Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało i udostępniło na swojej stronie internetowej bazę wiedzy o reformie systemu planowania przestrzennego. Znalazły się tam informacje o najważniejszych zmianach wprowadzonych reformą oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z wejściem w życie nowych przepisów
Baza wiedzy o reformie planowania przestrzennego
- OnGeo.pl przygotowało serię artykułów poświęconych reformie planowania przestrzennego. Znajdziesz je pod hasztagiem #reforma-planistyczna. Zapraszamy również do przesłuchania podcastu na youtube.com i spotify.
W treści zawarte są informacje dotyczące kluczowych modyfikacji wprowadzonych reformą systemu planowania przestrzennego. Dodatkowo, dostępny jest podcast poświęcony tym istotnym zmianom. Strona zawiera także nagrania wideo z konferencji szkoleniowej, która odbyła się w dniach 18-19 października 2023 r. zorganizowanej przez Departament Planowania Przestrzennego MRIT. Prezentacje multimedialne, przedstawione podczas tego wydarzenia, są również dostępne do obejrzenia.
Bazę wiedzy o reformie planistycznej znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/baza-wiedzy-dotyczaca-reformy-systemu-planowania-przestrzennego
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat reformy planowania przestrzennego. Wywiad z ekspertem znajdziesz na naszym kanale na platformie YouTube
Kilka słów o nowelizacji
Celem wprowadzenia zmian jest zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju kraju, przy jednoczesnym utrzymaniu porządku przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego. Kluczowym celem jest także usprawnienie procesu inwestycyjnego oraz zwiększenie efektywności planowania przestrzennego.
W ramach nowelizacji wprowadzono nowe narzędzie planistyczne, czyli plan ogólny gminy, który uzyskuje rangę aktu prawa miejscowego. Uchwalanie tego planu staje się obowiązkowe dla całego obszaru gminy. Plan ogólny stanowi nadrzędny akt planowania przestrzennego w gminie, a plany miejscowe oraz decyzje dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu muszą być zgodne z nim.
Innowacją w ramach nowelizacji jest wprowadzenie zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI), który, sporządzany na wniosek inwestora, zastępuje i znacznie modyfikuje dotychczasowe rozwiązania związane z tzw. specustawą mieszkaniową. ZPI umożliwia określenie przeznaczenia terenu nie tylko pod inwestycje mieszkaniowe, lecz także dla innych celów. W trakcie negocjacji z gminą, inwestor może zobowiązać się do dodatkowych działań, takich jak budowa szkoły czy rozbudowa infrastruktury technicznej, co zostanie formalnie potwierdzone poprzez podpisanie umowy urbanistycznej.
Nowa ustawa zakłada również utworzenie Rejestru Urbanistycznego, dostępnego online i nieodpłatnego dla wszystkich zainteresowanych. Rejestr ten będzie stanowił źródło informacji i danych dotyczących przestrzeni oraz wszelkich procedur administracyjnych prowadzonych w tym zakresie.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!