News

Ostatnia szansa zgłoszenia budynku do CEEB, aby uniknąć kary!

Monika Ojczyk
2022-06-20
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-12-14
Głosów: 15, średnia ocen: 5
szansa zgłoszenia budynku do CEEB

Zostało już tylko 10 dni na wpisanie się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Szansa zgłoszenia budynku do CEEB minie 30 czerwca 2022 r. Jeśli nie zrobisz tego na czas, musisz liczyć się z karą grzywny, która wyniesie nawet 5 tysięcy złotych. Sprawdź jak złożyć wniosek online.

  • Szansa zgłoszenia budynku do CEEB minie 30 czerwca 2022 r.
  • Według danych CEEB na dzień 7.06.2022 r. złożono w systemie CEEB 4 714 778 deklaracji z około 5 mln budynków.
  • Od 1 lipca za niezłożenie deklaracji CEEB możemy dostać 500-złotowy mandat. A jeśli sprawa trafi do sądu, to ten będzie mógł orzec karę w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Ostatnia szansa zgłoszenia budynku do ewidencji CEEB minie 30 czerwca br.

Według danych CEEB na dzień 7.06.2022 r. złożono w systemie CEEB 4 714 778 deklaracji z około 5 mln budynków, które powinny znaleźć się w bazie. Prawdopodobnie na wzrost zainteresowania deklaracjami CEEB wpłynął dodatek osłonowy, który ma pokryć koszty energii elektrycznej oraz żywności ze względu na rosnące ceny.

Wszystko dlatego, że w warunkach starania się o dodatek zapisano, że źródło ogrzewania musi być zgłoszone do CEEB, aby dostać wyższy dodatek osłonowy

Nowe źródło ciepła zgłoś w ciągu 14 dni

Jeśli w domu po 1 lipca 2021 r. zainstalowałeś lub uruchomiłeś nowe źródło ciepła, to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Za niezgłoszenie budynku do ewidencji CEEB grozi kara do 5 tys. zł

Od 1 lipca za niezłożenie deklaracji CEEB możemy dostać 500-złotowy mandat. A jeśli sprawa trafi do sądu, to ten będzie mógł orzec karę w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma nie tylko wymiar informacyjny dla urzędników. Ma też praktyczny walor dla samych właścicieli nieruchomości. Bo tylko zaświadczenie z CEEB pozwoli nam korzystać z niższych cen węgla (rządzący zapowiadają, że będzie to 996 złotych za tonę).

Bez tego dokumentu nie będziemy też mogli skorzystać z dotacji na wymianę pieca na gazowy i innych zielonych programów.

Czym jest CEEB?

Chodzi o nowy obowiązek informacyjny dla właścicieli domów. Każdy musi zadeklarować w jaki sposób ogrzewa dany budynek – na węgiel, gaz czy prąd.

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym właścicielu lub zarządcy budynku lub lokalu. Spis źródeł ciepła dotyczy zarówno domów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych oraz budynków, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW.

Deklaracje do CEEB muszą złożyć również właściciele domków letniskowych, jeśli zainstalowane są w nim źródła ciepła, np. kominki. W tym przypadku należy wypełnić formularz "B" przeznaczony dla budynków niemieszkalnych. Dla budynków zamieszkałych należy wypełnić formularz "A".

W specjalnym formularzu musimy podać wszystkie używane źródła ciepła, na przykład kominek, grzejnik gazowy czy piec kaflowy. Co istotne, deklaracje do CEEB muszą złożyć też przedsiębiorcy. Z kolei jeśli mieszkamy na przykład w spółdzielni, to te informacje do ewidencji wprowadzić powinien za nas zarządca naszego budynku.

Szansa zgłoszenia budynku do CEEB - Jak złożyć deklarację?

Na szczęście deklarację do CEEB możemy złożyć przez internet. Wystarczy zalogować się na stronę ceeb.gov.pl przy użyciu profilu zaufanego i wpisać dane o naszym budynku.

Można też złożyć taką deklarację osobiście w urzędzie naszego miasta/gminy. Ale tu może pojawić się kłopot, bo z całą pewnością w ostatnich dniach czerwca będzie mnóstwo spóźnialskich, a to oznacza wielogodzinne stanie w kolejkach. Lepiej więc, szczególnie że zostały 2 tygodnie na złożenie deklaracji CEEB, poświęcić te kilka minut przed komputerem i zrobić to z domu.

Termin 30 czerwca dotyczy wszystkich źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 rokiem. Jeśli ktoś zamontował je później, musi dokonać wpisu do ewidencji niemal natychmiast. Obowiązuje bowiem 14-dniowy termin.

Co ciekawe, nie ma jeszcze procedur dotyczących tego w jaki sposób będą nakładane grzywny na osoby, które nie złożą deklaracji. Niewykluczone, że do czasu ich opracowania przez pierwsze dni, albo i tygodnie lipca spóźnialscy unikną kary. Ale lepiej tego nie sprawdzać na własnej skórze, tylko poświęcić tych parę chwil na spełnienie tego obowiązku.

Źródło: CEEB, Bezprawnik.pl

Pobierz zestaw informacji o działce w Raporcie o terenie OnGeo.pl

Raport o terenie OnGeo to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce. Przydatny jest w każdej sytuacji kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Do sytuacji takich należy nie tylko kupno, czy sprzedaż nieruchomości, ale też określenie jaki potencjał inwestycyjny ma lokalizacja oraz jaką jakość życia gwarantuje jej rezydentowi.

W Raporcie, oprócz doskonałego zwymiarowania gruntu i obliczeń jego cech fizycznych oraz opisu otoczenia można uzyskać bardzo istotne informacje na temat planowanych zmian w otoczeniu, np. przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego, planowanych dróg, czy wydanych pozwoleń na budowę, w tym planowanych inwestycji uzbrojenia terenu, które już uzyskały prawomocne decyzje.

Główną zaletą Raportu o Terenie jest szybkość dostępu do informacji. Informacja dostępna jest „od ręki”. Kilkaset cech działki prezentowanych jest w formie przejrzystego dokumentu, który wygenerujesz w 5 minut. Obecnie raport posiada do 50 stron opisu i ilustracji na temat jednej nieruchomości. Ręczne sporządzenie takiego raportu z dostępnych źródeł zajmuje 
od jednego do kilku dni pracy. Jeżeli cenisz sobie swój czas lub czas swoich pracowników to Raport o Terenie OnGeo jest dla Ciebie.

Indywidualne zbieranie informacji z różnych źródeł nie gwarantuje pozyskania całości informacji jakie dostarcza Raport, ani też jednolitości i spójności tej informacji. Informacje przedstawiane w Raporcie maja bowiem wysoki stopień przetworzenia. Są tu wyniki wysoce wyspecjalizowanych analiz przestrzennych i danych rekombinowanych z różnych źródeł, w celu wyciągnięcia najistotniejszych gospodarczo informacji.

Zobacz, jak wygląda przykładowy raport o terenie: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.