News

Wchodzi w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

Monika Byś
2023-03-01
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
 ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

Od 1. marca 2023 r. wchodzi w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych, ułatwiająca realizację inwestycji mieszkaniowych. Po zmianach grupa co najmniej 3 osób fizycznych będzie mogła wspólnie kupić grunt od gminy, zbudować na nim budynki wielorodzinne lub domy albo kupić budynki i je wyremontować. Nowa ustawa wprowadza również zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. 

  • Zgodnie z projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych grupa trzyosobowa może wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową
  • Członkowie kooperatywy mieszkaniowej albo spółdzielnia mieszkaniowa będą mogli ubiegać się o nabycie nieruchomości od gminy
  • Ustawa wprowadza również modyfikacje w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Nazwa programu zmieni się na "Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe"

Zgodnie z projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych grupa trzyosobowa może wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową. Co ważne, z nowych przepisów skorzystają wyłącznie osoby fizyczne - nie przedsiębiorstwa - a osoby te będą stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej. Wszystko dlatego, że działanie w formule kooperatywy ma prowadzić do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Inwestycja mieszkaniowa w ramach kooperatywy będzie polegała na zakupie nieruchomości:

  • gruntowej i budowie co najmniej jednego budynku wielorodzinnego;
  • gruntowej i budowie zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
  • a także nabyciu nieruchomości gruntowej zabudowanej co najmniej jednym budynkiem i przeprowadzeniu w tym budynku robót budowlanych.

Członkowie kooperatywy mieszkaniowej albo spółdzielnia mieszkaniowa będą mogli ubiegać się o nabycie nieruchomości od gminy.

Zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

Ustawa wprowadza również modyfikacje w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Nazwa programu zmieni się na "Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe". Będzie można wnieść wyższy (obecnie do 10 proc.) wkład własny – do 20 proc., a w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej - do 25 proc. Ponadto ma być podniesiony limit ceny metra kwadratowego wyznaczający, czy dane mieszkanie kwalifikuje się do programu.

Źródło: Prawo.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.