News

Fotowoltaika a ulga termomodernizacyjna. Jak skorzystać z ulgi podatkowej w 2022 roku?

Monika Byś
2022-02-08
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 27, średnia ocen: 5
ulga termomodernizacyjna

Decydując się na mikroinstalację fotowoltaiczną warto pomyśleć o uwzględnieniu inwestycji w rozliczeniu się z fiskusem. Każdy inwestor w Polsce może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Sprawdź, jak to zrobić i czym jest ulga termomodernizacyjna!

  • Od 1 stycznia 2019 roku każdy podatnik, który zdecydował się na inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną, może skorzystać z ulgi podatkowej dedykowanej przedsięwzięciom związanym z modernizacyjną budynku mieszkalnego. Chodzi o ulgę termomodernizacyjną.
  • Od 1 stycznia 2022 roku nie można już skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na inwestycje w kotły węglowe.
  • Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z dotacjami np. z programu Mój Prąd. Kwota dotacji sięga 3 tys. złotych (uzyskana w ramach trzeciej edycji) jest odejmowana od wartości inwestycji.

Ulgi podatkowe na 2022 r.

Ulgi podatkowe na inwestycje w zeroemisyjne technologie w Polsce przede wszystkim zwiększają atrakcyjność inwestycji oraz popularyzują rozwiązania prośrodowiskowe. W Polsce jest już ponad 800 tys. prosumentów, którzy postawili na produkcję bezemisyjnej energii na własny użytek w mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo każdy inwestor w ramach rozliczenia się z Urzędem Skarbowym może skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Od 1 stycznia 2019 roku każdy podatnik, który zdecydował się na inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną, może skorzystać z ulgi podatkowej dedykowanej przedsięwzięciom związanym z modernizacyjną budynku mieszkalnego - chodzi o ulgę termomodernizacyjną. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podatku dochodowego PIT wszelkich kosztów poniesionych na inwestycję w fotowoltaikę.

Polecamy wpis: Inwestycje w fotowoltaikę – skorzystaj z danych, które pomagają zdobyć klienta

Należy pamiętać, że można odliczyć nie tylko inwestycję w mikroinstalację PV. Kluczowy jest dokument tj. rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 30 listopada 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Znajdziemy w nim listę działań, których koszty można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Są to zarówno zakup pompy ciepła, kolektorów słonecznych, ocieplenie domu jak i wymiana okien

WAŻNE! Od 1 stycznia 2022 roku nie można już skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na inwestycje w kotły węglowe.

Kto może skorzystać z ulgi?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać tylko i wyłącznie osoby fizyczne. Ich dochody muszą być rozliczane według jednolitej stawki podatku liniowego (19 %), skali podatkowej (17 % i 32 %) bądź w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba spełnić także dodatkowe warunki. Podatnik musi być również właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, gdzie zrealizowane są inwestycje. Ponadto budynek powinien być domem jednorodzinnym. Co najważniejsze, podatnik musi zakończyć inwestycję przed upływem 3 lat od roku, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.

WAŻNE! Maksymalna kwota odliczenia przypadająca na podatnika wynosi 53 tys. zł.

Jak działa ulga termomodernizacyjna?

W ramach zeznania podatkowego należy wskazać inwestycję w mikroinstalację oraz wartość poniesionych kosztów. Na czym polega ulga? Wydatki poniesione na inwestycję w fotowoltaikę pomniejszają podstawę opodatkowania, co przekłada się na obniżenie wysokości podatku dochodowego, który musimy zapłacić w Urzędzie Skarbowym. 

Wszystkie wydatki poniesione na inwestycje należy potwierdzić w formie faktur, które przedkładamy Urzędowi Skarbowemu. Faktura sprzedażowa musi być wystawiona z datą po 1 stycznia 2019 roku, maksymalnie 31 grudnia w roku, za który dokonujemy rozliczenia! Należy w formularzu PIT wpisać kwotę brutto poniesionych wydatków. Do zeznania PIT należy dołączyć wypełniony formularz PIT/O.

WAŻNE! Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z dotacjami np. z programu Mój Prąd. Wówczas kwota dotacji sięgająca 3 tys. złotych (uzyskana w ramach trzeciej edycji) jest odejmowana od wartości inwestycji.

Polecamy wpis: Zmiany w programie Mój Prąd 4.0. Dotacja może przekroczyć zapowiadane 3 tys. zł

Ulga termomodernizacyjna na Polskiego Ładu

Trzeba pamiętać także o zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, czyli nowego systemu podatkowego. Wzrosła kwota wolna od podatku do poziomu 30 tys. zł. Jeśli podatnik zarobi ok. 2,5 tys. zł w skali miesiąca, nie płaci wówczas zaliczki na podatek PIT. Nie ma wtedy możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

Wzrasta popularność ulgi termomodernizacyjnej

Z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019 skorzystało 207 418 podatników na łączną kwotę 3,134 mld zł*. Średnio jeden podatnik odliczył w ramach ulgi termomodernizacyjnej około 15 110 zł. Z kolei w 2020 roku z odliczenia skorzystało 451 tys. podatników na kwotę 7,5 mld zł, a zysk podatników wyniósł 1,4 mld zł. Oznacza to, że średnio każdy podatnik odliczył w ubiegłym roku 16 629 zł.

* źródło informacji Ministerstwo Finansów.

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.