Ministerstwo Rozwoju i Technologii reaguje na doniesienia w sprawie złych praktyk realizowanych przez osoby wykonujące zawód pośrednika. Szef resortu informuje, że do dzisiaj trwają konsultacje w sprawie zmian przepisów w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W zeszłym miesiącu zespół OnGeo.pl ruszył z kampanią uświadamiającą w sprawie niezachowywania przez pośredników standardów europejskich dotyczących zamieszczanych ogłoszeń sprzedaży działek. Nasza kampania spotyka się jednak wciąż z dużym oporem przedstawicieli branży. Czy nowe przepisy ukrócą szkodliwe praktyki?
Złe praktyki pośredników nieruchomości - planowane zmiany w przepisach
- Resort rozwoju i technologii podejmuje działania mające na celu eliminację nieprawidłowości w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Minister Buda dał czas na konsultacje w sprawie zmian w zawodzie pośrednika do 10 lipca 2023 r.
- Rozważane są modyfikacje przepisów mające poprawić jakość usług świadczonych przez pośredników oraz zwiększyć bezpieczeństwo usługobiorców.
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje cztery rozwiązania dotyczące zmian w zawodzie pośrednika, w tym regulacje zasad publikacji ogłoszeń.
Minister Buda dał czas na konsultacje w sprawie zmian w zawodzie pośrednika do 10 lipca 2023 r. W komunikacie czytamy:
czytamy w komunikacie ministra Budy
W związku z obserwowanymi na rynku nieruchomości niepożądanymi praktykami w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomości, resort rozwoju i technologii podjął działania mające na celu wypracowanie stosownych rozwiązań eliminujących dostrzeżone nieprawidłowości.
W ramach prowadzonych prac koncepcyjnych rozważono różne warianty modyfikacji przepisów ukierunkowane na poprawę jakości usług świadczonych przez osoby wykonujące czynności z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zwiększenie bezpieczeństwa usługobiorców.
Złe praktyki pośredników nieruchomości - planowane zmiany w przepisach
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje cztery rozwiązania dotyczące zmian w zawodzie pośrednika, a jedną z nich są regulacje zasad publikacji ogłoszeń. Niestety, jak dotąd nie doczekaliśmy się propozycji ukrócenia szkodliwych praktyk dotyczących niezamieszczania w ogłoszeniach dokładnej lokalizacji nieruchomości. O kampanii OnGeo.pl przeczytasz w artykule: OnGeo.pl ostrzega przed ogłoszeniami bez lokalizacji nieruchomości
Resort zaproponował natomiast zmianę dotyczącą zakazu publikacji ogłoszenia przez pośrednika w obrocie nieruchomościami przed podpisaniem umowy pośrednictwa z właścicielem nieruchomości oraz uregulowanie wymogu informowania, że ogłoszenie pochodzi od pośrednika.
Kolejną zaproponowaną zmianą jest uszczegółowienie przepisów dotyczących treści umowy zawieranej z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Chodzi o wskazanie, że przez umowę pośrednik zobowiązuje się do wykonania konkretnie określonych czynności pośrednictwa, za które przysługiwać mu będzie wynagrodzenie. Dopiero po zrealizowanym zobowiązaniu pośrednik otrzyma stosowne wynagrodzenie przewidziane w umowie.
Zmiany dotyczą również zakazu uzależniania prezentacji nieruchomości od uprzedniego zawarcia umowy pośrednictwa, a także pobieranie wynagrodzenia wyłącznie od podmiotu zlecającego wykonanie czynności pośrednictwa.
Pośrednicy są oburzeni proponowanymi zmianami
Pośrednicy niechętnie stosują się do proponowanych zmian, a próby dostosowania przepisów do standardów europejskich uważają za personalny atak.
W czerwcu na łamach bloga OnGeo.pl opublikowaliśmy wpis zachęcający osoby, które planują zakup nieruchomości do omijania ogłoszeń niezawierających danych o lokalizacji. Z artykułu "Uważaj na ogłoszenia bez numeru działki!" możemy się dowiedzieć, że ujawnienie informacji o lokalizacji nieruchomości, czyli numeru działki czy adresu, pozwala zdobyć informacje o najistotniejszych cechach nieruchomości oraz daje możliwość zapoznania się z konkurencyjnymi ofertami i porównania ich. Z kolei ukrycie numeru ewidencyjnego działki w ogłoszeniu daje przewagę pośrednikowi i osłabia pozycję kupującego w negocjacjach. Artykuł ponadto obnaża techniki manipulacji używane przez mniej uczciwych sprzedawców.
Niestety pod wpisem, w sekcji komentarzy, czytamy głos oburzonych pośredników, którzy bronią swojego stanowiska w tej sprawie. Pod artykułem przeczytamy:
komentarz pod postem
Jako przedstawicielka pośredników z dawną państwową licencją jestem oburzona tym Pani paszkwilem. Pani artykuł jest tendencyjny, żeby korzystać z waszego portalu i płacić za raporty, a z nas pośredników zrobiła Pani oszustów!
Póki co pozostawiamy otwarty temat do dyskusji i zapraszamy Państwa do komentowania.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Jak zostać pośrednikiem nieruchomości — czy to zawód dla każdego?
- OnGeo.pl ostrzega przed ogłoszeniami bez lokalizacji nieruchomości. Pośrednicy oburzeni
- Pośrednik nie podał lokalizacji działki w ogłoszeniu sprzedaży. Dlaczego?
- Konsultacje w sprawie zmian w zawodzie pośrednika
- Uważaj na ogłoszenia bez numeru działki!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!