Pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że w północnej Polsce powstać ma sześć specjalnych stref energetycznych. Planowane otwarcie stref planuje się na 2024 roku.
W Polsce powstanie sześć specjalnych stref energetycznych
- Specjalne strefy energetyczne mają na celu przyciągnięcie inwestycji przemysłowych w regiony z wysoką generacją z odnawialnych źródeł energii.
- Inwestorzy, którzy zdecydują się budować swoje zakłady przemysłowe w tych strefach, będą mogli korzystać z obniżonych opłat jakościowych i zmiennej opłaty sieciowej.
- Proponowane lokalizacje stref energetycznych to: Słupsk Redzikowo, Suwałki, Ostaszewo I i Ostaszewo II (okolice Torunia), Szubin (okolice Bydgoszczy) oraz Olsztyn.
Proponowane lokalizacje stref energetycznych to Słupsk Redzikowo, Suwałki, Ostaszewo I i Ostaszewo II (okolice Torunia), Szubin (okolice Bydgoszczy) oraz Olsztyn.
Inwestorzy, którzy zdecydują się budować swoje zakłady przemysłowe w tych strefach, będą mogli korzystać z obniżonych opłat jakościowych oraz zmiennej opłaty sieciowej.
Strefy zostaną utworzone w tych obszarach kraju, gdzie istnieją lub planowane są nowe duże źródła energii, takie jak farmy wiatrowe na lądzie i na morzu, farmy fotowoltaiczne oraz elektrownie jądrowe. Pełnomocniczka rządu wyraziła nadzieję, że strefy te będą działać od początku przyszłego roku, co ogłosiła podczas briefingu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Cel powstania specjalnych stref energetycznych
Specjalne strefy energetyczne mają na celu przyciągnięcie inwestycji przemysłowych w regiony z wysoką generacją z odnawialnych źródeł energii. Strefy będą przeznaczone dla dużych odbiorców energii elektrycznej o rocznym zużyciu powyżej 100 GWh, a także dla firm planujących budowę magazynów energii.
Główne cele utworzenia specjalnych stref energetycznych to:
- zwiększenie efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej w regionach z dużym potencjałem dla rozwoju energetyki odnawialnej,
- rozwój lokalnego bilansowania energii,
- stworzenie nowych miejsc pracy w regionach, w których istnieją lub są planowane nowe źródła energii,
- wspieranie rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy.
Źródło: PAP
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!