News

Wyniki wyborów do sejmu 2023 na mapach w Geoportalu

Opracowanie redakcji
2023-10-16
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-11-07
Głosów: 37, średnia ocen: 4.9

W związku z odbytymi 15 października 2023 roku wyborami do Sejmu RP, zespół Geoportalu Krajowego Na Mapie przygotował serwis do prezentacji wyników wyborów. Wyniki prezentowane są w formie interaktywnych map i zestawień, które pozwalają na szczegółową analizę rozkładu głosów na poszczególne partie i kandydatów. W tym artykule dowiesz się, jak korzystać z tych map i jakie cenne informacje możesz znaleźć na Geoportalu.

  • Interaktywne mapy wyników wyborów do sejmu 2023, sprawdzisz w Geoportalu.
  • Mapa rozkładu głosów na poszczególne partie.
  • Mapa zwycięzców w okręgach wyborczych.
  • Mapa RGB ideologii politycznych.

 

Interaktywne mapy wyników wyborów do sejmu 2023

Geoportal Krajowy Na Mapie przygotował interaktywne mapy, które pozwalają na błyskawiczne zrozumienie wyników wyborów. Te mapy dostarczają informacji na różnych poziomach, a my skupimy się na trzech kluczowych kategoriach wyników.

Sprawdź wyniki wyborów na mapach w Geoportalu 

Serwis Geoportal Na Mapie oferuje trzy rodzaje interaktywnych map:

Mapa rozkładu głosów na poszczególne partie 

Pierwsza kategoria to rozkład głosów na poszczególne partie biorące udział w wyborach. Dzięki tej mapie, możesz wybrać z listy interesującą Cię partię, a na mapie zostanie wyświetlona kompozycja z rozkładem procentowym głosów na tę partię. To doskonałe narzędzie do zrozumienia, jakie partie zdobyły najwięcej głosów w różnych regionach Polski.

Mapa wyborów, sprawdź jak głosowano na poszczególne partie w Polsce
Mapa rozkład głosów do sejmu 2023 na partie w okręgach wyborczych

Mapa zwycięzców w okręgach wyborczych

Kolejnym ważnym elementem jest mapa prezentująca zwycięzców w poszczególnych okręgach wyborczych. Dzięki tej kompozycji mapowej dowiesz się, która partia zdobyła najwięcej procent głosów w danym okręgu. 

Mapa wyborów, która partia zwyciężyła w poszczególnych okręgach wyborczych
Mapa zwycięskie partie w wyborach do sejmu 2023 okręgach wyborczych 

Mapa RGB ideologii politycznych 

Dowiesz się, jak w Polce rozkładają się głosy w podziale na partie prawicowe, lewicowe, czy centrowe. Mapa jest wynikiem analizy przyporządkowania partii politycznych do grup trzech ideologicznych (centrum, i prawica), każda grupa  ma swój kolor: 
R- czerwony, lewica;
G - zielony, liberalno-centrowe;
B -niebieski, prawica.
Na Mapie prezentowana jest paleta barw, w zależności od dominacji danego koloru, wynikającego z poparcia grupy w danym okręgu wyborczym.

Mapa wyborcza, zobacz gdzie wygrała prawica, gdzie lewica, a gdzie partie liberalno- centrowe
Mapa RGB ideologii politycznych

Sprawdź, szczegółowe wyniki wyborów na mapie

Jeżeli chcesz sprawdzić szczegółowe wyniki wyborów do Sejmu w wybranych miejscach

  1. Wybierz narzędzie “Wyniki wyborów”, w pasku narzędziowym po prawej stronie ekranu.
  2. Kliknij w wybrane miejsce na mapie.
  3. Wyświetli się okienko, z poziomu którego możesz przejść do  szczegółowych informacji o wynikach wyborów do Sejmu 2023 w danym okręgu wyborczym, a także na poziomie krajowym lub gminy.
Narzędzie do sprawdzenia wyników wyborów na mapie
Wyniki wyborów do sejmu w Geoportalu, narzędzie sprawdź w Polsce, Okręgu lub Gminie

Wyniki wyborów do sejmu 2023 w okręgach wyborczych

Na stronie wyników wyborów do sejmu w danym okręgu wyborczym dowiesz się, jak rozkładały się głosy na poszczególne partie. Sprawdzisz, którzy kandydaci uzyskali w okręgu mandat do sejmu i kto zdobył najwięcej głosów w danym okręgu.

Oprócz informacji o wynikach wyborów w okręgu, Geoportal Wyborczy oferuje również wykresy z informacjami o transformacji sceny politycznej na przestrzeni lat. To fascynujące narzędzie, które pozwala zrozumieć, jak zmieniały się preferencje wyborcze wyborców, które partie zyskały zaufanie, a które je traciły.

Wykres zmian preferencji wyborczych w okręgu numer 16
Wykres transformacji sceny politycznej w Geoportalu Wyborczym

Wyniki wyborów do sejmu 2023 w Polsce 

Na stronie przedstawiamy ogólnopolskie wyniki wyborów do Sejmu w 2023 roku w formie zestawienia tabelarycznego. Prezentujemy informacje o frekwencji i poszczególnych komitetach wyborczych i uzyskanych przez nie wynikach w ujęciu całego kraju.

Przedstawiamy również wyniki referendum, jak odpowiadali obywatele na pytania i jaka była frekwencja w referendum. 

Wyniki wyborów do sejmu 2023 w Twojej gminie

Ostatnią kategorią wyników są wyniki w poszczególnych gminach. Klikając w interesujące Cię miejsce na mapie Polski, możesz wskazać obszar gminy i przejść do szczegółowych wyników wyborów w wybranej gminie. To doskonały sposób, aby zobaczyć, która partia zwyciężyła np. w miejscu Twojego zamieszkania.

Sprawdź więcej informacji w Geoportalu Na Mapie

Geoportal Krajowy Na Mapie dostarcza nam nie tylko wyników wyborów, ale także narzędzi do ich analizy i zrozumienia. Dzięki interaktywnym mapom, możemy poznać wyniki na różnych poziomach - od partii, przez okręgi wyborcze, po gminy. To doskonała okazja do zrozumienia, jak głosowano w Polsce w 2023 roku. 

Zachęcamy do podzielenia się tym artykułem w swoich social mediach lub w na innych stronach internetowych. Wiedza na temat wyników wyborów jest niezwykle cenna, a Geoportal Krajowy Na Mapie to doskonałe narzędzie do jej zdobycia. Niech nasz udział w demokratycznym procesie będzie jeszcze bardziej świadomy!

Avatar: Opracowanie redakcji
Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl