News

Sytuacja na rynku mieszkaniowym końcem 2023 roku

Monika Byś
2024-02-06
~3 min
Głosów: 0, średnia ocen: 0
sytuacja na rynku mieszkaniowym 2023

Sprawdź, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym w grudniu 2023. Dowiedz się, jak kształtują się ceny mieszkań w dużych miastach oraz ceny działek budowlanych oraz czy prognozy na 2024 rok dają zapowiedź obniżenia cen nieruchomości. 

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym końcem 2023 roku?

Analitycy rynku prognozują pogorszenie warunków gospodarczych w kolejnych 6 miesiącach. Stanowisko to przyjmuje 87,5% ankietowanych ekspertów rynku nieruchomości. 

Najważniejsze ustalone wnioski wynikające z analizy rynkowej:

  • W grudniu 2023 r. rozpoczęto budowę prawie 14,4 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 10,7% w porównaniu z listopadem i wzrost o 46,1% w skali rocznej;
  • Deweloperzy rozpoczęli budowę 11,1 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 2,3% w porównaniu z listopadem 2023 r. oraz o 60,4% w porównaniu z grudniem 2022 r;
  • W grudniu 2023 wydano pozwolenia na budowę ponad 22 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 6,1% w porównaniu z listopadem i o 7,6% w skali rocznej;
  • Oddano do użytkowania prawie 20,8 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 9,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale spadek o 11,7% w skali rocznej;
  • Banki udzieliły 21,12 tys. kredytów o łącznej wartości 8,6 mld zł, co stanowi spadek o 13% w ujęciu miesięcznym;
  • Średnia wartość udzielonego kredytu wyniosła ponad 407 tys. zł, co było wartością wyższą o 0,7% od wartości listopadowej;
  • W grudniu 2023 r. odnotowano spadek cen materiałów budowlanych o 2,6% w skali rocznej, przy nieznacznym spadku o 0,2% w ujęciu miesięcznym.

Ceny mieszkań w dużych miastach 

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród analityków rynku nie dają złudzeń. Ponad połowa - 62,5% - jest zdania, że ceny mieszkań w dużych miastach zaczną rosnąć w ciągu najbliższych 6. miesięcy

Według raportu Cenatorium z IV kwartału ubiegłego roku, na rynkach pierwotnych dużych miast w Polsce (Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź, Gdańsk i Gdynia) deweloperzy wprowadzili do sprzedaży prawie 10 tys. mieszkań. 

Sytuacja różni się na poszczególnych rynkach, z Łodzią wykazującą największą podaż lokali deweloperskich po Warszawie. Jednak w Krakowie i Wrocławiu widoczny jest trend ograniczenia oferty, z czasem wyprzedaży ofert spadającym do rekordowych 3 kwartałów.

Ceny działek budowlanych

Analitycy rynku przewidują pogorszenie sytuacji na rynku gruntów budowlanych w nadchodzących miesiącach. Takiego zdania jest aż 75% ankietowanych.

Ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową rosną, a deweloperzy borykają się z brakiem dostępnych terenów. Długie procedury administracyjne i wymagania samorządów zwiększają skłonność inwestorów do płacenia więcej za działki. Banki ziemi deweloperów starczą na produkcję mieszkań tylko na 1-1,5 roku. Niski poziom podaży gruntów budowlanych może zostać zmieniony poprzez uruchomienie gruntów w posiadaniu samorządów. Jednak przepisy dotyczące planowania przestrzennego oraz inne ustawy mogą utrudnić proces inwestycyjny. Deweloperzy obecnie preferują działki z już przygotowanymi dokumentami formalno-prawnymi.

Źródło: Raport Sytuacja na rynku mieszkaniowym końcem 2023 roku, cenatorium.pl

Oceń potencjał inwestycyjny działki z INVEST

Serwis OnGeo INVEST działa dzięki zaawansowanemu systemowi interaktywnych baz danych, które stanowią solidną podstawę dla analizy pojemności inwestycyjnej terenu. To profesjonalne narzędzie wspomagające inwestora w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

USŁUGA ANALIZY POJEMNOŚCI INWESTYCYJNEJ TERENU - ZAMÓW

Dzięki INVEST zyskasz wiedzę, jak precyzyjnie oszacować wartość i zysk z wskazanej nieruchomości. Oferujemy nie tylko narzędzie do błyskawicznego zrozumienia możliwości inwestycyjnych posiadanych gruntów, ale również wsparcie w podejmowaniu kluczowych decyzji. Analizy urbanistyczno-architektoniczne, będące pierwszym krokiem w procesie oceny ryzyka inwestycyjnego czy możliwości rozwoju terenu, są w naszym wykonaniu niezwykle precyzyjne i kompleksowe. O jakości przeprowadzonych badań świadczą lata doświadczenia i praktyki, tysiące przeprowadzonych analiz różnych rodzajów gruntu przeznaczonych pod inwestycje, a także zespół specjalistów złożony z uprawnionych architektów, urbanistów, planistów, informatyków i geodetów.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.