News

Baza wiedzy o reformie planowania przestrzennego

Monika Byś
2023-11-20
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
Baza wiedzy o reformie planowania przestrzennego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało i udostępniło na swojej stronie internetowej bazę wiedzy o reformie systemu planowania przestrzennego. Znalazły się tam informacje o najważniejszych zmianach wprowadzonych reformą oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z wejściem w życie nowych przepisów

  • OnGeo.pl przygotowało serię artykułów poświęconych reformie planowania przestrzennego. Znajdziesz je pod hasztagiem #reforma-planistyczna. Zapraszamy również do przesłuchania podcastu na youtube.com i spotify. 

W treści zawarte są informacje dotyczące kluczowych modyfikacji wprowadzonych reformą systemu planowania przestrzennego. Dodatkowo, dostępny jest podcast poświęcony tym istotnym zmianom. Strona zawiera także nagrania wideo z konferencji szkoleniowej, która odbyła się w dniach 18-19 października 2023 r. zorganizowanej przez Departament Planowania Przestrzennego MRIT. Prezentacje multimedialne, przedstawione podczas tego wydarzenia, są również dostępne do obejrzenia.

Bazę wiedzy o reformie planistycznej znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/baza-wiedzy-dotyczaca-reformy-systemu-planowania-przestrzennego

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat reformy planowania przestrzennego. Wywiad z ekspertem znajdziesz na naszym kanale na platformie YouTube

Kilka słów o nowelizacji 

Celem wprowadzenia zmian jest zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju kraju, przy jednoczesnym utrzymaniu porządku przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego. Kluczowym celem jest także usprawnienie procesu inwestycyjnego oraz zwiększenie efektywności planowania przestrzennego.

W ramach nowelizacji wprowadzono nowe narzędzie planistyczne, czyli plan ogólny gminy, który uzyskuje rangę aktu prawa miejscowego. Uchwalanie tego planu staje się obowiązkowe dla całego obszaru gminy. Plan ogólny stanowi nadrzędny akt planowania przestrzennego w gminie, a plany miejscowe oraz decyzje dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu muszą być zgodne z nim.

Innowacją w ramach nowelizacji jest wprowadzenie zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI), który, sporządzany na wniosek inwestora, zastępuje i znacznie modyfikuje dotychczasowe rozwiązania związane z tzw. specustawą mieszkaniową. ZPI umożliwia określenie przeznaczenia terenu nie tylko pod inwestycje mieszkaniowe, lecz także dla innych celów. W trakcie negocjacji z gminą, inwestor może zobowiązać się do dodatkowych działań, takich jak budowa szkoły czy rozbudowa infrastruktury technicznej, co zostanie formalnie potwierdzone poprzez podpisanie umowy urbanistycznej.

Nowa ustawa zakłada również utworzenie Rejestru Urbanistycznego, dostępnego online i nieodpłatnego dla wszystkich zainteresowanych. Rejestr ten będzie stanowił źródło informacji i danych dotyczących przestrzeni oraz wszelkich procedur administracyjnych prowadzonych w tym zakresie.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.