Na mapie

Ekoportal gminy - wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć

Monika Byś
2023-12-29
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-11
Głosów: 11, średnia ocen: 5
 wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć

Potrzebujesz informacji o planowanych inwestycjach w Twojej gminie? Sprawdź wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć w Geoportalu Twojej Gminy. Ekoportal gminy dostarczy Ci informacji o przedsięwzięciach, które wymagają decyzji środowiskowej. 

 • W Ekoportalu zyskasz wiedzę o inwestycjach i planach inwestycyjnych na terenie swojej gminy, które wymagają decyzji środowiskowych.
 • W Geoportalu Gminnym Na Mapie uzyskasz informacje oraz dane, które możesz wykorzystać do opracowania oceny środowiska i podjęcia odpowiedniej decyzji środowiskowej.
 • Informacje o wykazie kart informacyjnych przedsięwzięć wpływających na środowisko są istotne dla zaangażowania społeczności, ochrony przyrody i zapewnienia zrównoważonego rozwoju lokalnego

Wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć mogących wpłynąć na środowisko

Wejdź na Geoportal swojej gminy i dowiedz się, skąd czerpać wiedzę na temat inwestycji, które mogą mieć znaczący wpływ na środowisko. W Ekoportalu zyskasz wiedzę o inwestycjach i planach inwestycyjnych na terenie swojej gminy, które wymagają decyzji środowiskowych.

Dane o przedsięwzięciach przygotowaliśmy w dwóch wersjach - w tabeli oraz w formie zbiorczego zestawienia kart. Otrzymasz nie tylko sam wykaz kart informacyjnych, ale również:

 • numer i nazwę sprawy,
 • tematykę,
 • rodzaj dokumentu,
 • dane urzędu do którego wpłynęła decyzja,
 • datę publikacji i modyfikacji decyzji.

Opracowanie decyzji środowiskowej jest procesem, który może być stosowany w różnych sytuacjach, w zależności od konkretnej dziedziny i celu. W związku z tym, konkretne materiały i dokumentacja potrzebna do opracowania decyzji środowiskowej mogą się różnić.

Z naszą pomocą uzyskasz informacje oraz dane, które możesz wykorzystać do opracowania oceny środowiska i podjęcia odpowiedniej decyzji środowiskowej.

Jak sprawdzić dane w Ekoportalu gminy?

 • Wejdź na stronę Geoportalu Gminy Na Mapie. 
  Każda gmina w Polsce ma swój własny geoportal, w którym zamieszczamy najważniejsze dane o gminie - mpzp, formy ochrony przyrody, zabytki oraz właśnie decyzje środowiskowe. Aby przejść na swój geoportal, skorzystaj z wyszukiwarki dostępnej na stronie: https://geoportal-krajowy.pl/#szukaj-gminy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać frazę "geoportal na mapie + nazwa Twojej gminy";
Wyszukaj swoją gminę w Geoportalu Na Mapie
Wyszukaj swoją gminę w Geoportalu Na Mapie
 • Jeśli korzystasz z wyszukiwarki w geoportalu Na Mapie, wpisz w pole "Wybierz gminę" nazwę gminy. Automat podpowie Ci jej nazwę. Wybierz ją z dostępnej listy;
 • W kolejnym kroku zostaniesz przekierowany/a na stronę internetową wybranej gminy. Po prawej stronie znajdziesz okna, które opisują dostępne tematy w portalu. Aby wyszukać karty informacyjnej przedsięwzięcia mogącego wpływać na środowisko, należy wybrać "Decyzje środowiskowe".
Wybierz okno “Decyzje środowiskowe”, Na Mapie
Wybierz okno “Decyzje środowiskowe”, Na Mapie
 • Jesteś na Ekoportalu Twojej gminy. Karty informacyjne znajdziesz w sekcji "Wykaz kart informacyjnych przedsięwzięć w + nazwa gminy".
Wykaz kart informacyjnych, Na Mapie
Wykaz kart informacyjnych, Na Mapie

Zobacz również film instruktażowy “Twoja Gmina Na Mapie” dostępny na patformie youtube.com:

Do czego przyda Ci się ta informacja?

Informacje o wykazie kart informacyjnych przedsięwzięć wpływających na środowisko są istotne dla zaangażowania społeczności, ochrony przyrody i zapewnienia zrównoważonego rozwoju lokalnego. Będą szczególnie istotne na rzecz:

 • Zwiększenia świadomości środowiskowa. Dzięki dostępowi do wykazu kart informacyjnych, mieszkańcy gminy mogą dowiedzieć się, jakie konkretne przedsięwzięcia planuje lub realizuje gmina w ich otoczeniu. To pozwala na zwiększenie ogólnej świadomości środowiskowej w społeczności;
 • Partycypacji społecznej. Posiadanie informacji o projektach wpływających na środowisko umożliwia mieszkańcom aktywny udział w procesie podejmowania decyzji. Dzięki temu społeczność może wyrazić swoje opinie, obawy i sugestie dotyczące danego przedsięwzięcia;
 • Monitorowania wpływu na środowisko. Wykaz kart informacyjnych pozwala na monitorowanie wpływu różnych projektów na środowisko. To ważne dla oceny zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz dla identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla przyrody i zdrowia ludzi;
 • Transparentności decyzji administracyjnych. Dostępność wykazu kart informacyjnych wspiera transparentność procesów decyzyjnych na poziomie lokalnym. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, jakie projekty są planowane w ich okolicy, a także jakie kroki podejmuje administracja w celu minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko;
 • Ochrony środowiska. Informacje zawarte w kartach informacyjnych są niezbędne do oceny potencjalnego wpływu przedsięwzięć na środowisko. Dzięki nim można podjąć środki zaradcze i działania naprawcze, aby zminimalizować negatywne konsekwencje dla przyrody i ekosystemów.
 • Zrównoważonego rozwoju. Posiadanie danych o planowanych projektach pozwala na skoordynowane podejście do rozwoju lokalnego. Można dążyć do równowagi między aspektami gospodarczymi, społecznymi a środowiskowymi, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi gminy. 
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.