News

Gigantyczny wzrost cen mieszkań w Polsce!

Monika Byś
2023-11-16
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Gigantyczny wzrost cen mieszkań w Polsce

Osiągnęliśmy pewną granicę, jeśli chodzi o ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w Polsce. Ceny mieszkań nigdy nie były tak wysokie. Czy marzenia młodych o własnym lokum stają się luksusem? Zobacz najnowszy raport Departamentu Stabilności Finansowej wykonany na potrzeby organów NBP.

  • Ceny nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w ciągu roku wprost wystrzeliły. Wspomniane wzrosty dotyczą wszystkich miast w Polsce, ale zdecydowany liderem jest Kraków.
  • W ciągu zaledwie roku ceny nieruchomości w Krakowie wzrosły z poziomu 11 156 zł/m2 do aż 14 216 zł/m2, co daje wzrost o ponad 20%. 
  • W pierwszym kwartale bieżącego roku w całej Polsce oddano do użytkowania 54,9 tysiąca mieszkań, co stanowi wzrost o około 0,4% rok do roku.
  • Zaobserwowano także spadek zainteresowania zakupami terenów budowlanych, a ceny tych terenów nieznacznie się zmniejszyły.

Gigantyczny wzrost cen mieszkań w Polsce!

Opracowanie przygotowane przez Departament Stabilności Finansowej na potrzeby organów NBP wskazuje, że ceny nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w ciągu roku wprost wystrzeliły. Wspomniane wzrosty dotyczą wszystkich miast w Polsce, ale zdecydowany liderem jest Kraków. W ciągu zaledwie roku ceny nieruchomości wzrosły tutaj z poziomu 11 156 zł/m2 do aż 14 216 zł/m2, co daje wzrost o ponad 20%. W porównaniu z poprzednim kwartałem (II kw. 2023 r.) cena nieruchomości wzrosła o 8%. 

Ceny nieruchomości w pozostałych miastach w Polsce przedstawia poniższy wykres. 

Zmiana cen mieszkań w ciągu roku na rynku pierwotnym w największych miastach w Polsce, opracowanie własne na podstawie raportu DSF dla NBP
Zmiana cen mieszkań w ciągu roku na rynku pierwotnym w największych miastach w Polsce, opracowanie własne na podstawie raportu DSF dla NBP

Sytuacja na rynku nieruchomości

Na polskim rynku nieruchomości nastąpiła w końcu względna stabilizacja po korekcie popytu, jaką obserwowano praktycznie w całym 2022 r. W ciągu ostatnich czterech kwartałów na największych rynkach w Polsce sprzedano łącznie około 36 tysięcy mieszkań, co stanowi około 24 tysiące mniej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, co oznacza spadek transakcji o 40%. Liczba sprzedanych umów deweloperskich na budowę mieszkań wyniosła około 11,4 tysiąca. 

W wyniku kontynuacji działań deweloperów z poprzednich lat, w pierwszym kwartale bieżącego roku w całej Polsce oddano do użytkowania 54,9 tysiąca mieszkań, co stanowi wzrost o około 0,4% rok do roku, ale jednocześnie spadek o około 23,3% kwartał do kwartału. W pierwszym kwartale rozpoczęto budowę 38,6 tysiąca mieszkań, co oznacza niższy poziom o około 27,6% rok do roku, jednak w ujęciu kwartalnym zanotowano wzrost o około 8,6%. Wydano 51,6 tysiąca pozwoleń na budowę mieszkań, co oznacza spadek o około 33,8% rok do roku i 14,7% kwartał do kwartału.

Zaobserwowano także spadek zainteresowania zakupami terenów budowlanych, a ceny tych terenów nieznacznie się zmniejszyły. W tym samym czasie odnotowano wzrost stawek transakcyjnych za wynajem metra kwadratowego mieszkania, a wzrost średnich nominalnych cen transakcyjnych za metr kwadratowy mieszkania na rynkach pierwotnych był niższy niż w poprzednich kwartałach.

Opracowanie opisuje najważniejsze zjawiska, jakie mają miejsce na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w największych miastach w Polsce. 

Informacja została przygotowana w Departamencie Stabilności Finansowej na potrzeby organów NBP. Dokument nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym ani jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz pełny raport na stronie: https://nbp.pl/publikacje/cykliczne-materialy-analityczne-nbp/rynek-nieruchomosci/informacja-kwartalna

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.