News

Budowa farmy fotowoltaicznej w otulinie parku narodowego

Monika Byś
2023-03-13
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Budowa farmy fotowoltaicznej w otulinie parku narodowego

Wciąż borykamy się z kłopotami związanymi z ustawą regulującą minimalne odległości wiatraków od budynków mieszkalnych, a już pojawiają się propozycje dotyczące prawnego uregulowania budowy farm fotowoltaicznych. Pojawiają się także wątpliwości dotyczące wpływu czerpania energii z światła na działalność agroturystyczną i ochronę przyrody. Tak właśnie było w przypadku spornego projektu budowy farmy w Białowieży, znajdującej się w otulinie parku narodowego.

  • Efektem braku regulacji dotyczących budowy farm fotowoltaicznej jest próba lokalizowania farm na obszarach chronionych. Jednym z takich przykładów jest kontrowersyjna inwestycja w Białowieży na terenie Polany Białowieskiej. Mimo negatywnej opinii środowiskowej i wójt i SKO inwestycji się nie sprzeciwili – ekolodzy zapowiadają sądową batalię
  • Prowadzący gospodarstwa agroturystyczne w województwie warmińsko-mazurskim oraz w innych rejonach Polski wyrażają zaniepokojenie - obawiają się wpływu farm fotowoltaicznych na swoje działalności i środowisko

Prowadzący gospodarstwa agroturystyczne w województwie warmińsko-mazurskim oraz w innych rejonach Polski wyrażają zaniepokojenie - obawiają się wpływu farm fotowoltaicznych na swoje działalności. Dlatego skierowali interpelacje do ministra rozwoju i technologii. Zwracają uwagę na fakt, że elektrownie fotowoltaiczne budowane są obecnie masowo na terenach wiejskich bez przestrzegania żadnych zasad, co silnie ingeruje w życie ludzi na wsi i niszczy krajobraz, powodując dewastację przyrody i rolnictwa na niewyobrażalną skalę.

Posłowie wskazują na przykład olbrzymiej elektrowni fotowoltaicznej o powierzchni 167 ha, która ma powstać pod Lidzbarkiem Warmińskim [zobacz lokalizację na mapie] bez wiedzy okolicznych mieszkańców, w tym tych, którzy zajmują się m.in. agroturystyką. Chociaż termin na odpowiedź ministerstwa już minął, na stronie sejmowej nie ma jeszcze żadnej informacji na ten temat.

Budowa farmy fotowoltaicznej w otulinie parku narodowego

Efektem braku regulacji dotyczących budowy farm fotowoltaicznej jest próba lokalizowania farm na obszarach chronionych. Jednym z takich przykładów jest kontrowersyjna inwestycja w Białowieży na terenie Polany Białowieskiej. W tym przypadku organizacje ekologiczne sprzeciwiają się budowie zarówno ze względu na naruszenie równowagi środowiskowej jak i i na zniszczenie naturalnego krajobrazu. Mimo negatywnej opinii środowiskowej i wójt i SKO inwestycji się nie sprzeciwili – ekolodzy zapowiadają sądową batalię.

Pytanie, jaki wpływ na środowisko naturalne miałaby budowa farm fotowoltaicznych. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ, jak dotąd nie opracowano wystraczającej ilości badań, które określałyby wpływ farm na środowisko roślin i zwierząt. Jak przekonuje dr hab. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej:

mówi dr hab. Zbigniew Karaczun

Nie znam takich badań, które mówią, że fotowoltaika stanowi dla jakichś grup roślin czy zwierząt zagrożenie, jednak uwagę, że jeśli takie instalacje zajmują kilka czy kilkanaście hektarów, to pozbawia się taki teren nisz ekologicznych. Natomiast, jeżeli na danym terenie występują chronione gatunki roślin czy zwierząt, to zapobiec inwestycji należy na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W takim przypadku zgoda na podstawie decyzji o warunkach zabudowy nie mogłaby zostać wydana, bo zmiana przeznaczenia terenu np. z łąki na fotowoltaikę oznaczałaby eliminacje tego gatunku

Źródło: Prawo.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.