13 marca 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. Wyrok ten nie skutkuje jednak zatrzymaniem działalności kopalni.
Kontrowersje wokół kopalni Turów trwają. WSA unieważnił decyzję środowiskową
Wyrok WSA w Warszawie nie skutkuje zawieszeniem pracy w kopalni Turów.
mówił sędzia WSA Jarosław Łuczaj w uzasadnieniu wyroku
Decyzja w niniejszej sprawie nie prowadzi do wstrzymania funkcjonowania ani nawet zamknięcia kopalni Turów, ponieważ ustalenie warunków środowiskowych dla realizacji danej inwestycji jest jednym z wymogów do wydania dalszych decyzji administracyjnych niezbędnych w procesie inwestycyjnym.
Sędzia dodał, że chociaż sąd zgadza się z argumentami przedstawionymi przez skarżące podmioty związane z ochroną środowiska dotyczącymi skutków spalania paliw kopalnych, to jednak te okoliczności nie mogły mieć wpływu na ocenę warunków środowiskowych dla realizacji przedsięwzięcia.
Jednym z głównych powodów unieważnienia decyzji był brak uwzględnienia umowy między Polską a Republiką Czeską dotyczącej konsekwencji eksploatacji kopalni. Sprawa kopalni Turów rozpoczęła się od skarg ekologów i samorządowców niemieckich z terenów przygranicznych, dotyczących decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z września 2022 roku. Postępowanie to już od dłuższego czasu toczy się w sądzie i stało się głośne, gdy w maju poprzedniego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie decyzji dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turów po 2026 roku.
Sprawdź decyzje środowiskowe w Geoportalu gminy
Potrzebujesz informacji o planowanych inwestycjach w Twojej gminie? Sprawdź wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć w Geoportalu Twojej Gminy.
Wejdź na Geoportal Gminy i dowiedz się, skąd czerpać wiedzę na temat inwestycji, które mogą mieć znaczący wpływ na środowisko
Otrzymasz nie tylko sam wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć, które wymagają decyzji środowiskowej, ale również:
- numer i nazwę sprawy,
- tematykę,
- rodzaj dokumentu,
- dane urzędu do którego wpłynęła decyzja,
- datę publikacji i modyfikacji decyzji.
Dowiedz się więcej:
Skorzystaj z dostępnych filtrów, aby szybko znaleźć interesujące Cię informacje o planowanych inwestycjach w Twojej gminie. Możesz przeszukać wykaz po nazwie przedsięwzięcia, tematyce, dacie wydania, numerze urzędowym sprawy czy po słowach kluczowych.
Dane zawarte w rejestrze pochodzą z Bazy danych Ocen Środowiskowych.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Czym jest decyzja środowiskowa?
- Ocena oddziaływania na środowisko - kiedy jest wymagana?
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kiedy jest wymagana?
- Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - jak wypełnić wniosek o decyzję środowiskową
- Jak wstrzymać szkodliwą inwestycję? Zaskarżenie decyzji środowiskowej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!