Rząd rozważa zmiany w podatku od nieruchomości. Motorem zmian jest zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis dotyczący ustalenia stawki podatku od nieruchomości dla garaży jest niezgodny z konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny niedawno uznał, że dotychczasowe przepisy dotyczące stawki podatku od nieruchomości dla garaży są niezgodne z konstytucją. Rząd pracuje nad zmianami w tych przepisach, aby naprawić sytuację. Oprócz tego, parlamentarzyści muszą także skonstruować nowe przepisy dotyczące podatku od budowli używanych w biznesie. Planowane zmiany dotyczące podatku od nieruchomości muszą zostać wprowadzone do końca 2024 roku.
Sprawdź stawki podatku od nieruchomości dla Twojej działki
W Raporcie o działce sprawdzisz aktualne stawki podatku od nieruchomości dla Twojej gminy. Ponadto dostaniesz link do źródła na podstawie którego ustalono stawki.
PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI 2024 - POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT DLA DZIAŁKI
Informacje o podatku od nieruchomości w 2024 r. stanowią część tematu "Dane lokalne".
Skąd zmiana w obliczaniu stawki podatku dla garaży?
Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku orzekł, że właściciele miejsc garażowych powinni być traktowani jednakowo pod względem stawki podatku od nieruchomości, niezależnie od tego, czy są one wyodrębnione czy nie, co było zgodne z dotychczasowymi przepisami.
Dotychczas miejsca garażowe przynależne do lokalu były uznawane za część mieszkalną budynku, co skutkowało niższą stawką podatku, natomiast miejsca wyodrębnione miały odrębną stawkę. Trybunał uznał, że taki podział jest niezgodny z konstytucją.
Co zamierza rząd w sprawie podatku od nieruchomości?
Zmiany w podatku od nieruchomości w 2024 roku mogą prowadzić do dalszych przekształceń. Biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju i Technologii potwierdza doniesienia, że analizowane są także inne zmiany o charakterze systemowym.
Jedną z nich jest plan wprowadzenia podatku od pustostanów lub zastosowanie wyższych stawek dla określonych rodzajów budynków. Choć propozycja podatku katastralnego wydaje się mało realna z powodu braku zgody w obecnym rządzie, istnieje możliwość powiązania podatku od nieruchomości z ich wartością, choć nie w tak szerokim zakresie jak w przypadku podatku katastralnego.
Dokładne rozwiązania prawdopodobnie zostaną ogłoszone w drugiej połowie roku.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- Zdjęcia satelitarne działki - nowość w Geoportalu Na Mapie
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!