News

Kontrowersje wokół kopalni Turów trwają. WSA unieważnił decyzję środowiskową

Monika Byś
2024-03-14
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
decyzja środowiskowa Turów

13 marca 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. Wyrok ten nie skutkuje jednak zatrzymaniem działalności kopalni.

Wyrok WSA w Warszawie nie skutkuje zawieszeniem pracy w kopalni Turów.

mówił sędzia WSA Jarosław Łuczaj w uzasadnieniu wyroku 

Decyzja w niniejszej sprawie nie prowadzi do wstrzymania funkcjonowania ani nawet zamknięcia kopalni Turów, ponieważ ustalenie warunków środowiskowych dla realizacji danej inwestycji jest jednym z wymogów do wydania dalszych decyzji administracyjnych niezbędnych w procesie inwestycyjnym.

Sędzia dodał, że chociaż sąd zgadza się z argumentami przedstawionymi przez skarżące podmioty związane z ochroną środowiska dotyczącymi skutków spalania paliw kopalnych, to jednak te okoliczności nie mogły mieć wpływu na ocenę warunków środowiskowych dla realizacji przedsięwzięcia.

Jednym z głównych powodów unieważnienia decyzji był brak uwzględnienia umowy między Polską a Republiką Czeską dotyczącej konsekwencji eksploatacji kopalni. Sprawa kopalni Turów rozpoczęła się od skarg ekologów i samorządowców niemieckich z terenów przygranicznych, dotyczących decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z września 2022 roku. Postępowanie to już od dłuższego czasu toczy się w sądzie i stało się głośne, gdy w maju poprzedniego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie decyzji dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turów po 2026 roku.

Sprawdź decyzje środowiskowe w Geoportalu gminy

Potrzebujesz informacji o planowanych inwestycjach w Twojej gminie? Sprawdź wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć w Geoportalu Twojej Gminy. 

Wejdź na Geoportal Gminy  i dowiedz się, skąd czerpać wiedzę na temat inwestycji, które mogą mieć znaczący wpływ na środowisko 

Otrzymasz nie tylko sam wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć, które wymagają decyzji środowiskowej, ale również:

  • numer i nazwę sprawy,
  • tematykę,
  • rodzaj dokumentu,
  • dane urzędu do którego wpłynęła decyzja,
  • datę publikacji i modyfikacji decyzji.

Skorzystaj z dostępnych filtrów, aby szybko znaleźć interesujące Cię informacje o planowanych inwestycjach w Twojej gminie. Możesz przeszukać wykaz po nazwie przedsięwzięcia, tematyce, dacie wydania, numerze urzędowym sprawy czy po słowach kluczowych. 

Dane zawarte w rejestrze pochodzą z Bazy danych Ocen Środowiskowych.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.