Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofuje się z propozycji ograniczenia w czasie obowiązywania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Rząd chce, aby wszystko pozostało po staremu, czyli decyzje WZ nadal bezterminowe. Informacja ta cieszy deweloperów, jednak zdaniem prawników, to nienajlepszy pomysł, bo stare WZ-ki, wydane nawet 10 i więcej lat temu są nieaktualne i rozmijają się z rzeczywistością.
Decyzje WZ nadal bezterminowe. Propozycja w koszu
- “Zarówno stare decyzje o warunkach zabudowy, jak i te, które zostaną wydane w przyszłości będą miały charakter stały - ich ważność nie będzie ograniczona terminem” - mówi resort rozwoju.
- Decyzja ministerstwa bardzo podoba się inwestorom, którzy od początku krytykowali propozycję wprowadzenia terminowych warunków.
W maju br. pisaliśmy o zmianach jakie szykuje nad rząd w sprawie decyzji o warunkach zabudowy. Nowela miała być efektem planowanej reformy planistycznej, która wejdzie w życie w 2023 r. Wynikało z niej, że warunki zabudowy będą wydawane tylko na trzy lata. Zmiana nie podobała się deweloperom.
Więcej na ten temat:
Decyzje WZ nadal bezterminowe
Dziś warunki zabudowy są wydawane na czas nieokreślony i tak ma pozostać, pomimo zapowiedzi o ukróceniu tego procederu. Jeszcze w kwietniu br. wprowadzenie terminowych decyzji WZ było jednym z głównych punktów zmian jakie czekają nas w przyszłym roku. Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii zapewniał, że warunki zabudowy mają być dokumentem związanym z realizacją konkretnej inwestycji. Jak mówił Uściński, nie może być tak, że ktoś za 20 lat wyjmie z szuflady decyzję i będzie chciał budować na ich podstawie. Tymczasem wszystko się wokół zmieni: nie tylko przestrzeń wokół, ale także przepisy.
Minęło pięć miesięcy i po propozycji w projekcie nie ma już śladu. Jak tłumaczy się rząd ze swojej decyzji?
tłumaczy resort rozwoju
Zarówno stare decyzje o warunkach zabudowy, jak i te, które zostaną wydane w przyszłości będą miały charakter stały - ich ważność nie będzie ograniczona terminem. Zmiana projektu w tym zakresie jest wynikiem konsultacji społecznych.
Propozycja w koszu! Świetna wiadomość dla inwestorów i deweloperów
Decyzja ministerstwa bardzo podoba się inwestorom, którzy od początku krytykowali propozycję wprowadzenia terminowych warunków. "To świetna wiadomość" - uważa Przemysław Dziąg, szef prawników w Polskim Związku Firm Deweloperskich.
W opinii deweloperów wiele inwestycji trudno byłoby zrealizować w tak krótkim czasie. Przede wszystkim chodzi o te wieloetapowe, czyli rozłożone w czasie na wiele lat. Na skompletowanie wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę i wydanie samej decyzji potrzeba przecież około 2 lat. Gdyby warunki były ważne tylko przez pięć lat, to na samo budowę zostałoby już tylko 3 lata. To niewiele. Oczywiście inwestor mógłby ubiegać się o kolejne warunki i kolejne pozwolenie, ale byłoby to i czasochłonne i kosztowne.
Sprawdź czy twoja działka będzie budowlana po reformie planistycznej
Chciałbyś wiedzieć, czy po zmianach w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym twoja działka nadal będzie budowlana? Sprawdź mapę terenów budowlanych dostępną w Geoportalu Krajowym Na Mapie.
W Geoportalu Na Mapie zobaczysz gdzie znajdują się wyznaczone już obszary uzupełnienia zabudowy. Dzięki temu z łatwością dowiesz się czy twoja działka będzie w przyszłości nadal działką budowlaną. Sprawdzisz czy wkrótce nie będziesz miał problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Źródło: Prawo.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Decyzja o warunkach zabudowy procedura formalna
- Koniec decyzji o warunkach zabudowy - nadchodzą zmiany
- Koniec z bezterminowymi warunkami zabudowy. Wuzetki będą ważne tylko trzy lata!
- Dwa projekty regulacji prawnych o planowaniu przestrzennym. Reforma planowania coraz bliżej.
- Plan ogólny i plan zabudowy - co zmieni się w planowaniu przestrzennym
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!