News

W Polsce powstanie sześć specjalnych stref energetycznych

Monika Byś
2023-09-07
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
sześć specjalnych stref energetycznych

Pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że w północnej Polsce powstać ma sześć specjalnych stref energetycznych. Planowane otwarcie stref planuje się na 2024 roku. 

  • Specjalne strefy energetyczne mają na celu przyciągnięcie inwestycji przemysłowych w regiony z wysoką generacją z odnawialnych źródeł energii.
  • Inwestorzy, którzy zdecydują się budować swoje zakłady przemysłowe w tych strefach, będą mogli korzystać z obniżonych opłat jakościowych i zmiennej opłaty sieciowej.
  • Proponowane lokalizacje stref energetycznych to: Słupsk Redzikowo, Suwałki, Ostaszewo I i Ostaszewo II (okolice Torunia), Szubin (okolice Bydgoszczy) oraz Olsztyn. 

Proponowane lokalizacje stref energetycznych to Słupsk Redzikowo, Suwałki, Ostaszewo I i Ostaszewo II (okolice Torunia), Szubin (okolice Bydgoszczy) oraz Olsztyn. 

Inwestorzy, którzy zdecydują się budować swoje zakłady przemysłowe w tych strefach, będą mogli korzystać z obniżonych opłat jakościowych oraz zmiennej opłaty sieciowej.

Strefy zostaną utworzone w tych obszarach kraju, gdzie istnieją lub planowane są nowe duże źródła energii, takie jak farmy wiatrowe na lądzie i na morzu, farmy fotowoltaiczne oraz elektrownie jądrowe. Pełnomocniczka rządu wyraziła nadzieję, że strefy te będą działać od początku przyszłego roku, co ogłosiła podczas briefingu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Cel powstania specjalnych stref energetycznych

Specjalne strefy energetyczne mają na celu przyciągnięcie inwestycji przemysłowych w regiony z wysoką generacją z odnawialnych źródeł energii. Strefy będą przeznaczone dla dużych odbiorców energii elektrycznej o rocznym zużyciu powyżej 100 GWh, a także dla firm planujących budowę magazynów energii.

Główne cele utworzenia specjalnych stref energetycznych to:

  • zwiększenie efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej w regionach z dużym potencjałem dla rozwoju energetyki odnawialnej,
  • rozwój lokalnego bilansowania energii,
  • stworzenie nowych miejsc pracy w regionach, w których istnieją lub są planowane nowe źródła energii,
  • wspieranie rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.