News

Zielone światło dla budowy na Polanie Stumorgowej

Monika Byś
2023-05-08
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
zielone światło dla budowy na Polanie Stumorgowej

Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie uchylił decyzję niższej instancji, która uznała roboty na Polanie Stumorgowej w Beskidzie Wyspowym za samowolę budowlaną. Decyzja jest ostateczna i pozwoli prywatnemu inwestorowi na budowę dwukondygnacyjnego budynku na działce w otulinie rezerwatu przyrody.

  • Prywatny inwestor otrzymał zielone światło na budowę na Polanie Stumorgowej w powiecie limanowskim
  • Decyzja uchyliła wcześniejsze postanowienie powiatowego inspektora w Limanowej, który uznał roboty za samowolę budowlaną
  • Działka znajduje się w otulinie rezerwatu przyrody i jest uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Wyspowym
  • Inwestor planuje budowę czterech budynków, w tym bacówki
  • Decyzja o zezwoleniu na zabudowę wywołała kontrowersje i podejrzenia o naciski polityczne

Lokalny serwis limanowa.in podkreśla, że Polana Stumorgowa była dotychczas dziewiczym terenem i stanowiła jedną z największych atrakcji powiatu wraz z wieżą widokową na Mogielicy. Inwestor, który prowadzi agroturystykę i działa w branży usługowej i budowlanej, planuje w tym miejscu wybudować bacówkę.

czytamy w limanowa.in

Inwestor kupił tę działkę w 2014 r. Kolejno w 2015 i 2016 roku zgłosił budowę w sumie czterech budynków na Polanie Stumorgowej na Mogielicy. W dokumentach wszystkie obiekty figurują jako budynki gospodarcze do przechowywania paszy i zwierząt, mimo iż posiadają na przykład jaskółki dachowe, przeszklone drzwi tarasowe i po kilka okien. Zgodnie z dokumentacją, posiadają betonowe fundamenty i dwuspadowe dachy kryte blachodachówką.

Zdaniem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, budynek został podpiwniczony i jest dwukondygnacyjny, a nie parterowy, jak w zgłoszeniu. Inwestor odwołał się od tej decyzji do inspektora wojewódzkiego, który uchylił decyzję powiatowego inspektora, stwierdzając, że realizowana inwestycja wymagała jedynie zgłoszenia do organu nadzoru i wymóg ten został spełniony. Według serwisu limanowa.in, w sprawie pojawiły się "polityczne naciski, aby prywatnemu inwestorowi umożliwić zabudowę Polany Stumorgowej". 

Właściciel działki twierdzi, że musiał toczyć spory z nadleśnictwem o dojazd i możliwość budowy, co zakończyło się interwencją ministra infrastruktury i budownictwa. Dwa dni po wydaniu postanowienia przez MWINB na tej samej działce zorganizowano imprezę oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego w powiecie limanowskim.

Źródło: money.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.