News

Będą zmiany w podatku od nieruchomości

Monika Byś
2024-02-21
~2 min
Głosów: 0, średnia ocen: 0
zmiany w podatku od nieruchomości

Rząd rozważa zmiany w podatku od nieruchomości. Motorem zmian jest zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis dotyczący ustalenia stawki podatku od nieruchomości dla garaży jest niezgodny z konstytucją. 

Trybunał Konstytucyjny niedawno uznał, że dotychczasowe przepisy dotyczące stawki podatku od nieruchomości dla garaży są niezgodne z konstytucją. Rząd pracuje nad zmianami w tych przepisach, aby naprawić sytuację. Oprócz tego, parlamentarzyści muszą także skonstruować nowe przepisy dotyczące podatku od budowli używanych w biznesie. Planowane zmiany dotyczące podatku od nieruchomości muszą zostać wprowadzone do końca 2024 roku.

Sprawdź stawki podatku od nieruchomości dla Twojej działki

W Raporcie o działce sprawdzisz aktualne stawki podatku od nieruchomości dla Twojej gminy. Ponadto dostaniesz link do źródła na podstawie którego ustalono stawki.

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI 2024 - POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT DLA DZIAŁKI

Informacje o podatku od nieruchomości w 2024 r. stanowią część tematu "Dane lokalne". 

Fragment Raportu o działce z tematem Stawki podatku od nieruchomości, OnGeo.pl
Fragment Raportu o działce z tematem Stawki podatku od nieruchomości, OnGeo.pl

Skąd zmiana w obliczaniu stawki podatku dla garaży?

Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku orzekł, że właściciele miejsc garażowych powinni być traktowani jednakowo pod względem stawki podatku od nieruchomości, niezależnie od tego, czy są one wyodrębnione czy nie, co było zgodne z dotychczasowymi przepisami. 

Dotychczas miejsca garażowe przynależne do lokalu były uznawane za część mieszkalną budynku, co skutkowało niższą stawką podatku, natomiast miejsca wyodrębnione miały odrębną stawkę. Trybunał uznał, że taki podział jest niezgodny z konstytucją. 

Co zamierza rząd w sprawie podatku od nieruchomości?

Zmiany w podatku od nieruchomości w 2024 roku mogą prowadzić do dalszych przekształceń. Biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju i Technologii potwierdza doniesienia, że analizowane są także inne zmiany o charakterze systemowym.

Jedną z nich jest plan wprowadzenia podatku od pustostanów lub zastosowanie wyższych stawek dla określonych rodzajów budynków. Choć propozycja podatku katastralnego wydaje się mało realna z powodu braku zgody w obecnym rządzie, istnieje możliwość powiązania podatku od nieruchomości z ich wartością, choć nie w tak szerokim zakresie jak w przypadku podatku katastralnego. 

Dokładne rozwiązania prawdopodobnie zostaną ogłoszone w drugiej połowie roku.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.