News

Złe praktyki pośredników nieruchomości - planowane zmiany w przepisach

Monika Byś
2023-07-10
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
złe praktyki pośredników nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii reaguje na doniesienia w sprawie złych praktyk realizowanych przez osoby wykonujące zawód pośrednika. Szef resortu informuje, że do dzisiaj trwają konsultacje w sprawie zmian przepisów w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W zeszłym miesiącu zespół OnGeo.pl ruszył z kampanią uświadamiającą w sprawie niezachowywania przez pośredników standardów europejskich dotyczących zamieszczanych ogłoszeń sprzedaży działek. Nasza kampania spotyka się jednak wciąż z dużym oporem przedstawicieli branży. Czy nowe przepisy ukrócą szkodliwe praktyki?

  • Resort rozwoju i technologii podejmuje działania mające na celu eliminację nieprawidłowości w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Minister Buda dał czas na konsultacje w sprawie zmian w zawodzie pośrednika do 10 lipca 2023 r.
  • Rozważane są modyfikacje przepisów mające poprawić jakość usług świadczonych przez pośredników oraz zwiększyć bezpieczeństwo usługobiorców.
  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje cztery rozwiązania dotyczące zmian w zawodzie pośrednika, w tym regulacje zasad publikacji ogłoszeń.

Minister Buda dał czas na konsultacje w sprawie zmian w zawodzie pośrednika do 10 lipca 2023 r. W komunikacie czytamy:

czytamy w komunikacie ministra Budy

W związku z obserwowanymi na rynku nieruchomości niepożądanymi praktykami w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomości, resort rozwoju i technologii podjął działania mające na celu wypracowanie stosownych rozwiązań eliminujących dostrzeżone nieprawidłowości. 

W ramach prowadzonych prac koncepcyjnych rozważono różne warianty modyfikacji przepisów ukierunkowane na poprawę jakości usług świadczonych przez osoby wykonujące czynności z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zwiększenie bezpieczeństwa usługobiorców. 

Złe praktyki pośredników nieruchomości - planowane zmiany w przepisach

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje cztery rozwiązania dotyczące zmian w zawodzie pośrednika, a jedną z nich są regulacje zasad publikacji ogłoszeń. Niestety, jak dotąd nie doczekaliśmy się propozycji ukrócenia szkodliwych praktyk dotyczących niezamieszczania w ogłoszeniach dokładnej lokalizacji nieruchomości. O kampanii OnGeo.pl przeczytasz w artykule: OnGeo.pl ostrzega przed ogłoszeniami bez lokalizacji nieruchomości

Resort zaproponował natomiast zmianę dotyczącą zakazu publikacji ogłoszenia przez pośrednika w obrocie nieruchomościami przed podpisaniem umowy pośrednictwa z właścicielem nieruchomości oraz uregulowanie wymogu informowania, że ogłoszenie pochodzi od pośrednika. 

Kolejną zaproponowaną zmianą jest uszczegółowienie przepisów dotyczących treści umowy zawieranej z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Chodzi o wskazanie, że przez umowę pośrednik zobowiązuje się do wykonania konkretnie określonych czynności pośrednictwa, za które przysługiwać mu będzie wynagrodzenie. Dopiero po zrealizowanym zobowiązaniu pośrednik otrzyma stosowne wynagrodzenie przewidziane w umowie. 

Zmiany dotyczą również zakazu uzależniania prezentacji nieruchomości od uprzedniego zawarcia umowy pośrednictwa, a także pobieranie wynagrodzenia wyłącznie od podmiotu zlecającego wykonanie czynności pośrednictwa. 

Pośrednicy są oburzeni proponowanymi zmianami

Pośrednicy niechętnie stosują się do proponowanych zmian, a próby dostosowania przepisów do standardów europejskich uważają za personalny atak. 

W czerwcu na łamach bloga OnGeo.pl opublikowaliśmy wpis zachęcający osoby, które planują zakup nieruchomości do omijania ogłoszeń niezawierających danych o lokalizacji. Z artykułu "Uważaj na ogłoszenia bez numeru działki!" możemy się dowiedzieć, że ujawnienie informacji o lokalizacji nieruchomości, czyli numeru działki czy adresu, pozwala zdobyć informacje o najistotniejszych cechach nieruchomości oraz daje możliwość zapoznania się z konkurencyjnymi ofertami i porównania ich. Z kolei ukrycie numeru ewidencyjnego działki w ogłoszeniu daje przewagę pośrednikowi i osłabia pozycję kupującego w negocjacjach. Artykuł ponadto obnaża techniki manipulacji używane przez mniej uczciwych sprzedawców.

Niestety pod wpisem, w sekcji komentarzy, czytamy głos oburzonych pośredników, którzy bronią swojego stanowiska w tej sprawie. Pod artykułem przeczytamy:

komentarz pod postem

Jako przedstawicielka pośredników z dawną państwową licencją jestem oburzona tym Pani paszkwilem. Pani artykuł jest tendencyjny, żeby  korzystać z waszego portalu i płacić za raporty, a z nas pośredników zrobiła Pani oszustów!

Póki co pozostawiamy otwarty temat do dyskusji i zapraszamy Państwa do komentowania. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.