News

Konsultacje w sprawie zmian w zawodzie pośrednika

Monika Byś
2023-07-05
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Konsultacje w sprawie zmian w zawodzie pośrednika

Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości www.pprn.pl otrzymała pismo od Ministra Rozwoju i Technologii Pana Waldemara Budy w sprawie przygotowywanych zmian dotyczących pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. 

  • Resort rozwoju szykuje zmiany dotyczące zawodu pośrednika nieruchomości “W związku z obserwowanymi na rynku nieruchomości niepożądanymi praktykami w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomości, resort rozwoju i technologii podjął działania mające na celu wypracowanie stosownych rozwiązań eliminujących dostrzeżone nieprawidłowości.”
  • Minister rozwoju i technologii informuje, że zainteresowani mają czas na konsultacje do 10 lipca 2023 r. 

Pobierz treść komunikatu LINK

Minister dał czas na konsultacje do 10 lipca 2023 r. W komunikacie czytamy:

czytamy w komunikacie ministra Budy

W związku z obserwowanymi na rynku nieruchomości niepożądanymi praktykami w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomości, resort rozwoju i technologii podjął działania mające na celu wypracowanie stosownych rozwiązań eliminujących dostrzeżone nieprawidłowości. 

W ramach prowadzonych prac koncepcyjnych rozważono różne warianty modyfikacji przepisów ukierunkowane na poprawę jakości usług świadczonych przez osoby wykonujące czynności z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zwiększenie bezpieczeństwa usługobiorców. W wyniku tych działań wstępnie wypracowani skupiające się w czterech najistotniejszych obszarach propozycje zmian, które przedstawiam Państwu z prośbą o zaopiniowanie. 

Uregulowanie zmian dotyczących ogłoszeń 

Jedną ze zmian, która ostatnio została mocno skrytykowana przez pośredników nieruchomości jest propozycja uregulowania zasad dotyczących wystawiania ogłoszeń nieruchomości.  

Planowane jest wprowadzenie zakazu publikacji ogłoszenia przez pośrednika w obrocie nieruchomościami przed podpisaniem umowy pośrednictwa z właścicielem nieruchomości oraz uregulowanie wymogu informowania, że ogłoszenie pochodzi od pośrednika

Źródło: PPRN

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.