News

Spada cena pszenicy do czynszu dzierżawnego 2023

Monika Byś
2023-02-01
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
cena pszenicy do czynszu dzierżawnego 2023

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przekazał, że cena pszenicy do czynszu dzierżawnego 2023 r. nieznacznie spadła. Średnia krajowa cena skupu pszenicy w II półroczu 2022 r. wynosi 152,17 zł za 1 dt. W porównaniu z I półroczem cena spadła o 1,5 zł/dt. 

  • Z Obwieszczenia Prezesa GUS z dnia 19 stycznia 2023 r. w sprawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w II półroczu 2022 r. wynika, że średnia cena skupu teraz wynosi 152,17 zł za 1 dt.
  • Czynsz dzierżawny ziemi pobiera się od użytków rolnych, budynków, budowli i urządzeń, obiektów stawowego typu karpiowego i pstrągowego oraz plantacji wieloletnich. 

Z Obwieszczenia Prezesa GUS z dnia 19 stycznia 2023 r. w sprawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w II półroczu 2022 r. wynika, że średnia cena skupu teraz wynosi 152,17 zł za 1 dt. W I półroczu 2022 r. średnia cena krajowa skupu pszenicy wynosiła 153,67 zł za 1 dt, więc obecna cena nieznacznie spadła - o 1,5 zł/dt.

Oprócz średniej krajowej ceny skupu pszenicy GUS ogłosił także, ile wynosi wskaźnik cen skupu podstawowych produktów rolnych w II półroczu 2022 r. Z obwieszczenia wynika, że wskaźnik w stosunku do I półrocza 2022 r. wyniósł 117,3. Co oznacza, że odnotowano wzrost cen o 17,3 %. 

Czym jest czynsz dzierżawny i jak się go ustala?

Czynsz dzierżawny ziemi pobiera się od użytków rolnych, budynków, budowli i urządzeń, obiektów stawowego typu karpiowego i pstrągowego oraz plantacji wieloletnich. Wysokość czynszu ustala się corocznie, indywidualnie dla każdego gospodarstwa. Uiszczanie czynszu dzierżawnego należy do obowiązków dzierżawcy gruntów rolnych. 

Jeśli termin płatności czynszu nie został oznaczony w umowie dzierżawy, czynsz dzierżawny zmieni jest płatny półrocznie z dołu za półrocze roku kalendarzowego. Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) przyjęła zasadę, iż czynsz dzierżawny ziemi uiszczany jest w dwóch ratach: do 30 września (lub 31 października) za I półrocze danego roku oraz do 28 lutego za II półrocze. 

Czynsz dzierżawny ziemi ustala się jako równowartość pieniężną ilości pszenicy określonej w tabeli stawek czynszu dzierżawnego. Stawki te zależą od położenia nieruchomości w jednym z czterech okręgów podatkowych, które zostały wprowadzone na potrzeby podatku rolnego oraz od klasy i rodzaju gruntów.

Źródło: GUS

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.