News

Czy indywidualna instalacja fotowoltaiczna przestanie się opłacać?

Monika Byś
2021-11-04
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-21
Głosów: 30, średnia ocen: 5
indywidualna instalacja fotowoltaiczna przestanie się opłacać

Dr Michał Gramatyka, poseł Polska 2050 i były wiceprezes Tauron Polska Energia i prezes Enea Centrum, w wywiadzie dla „Kuriera ekonomicznego” komentuje nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. W jego ocenie indywidualna instalacja fotowoltaiczna przestanie się opłacać już po 1 kwietnie 2022r.

  • Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce na koniec sierpnia 2021r. wynosiła blisko 6 GW. To wzrost o ponad 106% w stosunku do sierpnia 2020r.
  • Sukces rozwoju fotowotaiki zawdzięcza się m.in. rządowym dopłatom „Mój Prąd”, który planuje już czwartą odsłonę programu.
  • Proponowana zmiana w rozliczeniu fotowoltaiki charakteryzuje się rozdzieleniem kwestii produkcji i poboru energii, czyli za energię pobraną, konsument zapłaci również koszt VAT, akcyzę oraz opłatę dystrybucyjną.
  • Podstawą wyznaczania wartości energii będzie rynkowa cena energii elektrycznej wyznaczana dla poszczególnych elementarnych okresów rozliczeniowych.
  • Dotychczasowi użytkownicy instalacji fotowoltaicznych i właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na montaż przed końcem roku, nadal będą mogli korzystać z dotychczasowego sposobu rozliczenia.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii niekorzystna dla konsumentów?

Obecnie właściciele nieruchomości na których zamontowane są instalacje fotowoltaiczne mają możliwość magazynowania do 80% wytworzonej przez siebie energii w sieci. Pozostałe 20% oddaje się do przedsiębiorstwa energetycznego, z którym mamy podpisaną umowę.

Przed wprowadzeniem nowelizacji z dnia 17 września 2021r., montaż instalacji fotowoltaicznych był bardzo korzystnym rozwiązaniem dla prosumenta. Jak podaje Agencja Rynku Energii, moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce na koniec sierpnia 2021r. wynosiła blisko 6 GW. To wzrost o ponad 106% w stosunku do sierpnia 2020r. Fotowoltaika stanowi 40% mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii (OZE).

Sukces rozwoju fotowotaiki zawdzięcza się m.in. rządowym dopłatom „Mój Prąd”, który planuje już czwartą odsłonę programu.

Czytaj: Będzie nowa edycja programu Mój Prąd 4.0!

Dzięki programom wspierającym rynek fotowoltaiki, "zwykły Kowalski" mógł dotychczas liczyć na zwrot poniesionych kosztów w ciągu 6-7 lat.

W opinii dr Gramatyka: Nowelizacja prawa służy wyłącznie korporacji energetycznej, a nie obywatelom
W opinii dr Gramatyka: Nowelizacja prawa służy wyłącznie korporacji energetycznej, a nie obywatelom

O ile dla indywidualnego konsumenta, system magazynowania energii był bardzo korzystny, tak dla dystrybutora był wręcz „strzałem w kolano”, ponieważ sieć narażona jest na przeciążenia.

Proponowana zmiana w rozliczeniu fotowoltaiki charakteryzuje się rozdzieleniem kwestii produkcji i poboru energii, czyli za energię pobraną, konsument zapłaci również koszt VAT, akcyzę oraz opłatę dystrybucyjną. Energię oddawaną będą od nas odkupować przedsiębiorstwa energetyczne po ustalonej cenie.

Podstawą wyznaczania wartości energii będzie rynkowa cena energii elektrycznej wyznaczana dla poszczególnych elementarnych okresów rozliczeniowych.

Czytaj więcej o nowelizacji ustawy OZE: Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii 

Czy indywidualna instalacja fotowoltaiczna przestanie się opłacać?

W opinii dr Michała Gramatyka, tak – montaż przydomowych instalacji fotowoltaicznych stanie się nieopłacalny. W jego ocenie:

Przyszłość energetyki to nie są moce wytwórcze opalane węglem, tylko rozdrobnione źródła wytwórcze, energetyka prosumencka.

Nowelizacja prawa służy wyłącznie korporacji energetycznej, a nie obywatelom.

A co z prosumentami, którzy zamontują instalację przed końcem roku?

Zmiana w ustawie nie zamierza odbierać prosumentom zamontowanych instalacji PV praw przez nich nabytych. Dotychczasowi użytkownicy instalacji fotowoltaicznych i właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na montaż przed końcem roku, nadal będą mogli korzystać z dotychczasowego sposobu rozliczenia.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.