Z dniem 1 stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostanie przekształcone w prawo własności tych gruntów. Likwidacja użytkowania wieczystego dotyczyć będzie budynków mieszkalnych jedno- i wielo- rodzinnych wraz z budynkami pozwalającymi na prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych czyli m.in. z garażami, czy budynkami gospodarczymi.
Użytkowanie wieczyste - likwidacja!
- Przekształcenie gruntów następuje z dniem 1 stycznia 2019 roku., którego podstawą jest zaświadczenie o przekształceniu wydawane przez odpowiedni organ.
- Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność będzie płatne w wysokości dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu za użytkowanie wieczyste.
- Bonifikata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ustalana będzie na drodze uchwał konkretnych jednostek terytorialnych.
Przekształcenie użytkowanie wieczyste we własność – jak to zrobić?
Przekształcenie gruntów następuje z dniem 1 stycznia 2019 roku. Podstawą ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej i ewidencji gruntów i budynków jest zaświadczenie o przekształceniu wydawane przez odpowiedni organ:
- starostę powiatowego w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa
- odpowiednio wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa – w przypadku nieruchomości należących do jednostek samorządu terytorialnego
- dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego lub dyrektora Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – w przypadku nieruchomości, którymi zarządzają te podmioty w imieniu Skarbu Państwa
Jeżeli nie zależy nam na czasie możemy poczekać na wydanie zaświadczenia ponieważ wydawane jest ono z urzędu w ciągu 12 miesięcy od dnia przekształcenia. Jeżeli natomiast chcemy zaświadczenie o przekształceniu otrzymać szybciej możemy złożyć wniosek do odpowiedniego organu. W tym przypadku urząd ma 4 miesiące od dnia złożenia wniosku na wystawienie zaświadczenia.
Co zawiera zaświadczenie o przekształceniu użytkowanie wieczyste nieruchomości w własność?
W zaświadczeniu znajdziemy:
- oznaczenie nieruchomości gruntowej bądź lokalowej według i ewidencji gruntów i budynków oraz księgi wieczystej założonej dla tej nieruchomości
- informację o konieczności uiszczania opłaty przekształceniowej, jej wysokości i okresie płatności
Zaświadczenie zostanie wysłane na adres, który znajduje się w ewidencji gruntów i budynków lub na inny adres, na który do tej pory przychodziły dokumenty dotyczące użytkowania wieczystego nieruchomości. Zaświadczenie jest także przekazane do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej w terminie do 14 dni od dnia jego wystawienia. Sąd następnie dokonuje zmiany w księdze wieczystej i informuje o tym właściciela nieruchomości (zmiana dokonywana jest bez dodatkowych opłat).
Ile wynosi opłata przekształceniowa za użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Jak już wspomniano przekształcenie użytkowania wieczystego we własność będzie płatne. Opłata przekształceniowa będzie równa wysokości dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu za użytkowanie wieczyste. Opłatę należy uiszczać przez 20 lat do 31 marca każdego roku (można wnioskować o rozłożenie corocznej opłaty na raty). Nowy właściciel nieruchomości będzie mógł także spłacić całą kwotę jednorazowo. Zawsze będzie ona iloczynem opłaty przekształceniowej obowiązującej w roku zgłoszenia chęci spłaty jednorazowej i liczbą pozostałych lat. Właściciel może nie zgodzić się z wysokością opłaty przekształceniowej – musi wtedy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu.
Z opłatą jednorazową będą wiązać się bonifikaty za jednorazową spłatę opłaty przekształceniowej. W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa wysokość bonifikaty gwarantuje ustawa i wynosić będzie:
- 60% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
- 50% – w drugim roku po przekształceniu;
- 40% – wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
- 30% –w czwartym roku po przekształceniu;
- 20% – w piątym roku po przekształceniu;
- 10% – w szóstym roku po przekształceniu.
Jeśli chodzi o nieruchomości należące do samorządów bonifikata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ustalana będzie na drodze uchwał konkretnych jednostek terytorialnych.
Poniżej przedstawiamy uchwały (wraz z linkami do pobrania) wybranych urzędów miast i gmin ws. warunków udzielania bonifikat od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność danej gminy w prawo własności tych gruntów.
Warszawa
Bonifikata w Warszawie wynosi 98%
Kraków
Bonifikata w Krakowie wynosi tyle samo co w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa
Wrocław
Bonifikata we Wrocławiu maksymalnie wynosi 90%
Bydgoszcz
Bonifikata w Bydgoszczy wynosi tyle samo co w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa
Lublin
Bonifikata w Lublinie wynosi tyle samo co w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa
Gdańsk
Bonifikata w Gdańsku maksymalnie wynosi 95%
Zabrze
Bonifikata w Zabrzu maksymalnie wynosi 60%
Chorzów
Bonifikata w Chorzowie wynosi tyle samo co w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa
Kielce
Bonifikata w Kielcach maksymalnie wynosi 50%
Olsztyn
Bonifikata w Olsztynie wynosi tyle samo co w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa
Poszukujesz informacji o nieruchomościach?
Znajdziesz je na Geoportalu OnGeo.pl! W parę minut możesz zdobyć dostęp do wielu istotnych informacji dotyczących danego obszaru w formie Raportu o terenie. Zobacz przykładowy raport, zawierający komplet możliwych do uzyskania informacji możesz pobrać klikając -> w link.
Sprawdź, miejscowy plan zagospodarowania, zagrożenia powodziowe, planowane inwestycje w sąsiedztwie, zanieczyszczenie powietrza, dane demograficzne, dane dotyczące uzbrojenia terenu i wiele innych cennych informacji. Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej nieruchomości.
Więcej informacji o tym jak pobierać dane z Geoportalu OnGeo.pl znajdziesz we wpisie: blog.ongeo.pl/geoportal-ongeo/, serdecznie zapraszamy.
Redaktor w serwisie OnGeo
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Jak sprawdzić pozwolenie na budowę? Czy została wydana zgoda?
- Sprawdź aktualne stany wód i prognozy powodziowe w Twojej okolicy
- Spór o jawność numerów ksiąg wieczystych w NSA
- Geodeta: Jak znaleźć uprawnionego geodetę w Twojej okolicy
- Czy Twoja gmina zdąży przed 2026? Kluczowe informacje o planach ogólnych
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!