News

84 proc. planów miejscowych trafi do kosza

Monika Byś
2023-03-06
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
84 proc planów miejscowych trafi do kosza

Samorządowe korporacje apelują o zachowanie w ustawie odległościowej minimalnej odległości od wiatraków - 500 m. Według samorządowców zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów spowoduje, że aż 84 proc. planów miejscowych trafi do kosza. 

  • Samorządowy uważają, że zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacząco ograniczy potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie
  • Przedstawiciele samorządów wyjaśnili, że zmiana minimalnej odległości spowoduje, że 84 proc. miejscowych planów zagospodarowania trafi do kosza
  • Szacuje się, że podatki od budowanych oraz zaplanowanych do budowy w najbliższych latach wiatraków przyniosą gminom wpływy na poziomie około 150 000–200 000 zł od jednej turbiny wiatrowej
  • W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m oraz odległość domu od wiatraka w strefie 700 m.

Samorządowe korporacje, czyli Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, zwróciły się do premiera RP Mateusza Morawieckiego z apelem o zachowanie w ustawie wiatrakowej odległości minimalnej 500 metrów, które przywrócił Senat RP.

apelują samorządowcy

Uważamy, że zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacząco ograniczy potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie, a jednocześnie zniweczy nakłady poniesione przez nas na obecnie obowiązujące MPZP.

Przedstawiciele samorządów wyjaśnili, że zmiana minimalnej odległości spowoduje, że 84 proc. miejscowych planów zagospodarowania trafi do kosza. Ich zdaniem poważną konsekwencją zmiany odległości będzie również utrata przychodów z podatków lokalnych. 

uzasadniają swoje zdanie samorządowcy

Szacuje się, że podatki od budowanych oraz zaplanowanych do budowy w najbliższych latach wiatraków przyniosą gminom wpływy na poziomie około 150 000–200 000 zł od jednej turbiny wiatrowej. Tę kwotę należy pomnożyć przez liczbę wiatraków oraz czas ich eksploatacji, który wynosi nawet 30 lat. Mówimy więc o milionach złotych każdego roku zasilających budżety gmin

Zauważają też, że ułatwienia w rozwoju lądowej energetyki wiatrowej mogą przyczynić się do zwiększenia miejsc pracy dla społeczności lokalnych oraz stanowić znaczący finansowy dla właścicieli nieruchomości , na których powstaną farmy wiatrowe.

Źródło: PAP

Sprawdź, czy Twoja działka znajduje się w odległości 700 m od wiatraka

Od teraz w Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m. Zobacz, jak mało terenu w Polsce zostało na wybudowanie nowych wiatraków. Mapa zasięgu wiatraków dostępna jest za darmo. 

Dzięki warstwie “Zasięg 700 m od zabudowań mieszkaniowych”, możesz sprawdzić miejsca, gdzie zgodnie z prawem będzie można postawić elektrownie wiatrowe. Poniższa mapa Polski wskazuje, że takich miejsc będzie niewiele. Zasięg 700 metrów od domów oznaczony jest kolorem pomarańczowym. 

Poniżej przedstawiam filmik z prezentacją działania mapy

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.