanie działki powinny pamiętać o spełnieniu dodatkowych wymogów - koniecznym może okazać się między innymi przedstawienie pisemnego wniosku zawierającego szczegółowe uzasadnienie prośby. Nie można zapominać również o tym, że uzyskanie pozwolenia od właściciela, dzierżawcy czy zarządcy sąsiedniej działki w większości przypadków może okazać się niewystraczające - uzyskanie zgody na odstąpienie od obowiązujących zasad stanowi wypadkową wielu rozmaitych czynników, duży wpływ na możliwość konstruowania bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką ma między innymi specyfika samej nieruchomości. Niezwykle ważną rolę odgrywa także oddziaływanie nieruchomości na sąsiednie działki - warto pamiętać o tym, że organ odpowiedzialny za wydanie pozwolenia na budowę może podjąć decyzję o nieudzieleniu zgody. Do odmowy pozwolenia na budowę może dojść między innymi w momencie naruszenia przez inwestora interesu osób trzecich. Podsumowując nieruchomość nie powinna naruszać obowiązujących norm prawnych, nie może również wpływać negatywnie na interes właścicieli sąsiednich działek.

Podczas budowy domu na wąskiej działce o nietypowych rozmiarach ważną rolę odgrywa także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - to właśnie w tym dokumencie znajdują się wytyczne dotyczycące między innymi kwestii ochrony miejscowej przyrody, dziedzictwa kulturowego czy krajobrazu. Oprócz tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa także zobowiązania wynikające z konieczności poprawnego kształtowania przestrzeni publicznych. Dodatkowo w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego znajdą się także wytyczne dotyczące maksymalnej wysokości zabudowy oraz minimalnej liczby miejsc parkingowych.

Czym charakteryzują się projekty domów na wąską działkę?

Budowanie na wąskiej działce wymaga sięgania po innowacyjne i niestandardowe rozwiązania, umożliwiające stworzenie funkcjonalnego i stylowego budynku. Podczas wyboru projektu domu na wąską działkę warto pamiętać o tym, że plany budowy na wąskim terenie powinny skupiać się przede wszystkim na optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.

Popularne projekty domów na wąską działkę bardzo często cechują się prostą, oszczędną bryłą o wydłużonym kształcie - w przypadku zabudowy wąskiej działki można spotkać między innymi z budynkami bazującymi na planie prostokąta. W przypadku domów o nieskomplikowanej bryle, przeznaczonych do zagospodarowania wąskiej działki najczęściej stosuje się także prosty, dwuspadowy dach. Projekty domów na wąską działkę charakteryzuje również brak ozdobnych elementów w postaci balkonów, dekoracyjnych załamań czy wykuszy - warto pamiętać o tym, że oszczędność architektoniczna przekłada się nie tylko na ograniczenie kosztów inwestycji, ale pomaga także w zwiększeniu wydajności energetycznej budynku.

Dodatkową cechą budynków powstających na wąskich działkach jest zagospodarowane poddasze - nie można zapominać o tym, że wygodne i funkcjonalne poddasze pomaga w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz przyczynia się do zwiększenia komfortu domowników. Odpowiednio urządzone poddasze może służyć między innymi jako strefa przeznaczona do wypoczynku.

Projekty domów na wąską działkę zakładają także specyficzne rozmieszczenie pomieszczeń budynku, w nieruchomościach tego typu niezwykle ważną kwestią okaże się również umiejętne gospodarowanie światłem. Bardzo często w projektach budynków mieszkalnych na bazie prostokąta pomieszczenia takie jak sypialnia, salon, czy kuchnia umieszczane są w części południowej nieruchomości. W północnej części umieszcza się natomiast różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze takie jak spiżarnia, łazienka czy kotłownia. Nie można zapominać o tym, że optymalne zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń ułatwi stworzenie wygodnej i praktycznej przestrzeni oraz pomoże w efektywnym oświetleniu domu.

Wśród popularnych projektów domów na wąską działkę można znaleźć także nieruchomości z piwnicą - warto pamiętać o tym, że piwnica może stanowić między innymi doskonałe miejsce na garaż, przestrzeń tego typu może zostać wykorzystana również jako kotłownia czy praktyczny składzik. Odpowiednio urządzona piwnica może stać się także ulubionym miejscem każdego majsterkowicza.

W nowoczesnych projektach domów na wąską działkę można spotkać także szereg innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym możliwym staje się ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Do cech charakterystycznych nowoczesnych projektów domów na wąską działkę można zaliczyć między innymi duże, szczelne okna. W projektach domów na działkę o niestandardowych wymiarach można znaleźć także ścianki zrobione z luksferów - rozwiązanie tego typu bardzo często zastępuje między innymi tradycyjne okna w sypialni. Domy na wąską działkę coraz częściej wyposażone są także w duże okna narożne, które pomagają nie tylko w efektywnym oświetleniu wnętrza budynku, ale stanowią również ciekawy element architektoniczny. Oprócz tego projekty domów na wąską działkę bardzo często zawierają także rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna z opcją odzyskiwania ciepła czy skuteczny system grzewczy. W projektach tego typu ogromny nacisk kładzie się także na odpowiednie odizolowanie pomieszczeń, ułatwiające redukcję strat ciepła.

Projekt na wąską działkę: parterowy, z poddaszem, czy piętrowy?

Wśród często wybieranych projektów domów na wąską działkę można znaleźć między innymi parterowy budynek oparty na planie prostokąta - długi, parterowy dom pozwala na optymalne zagospodarowanie działki i niezwykle efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Podczas budowy domu parterowego przeznaczonego do zabudowy działki o niewielkich rozmiarach warto skorzystać z nowoczesnych technologii, które ułatwią stworzenie funkcjonalnej i stylowej nieruchomości. W przypadku domów parterowych niezwykle ważną kwestią okaże się między innymi odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Równie ważne okaże się także odpowiednie rozlokowanie okien - staranne zaplanowanie umiejscowienia otworów na okna i drzwi okaże się szczególnie istotne w przypadku budynków znajdujących się w odległości mniejszej niż 4 m od sąsiedniej działki. Dom parterowy sprawdzi się między innymi w przypadku osób poszukujących sprawdzonych i klasycznych rozwiązań, ten typ nieruchomości przypadnie do gustu także zwolennikom ponadczasowej prostoty i elegancji. Warto pamiętać o tym, że dom parterowy sprawdzi się najlepiej na wąskiej i długiej działce - niestandardowe wymiary działki tego typu mogą okazać się ogromnym plusem, który pozwoli na dopasowanie długości bryły do potrzeb i oczekiwań inwestorów. Nie można zapominać również o tym, że w większości przypadków sam proces konstrukcji domu parterowego okaże się mniej skomplikowany niż budowa nieruchomości o wielu kondygnacjach - prosta bryła budynku i brak skomplikowanych elementów ozdobnych uchroni między innymi przed potencjalnymi błędami konstrukcyjnymi.

Doskonałą alternatywą dla parterowego domu na bazie prostokąta okaże się stylowy projekt zakładający zagospodarowanie poddasza - dom zaopatrzony w poddasze użytkowe sprawdzi się między innymi doskonale na wąskich i krótkich działkach. Stworzenie funkcjonalnego i przytulnego poddasza pozwoli na zyskanie dodatkowej przestrzeni - plany domów z poddaszem wybierane są między innymi przez rodziny z dziećmi, ten rodzaj projektu pozwala bowiem na łatwe wydzielenie różnych stref. Domy z poddaszem na wąską działkę charakteryzują się także dużą wydajnością energetyczną - stosunkowo niewielka powierzchnia dachu pozwala na zminimalizowanie strat ciepła, a tym samym także i na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości. Dom z poddaszem to idealne rozwiązanie dla rodzin poszukujących wygodnej i optymalnie zagospodarowanej przestrzeni, warto pamiętać jednak o tym, że skosy charakterystyczne dla konstrukcji tego typu mogą stanowić spore wyzwanie aranżacyjne.

Piętrowy dom to kolejny ciekawy pomysł na zagospodarowanie wąskiej działki budowalnej - warto pamiętać o tym, że dom piętrowy, podobnie jak dom z poddaszem, może być stawiany nawet na bardzo małej działce. Nie można zapominać jednak o tym, że koszt budowy domu piętrowego może okazać się wyższy niż koszt konstrukcji prostego domu parterowego. Nieco bardziej kosztowna okaże się także sama eksploatacja budynku, dość dużym problemem mogą okazać się także potencjalne błędy wykonawcze powstałe podczas budowy domu. Dom o kilku kondygnacjach sprawdzi się doskonale w przypadku większych rodzin, którym zależy na stworzeniu nieruchomości z wygodnymi i przestronnymi pomieszczeniami. W przypadku domów piętrowych na wąską działkę dobrym pomysłem może okazać się między innymi podział budynku na strefę dzienną i strefę sypialnianą. Bardzo często w projektach domów piętrowych przeznaczonych na wąską działkę można spotkać się także z piwnicą - dodatkowe pomieszczenie tego typu może posłużyć między innymi jako garaż, spiżarnia, kotłownia czy schowek.

Podczas wyboru konkretnego projektu nieruchomości niezwykle ważną kwestią okaże się dopasowanie wielkości, wyglądu oraz funkcjonalności budynku do oczekiwań i potrzeb inwestorów. Bardzo ważne okaże się także dostosowanie specyfikacji technicznej budynku do wielkości i kształtu działki - warto pamiętać o tym, że nowoczesne budownictwo oferuje wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym możliwym staje się postawienie budynku nawet na niewielkiej i trudno dostępnej działce. Podczas wyboru projektu koniecznie należy mieć na uwadze również obowiązujące przepisy - dokładne zapoznanie się ze specyfiką zarówno samej działki, jak i planu budynku pomoże w uniknięciu przykrych niespodzianek i uchroni inwestora przed nieplanowanymi wydatkami. Podczas wyboru projektu domu na wąską działkę nie można zapominać o tym, że wygodny budynek powinien mieć co najmniej 6 metrów szerokości - zasada ta tyczy się zarówno domów parterowych i domów z zagospodarowanym poddaszem, jak i budynków wielokondygnacyjnych.

Czy projekt domu na wąską działkę może być funkcjonalny?

Nowoczesne domy budowane na wąskich działkach charakteryzują się wysokim poziomem funkcjonalności - zastosowanie trwałych i ekonomicznych materiałów oraz użycie zaawansowanych technologii pomaga nie tylko w ograniczeniu kosztów budowy budynku, ale przyczynia się także do zwiększenia wydajności energetycznej nieruchomości i ogranicza negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Umiejętne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni oraz staranne przemyślenie konfiguracji poszczególnych pomieszczeń pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału budynku. W nowoczesnych domach przeznaczonych do budowy na wąskiej działce stosuje się między innymi praktyczną zabudowę poddasza, która pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni. Nieraz gotowe projekty domów na wąskie działki zawierają także garaż wbudowany w bryłę domu - rozwiązanie tego typu pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni i sprawdza się idealnie w przypadku małych działek. Wśród popularnych rozwiązań, przyczyniających się do zwiększenia funkcjonalności domu można znaleźć także prosty, dwuspadowy dach - warto pamiętać o tym, że pokrycie dachowe tego typu pozwala zaoszczędzić nie tylko na materiałach i robociźnie, ale ułatwia także skuteczną izolację budynku.

W projektach domów na wąskie działki liczą się wszystkie, nawet pozornie nieistotne detale - odpowiednie zaplanowanie wejścia czy rozmieszczenia okien ułatwi nie tylko efektywną dystrybucję światła naturalnego, ale pomoże również w uzyskaniu spójnego i niezwykle stylowego efektu. Zwiększenia funkcjonalności domów na wąskie działki można dokonać również poprzez dobór odpowiednich materiałów - warto pamiętać o tym, że nowoczesne, ekologiczne surowce pozwalają na efektywne wykończenie budynku, dodatkowo przyczyniają się także do zmniejszenia kosztów związanych z ogrzaniem czy wentylacją nieruchomości. W nowoczesnych projektach domów tego typu bardzo często uwzględniane są między innymi panele słoneczne, pozwalające na zwiększenie niezależności energetycznej budynku. Dodatkowo nowoczesne domy wyposażone są w szczelne okna, które zabezpieczają budynek przed nadmierną utratą ciepła. Poza tym duże i odpowiednio umiejscowione oka pomagają także w oświetleniu wnętrza domu.

W domach na wąskie działki bardzo często można spotkać się z konceptem otwartej przestrzeni, który przyczynia się nie tylko do poprawy estetyki wnętrza, ale zwiększa także funkcjonalność budynku. Połączenie pomieszczeń takich jak kuchnia i salon pomaga w optycznym powiększeniu wnętrza oraz ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Wysoce funkcjonalne projekty domów na wąską działkę bardzo często zakładają również zastosowanie okien połaciowych, umożliwiających skuteczne doświetlenie wnętrza budynku. Oprócz tego projekty domów na wąską działkę opierają się na znacznym zminimalizowaniu wysięgu balkonów, wykuszy i okapów dachowych.

Jaki garaż w domu na wąską działkę?

Wybór garażu do domu na wąską działkę może okazać się dość sporym wyzwaniem - na wybór konkretnego typu garażu będzie mieć wpływ nie tylko wielkość działki, ale także i rodzaj konstruowanego budynku. Inwestorzy decydujący się na umieszczenie garażu w bryle budynku powinni pamiętać o tym, że rozwiązanie tego typu sprawdzi się idealnie w przypadku domu kilkukondygnacyjnego - warto zaznaczyć, że próba wygospodarowania miejsca na samochód w domu parterowym mogłaby prowadzić do znacznego ograniczenia dostępnej przestrzeni. Nie można zapominać o tym, że umieszczenie garażu w bryle budynku wiąże się ze sporą wygodą - praktyczne połączenie garażu z pozostałymi częściami domu sprawdzi się w szczególności podczas chłodnych, zimowych dni. Garaż w bryle budynku pozwoli także na bardziej efektywne zagospodarowanie parceli - umieszczenie garażu wewnątrz budynku ułatwi między innymi urządzenie niewielkiego, przydomowego ogrodu. Warto pamiętać także o tym, że garaż połączony z główną bryłą domu może stać się idealnym miejscem na przechowywanie różnego rodzaju sprzętów, dodatkowa przestrzeń może pełnić także rolę wygodnej, podręcznej spiżarni.

Inwestorzy budujący dom na wąskiej i długiej działce mogą pozwolić sobie z kolei na postawienie niezależnego garażu wolnostojącego - w tym wypadku niezwykle ważną kwestią okaże się między innymi wybór idealnej lokalizacji. Podczas budowy garażu wolnostojącego warto zadbać nie tylko o strategiczne ulokowanie budynku - podjęcie decyzji o budowie dodatkowej konstrukcji powinno wiązać się także z zachowaniem spójności stylistycznej. Warto pamiętać o tym, że garaże wolnostojące są w większości przypadków zdecydowanie bardziej przestronne niż garaże wbudowane w bryłę, poza tym konstrukcje tego typu nie wymagają aż tak dokładnego ocieplenia jak garaże przylegające bezpośrednio do nieruchomości. Pomysł budowy garażu wolnostojącego przypadnie do gustu między innymi osobom, którym zależy na wygodnym rozłożeniu kosztów związanych z zagospodarowaniem parceli.

Decydując się na konkretny typ garażu warto mieć na uwadze nie tylko zalety, ale także i wady poszczególnych rozwiązań. W przypadku garaży wbudowanych w bryłę domu koniecznie należy pamiętać między innymi o tym, że niektóre z pojazdów, szczególnie w przypadków nieco starszych silników, mogą stanowić źródło hałasu i zanieczyszczeń, poza tym garaże ulokowane bezpośrednio w bryle domu bardzo często charakteryzują się także ograniczoną przestrzenią. Dużym minusem murowanych garaży wolnostojących jest natomiast wysoki podatek - w przypadku garażu wolnostojącego o powierzchni do 30 m2 trzeba będzie zapłacić około 240 zł rocznie. Za garaż o podobnej wielkości wbudowany w bryłę domu inwestor zapłaci z kolei jedynie 24 zł. Oprócz tego trzeba liczyć się z tym, że użytkowanie garażu wolnostojącego może okazać się niekiedy nieco bardziej uciążliwe niż korzystanie z garażu wbudowanego w bryłę domu.

Podczas wyboru garażu na wąską działkę koniecznie należy mieć na uwadze także względy prawne - w tym wypadku warto pamiętać między innymi o zachowaniu minimalnych wymiarów stanowiska postojowego. Według obowiązujących przepisów pomiędzy krawędzią stanowiska postojowego a ścianą musi znaleźć się co najmniej 30 cm. W przypadku garażu wolnostojącego koniecznie należy pamiętać również o przestrzeganiu zasad określających minimalną odległość konstruowanych budynków od granicy sąsiadujących działek. Wytyczne dotyczące budowy garaży wolnostojących są takie same jak w przypadku budowy budynków mieszkalnych - odległość pomiędzy ścianą pozbawioną otworów na okna i drzwi a granicą sąsiedniej działki powinna wynosić minimum 3 m, w przypadku ściany z oknami odległość ta powinna wynosić natomiast przynajmniej 4 m. W niektórych przypadkach możliwym jest postawienie garażu w bezpośrednim sąsiedztwie granicy działki - warto pamiętać o tym, że wszelkie odstępstwa od obowiązujących reguł muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania, dodatkowo budowa garażu nie powinna wpływać negatywnie na interes właścicieli, dzierżawców czy zarządców działek sąsiadujących.

W przypadku wąskich i długich działek ciekawym rozwiązaniem może okazać się także postawienie tzw. blaszaka. Wśród zalet rozwiązań tego typu można wyróżnić nie tylko niskie koszty, ale także brak konieczności załatwiania skomplikowanych formalności. Warto pamiętać o tym, że garaże, których konstrukcja nie jest na stałe związana z gruntem są zwolnione z podatku od nieruchomości. Zdecydowanie się na tymczasowy garaż blaszany może pomóc także w wygodnym rozłożeniu kosztów związanych z zagospodarowaniem działki.

Ile kosztuje gotowy projekt domu na wąską działkę?

Cena gotowego projektu domu na wąską działkę stanowi wypadkową wielu różnych czynników - podczas obliczania całkowitych kosztów inwestycji koniecznie trzeba wziąć pod uwagę między innymi charakter danego projektu oraz wielkość i specyfikę zagospodarowywanej parceli. Warto pamiętać o tym, że w ofercie renomowanych biur projektowych takich jak MGProjekt można znaleźć gotowe projekty domów na wąską działką - gotowy projekt oferowany przez wyspecjalizowaną firmę można kupić już od 3 tysięcy złotych, uśredniona cena rynkowa za projekt tego typu wynosi natomiast od 4 do 6 tysięcy złotych. Klienci, którym zależy na zakupie spersonalizowanego projektu domu powinni liczyć się z nieco większym wydatkiem - projekt domu na wąską działkę przygotowywany na indywidualne życzenie inwestora kosztuje w zależności od powierzchni domu. Warto pamiętać o tym, że przygotowanie projektu domu od podstaw wiążę się z o wiele większym nakładem pracy biura projektowego.

Ceny oraz podstawowe cechy gotowych projektów domów na wąską działkę można bez problemu porównać w Internecie - firmy oferujące usługi tego typu dysponują szeroką ofertą, zawierającą między innymi projekty domów dopasowane do specyfiki i potrzeb wąskich i trudno ustawnych działek. Warto pamiętać o tym, że w przypadku gotowych projektów koniecznym może okazać się przystosowanie planu do wymiarów danej działki - nie można zapominać o tym, że zmiany adaptacyjne mogą okazać się dość kosztowne, bardzo często mogą stanowić nawet równowartość ceny samego projektu. Na zwiększenie wydatków związanych z przygotowaniem projektu domu na wąską działkę może mieć również wpływ rodzaj zastosowanych rozwiązań architektonicznych, dużą rolę odgrywa w tym wypadku także renoma danego biura projektowego. Osoby, którym zależy na wyborze ekonomicznego rozwiązania powinny pamiętać jednak o tym, że zdecydowanie się na zakup gotowego projektu okaże się o wiele tańszą opcją niż przygotowywanie projektu domu od podstaw.

Podczas poszukiwania idealnego projektu domu na wąska działkę warto skupić się nie tylko na cenie, ale także i na parametrach technicznych poszczególnych rozwiązań - nie można zapominać o tym, że odpowiednio dopasowany projekt ułatwi bezproblemowe przeprowadzenie prac i pomoże w zminimalizowaniu ryzyka nieprzewidzianych wydatków.

Jak wybrać najlepszy projekt domu na wąską działkę?

Łatwo zauważyć, że wybór idealnego projektu domu na wąską działkę stanowi dość spore wyzwanie - podczas podejmowania decyzji koniecznie należy pamiętać nie tylko o rozmiarze, kształcie czy otoczeniu działki, ale także o specyfikacji technicznej konstruowanego budynku. Wybierając projekt domu na wąską działkę warto skupić się także na własnych oczekiwaniach - inwestor przed zatwierdzeniem projektu budynku powinien posiadać jasną wizję domu. W przypadku niezdecydowanych osób koniecznym może okazać się dokładne przeanalizowanie kilku opcji, dobrym pomysłem okaże się także skorzystanie z porady doświadczonego specjalisty.

Ponadto wybierając idealny projekt domu na wąską działkę warto zwrócić uwagę na dostępne rozwiązania architektoniczne, pamiętając o tym, że nowoczesne, energooszczędne technologie pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Zadbanie o kwestie takie jak skuteczna izolacja czy odpowiednie oświetlenie budynku już na etapie projektowania domu pomoże w sprawnym sfinalizowaniu inwestycji. Warto pamiętać o tym, że odpowiednio przygotowany projekt domu powinien zawierać szczegółową dokumentację architektoniczną, dodatkowo architekt odpowiedzialny za realizację projektu powinien być w stanie w krytyczny sposób odnieść się do uwag i potrzeb klienta.

Podczas wyboru idealnego projektu domu na wąską działkę warto mieć na uwadze także potrzeby poszczególnych domowników - w przypadku większych rodzin koniecznym może okazać się zapewnienie dodatkowej przestrzeni. Dość dużą rolę podczas wyboru projektu domu odgrywa także estetyka i wykończenie poszczególnych rozwiązań. Nie można zapominać o tym, że wśród projektów domów na wąską działkę można znaleźć miedzy innymi budynki utrzymane w tradycyjnym stylu - na wąskiej działce z powodzeniem można postawić między innymi klasyczny, murowany dom o prostej bryle i nieskomplikowanym, dwuspadowym pokryciu dachowym. W ofercie biur projektowych można znaleźć także wiele ciekawych propozycji dla fanów nowoczesnego budownictwa. Wśród modernistycznych projektów domów na wąską działkę można wyróżnić między innymi wielokondygnacyjny dom o minimalistycznej bryle i płaskim dachu.

Osoby przywiązujące dużą wagę do otoczenia domu powinny skupić się na wyborze projektu uwzględniającego plan zagospodarowania ogrodu - nie można zapominać o tym, że w przypadku wąskich działek niezwykle ważne okaże się umiejętne zarządzanie dostępną przestrzenią.

Budowa domu na wąskiej działce - zalety

Choć budowa domu na wąskiej działce niesie ze sobą pewne ograniczenia, warto pamiętać o tym, że rozwiązanie to posiada także szereg rozmaitych korzyści. Na budowę domu na wąskiej działce decydują się między innymi osoby, którym zależy na ograniczeniu kosztów inwestycji - w tym wypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę samej działki, ale także i na koszt postawienia budynku. Trzeba zaznaczyć, że wąskie, niestandardowe działki są o wiele tańsze niż szerokie działki o podobnej powierzchni - przyjmuje się, że wąska działka może być nawet o 30% tańsza niż szersza działka takiej samej wielkości. Zminimalizowanie wydatków związanych z zakupem terenu ułatwia szybkie zakończenie inwestycji oraz umożliwia optymalne zagospodarowanie dostępnego budżetu.

Na budowę domu na wąskiej działce bardzo często decydują się także inwestorzy, którym zależy na postawieniu budynku w gęstej zabudowie. Atrakcyjnie usytuowana, wąska działka może stać się idealnym miejscem na wybudowanie wymarzonego domu, bez konieczności rezygnowania z wygód miejskiego życia. Dodatkowo konstruowanie na wąskiej działce pozwala zaoszczędzić także na samym budynku - stosowanie przemyślanych, innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań pozwala na stworzenie niewielkiej, aczkolwiek niezwykle praktycznej nieruchomości. Dodatkowo dom niewielkich rozmiarów wybudowany na wąskiej działce oznacza także zdecydowanie niższe koszty eksploatacji - w przypadku nowoczesnych konstrukcji przeznaczonych do zabudowy wąskich i nietypowych działek możliwym staje się znaczne ograniczenie wydatków związanych z ogrzaniem czy oświetleniem budynku. Dodatkowo budowa domu na wąskiej działce jest zazwyczaj mniej czasochłonna niż postawienie domu na standardowej parceli. Nie można zapominać również o tym, że projekty domów na wąską działkę są o wiele tańsze niż plany tradycyjnych, dużych nieruchomości.

Warto pamiętać także o tym, że odpowiednio zagospodarowana, wąska działka wiąże się także z mniejszym nakładem pracy - choć urządzenie ogrodu na wąskiej działce wymaga niezwykle starannego przemyślenia, jego późniejsze utrzymanie nie powinno sprawiać większego problemu.

Artykuł powstał we współpracy z MGPROJEKT Pracownia Architektoniczna s.c. 

Avatar: Materiał partnerski
Materiał partnerski

Materiały opublikowane przez partnerów portalu OnGeo.pl