Resort rozwoju opublikował projekt rozporządzenia dotyczącego ewidencji gruntów i budynków. Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania przepisów do nowej ustawy o ułatwieniach w inwestycjach w biogazownie rolnicze. Pozostałe zmiany dotyczą umożliwienia stosowania niestandardowej metody numeracji działek po podziale i nowych zasad zaliczania gruntów pod drogi.
Będą zmiany w przepisach dotyczących ewidencji gruntów
- Wśród proponowanych modyfikacji znajduje się aktualizacja zasad zaliczania gruntów do użytków gruntowych uwzględniająca tereny zajęte przez biogazownie.
- Zmiana definiuje zasady zaliczania gruntów do użytku gruntowego "drogi".
- Proponuje się przywrócenie możliwości stosowania nietypowej metody numeracji działek po podziale.
Wśród proponowanych modyfikacji znajduje się aktualizacja zasad zaliczania gruntów do użytków gruntowych, uwzględniająca tereny zajęte przez biogazownie, zdefiniowane w nowej ustawie. Dodatkowo, proponuje się przywrócenie możliwości stosowania nietypowej metody numeracji działek po podziale, zwłaszcza na obszarach dawnego katastru pruskiego.
Niestandardowy numer ewidencyjny działek po podziale
Zgodnie z projektem, starosta, we współpracy z wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, będzie mógł zastosować inny sposób oznaczania działek ewidencyjnych po podziale, pod warunkiem, że gwarantuje on unikalność oznaczeń w obrębie i oznacza je liczbami naturalnymi lub ułamkami zwykłymi.
Nowe zasady zaliczania gruntów jako drogi
Kolejną istotną zmianą jest dostosowanie przepisów do nowego brzmienia art. 4 pkt 1 ustawy o drogach publicznych, które definiuje zasady zaliczania gruntów do użytku gruntowego "drogi". Zmiana ta wynika z przedefiniowania pojęcia pasa drogowego, który obecnie obejmuje przestrzeń nad i pod gruntami wyznaczoną przez linie rozgraniczające.
W uzasadnieniu projektu podkreślono potrzebę jednoznacznego określenia obszaru, na którym znajduje się droga, aby uniknąć niejasności związanych z zaliczaniem gruntów do użytku gruntowego "drogi".
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia. Jak zapewnia resort, zmiany mają na celu usprawnienie ewidencji gruntów i budynków.
Źródło: PAP
Sprawdź działkę w ewidencji gruntów
Część informacji zawartych w rejestrze gruntów i wiele innych możesz sprawdzić w Geoportalu OnGeo.pl.
Generując Raport OnGeo.pl otrzymasz czytelną mapę z Twoją działką, która będzie analizą danych pochodzących z ewidencji gruntów i budynków. Oprócz mapy działki i jej sąsiedztwa, na podkładzie ortofotomapy otrzymasz:
- identyfikator i numer działki ewidencyjnej, powierzchnię urzędową,
- grupę rejestrową działki,
- kontur klasyfikacyjny działki oraz oznaczenie klasy bonitacyjnej,
- paramenty geometryczne nieruchomości, czyli długość, szerokość, powierzchnię oraz współczynnik kształtu w osobnej tabeli,
- współrzędne punktów załamania działki.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- Zdjęcia satelitarne działki - nowość w Geoportalu Na Mapie
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!