News

Dotychczasowe wyniki liczenia głosów są znacząco różne od sondaży exit poll

Opracowanie redakcji
2023-10-16
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-10-18
Głosów: 0, średnia ocen: 0

PKW publikuje wyniki liczenia głosów już z ponad 20% obwodów. Wyniki są znacząco różne niż obydwa sondaże exit poll i late poll. Wg. PKW PiS przekracza próg 40% głosów a KO osiąga jedynie 26%. Na trzecim miejscu znajduje się Trzecia Droga z wynikiem prawie 14%. Co ciekawe w niektórych okręgach wyborczych Trzecia Droga znalazła się na drugim miejscu po PiS wyprzedzając Koalicję obywatelską. 

Polska jest silnie podzielona wyborczo. W dużych ośrodkach miejskich dominują wyborcy Koalicji Obywatelskiej ale w niektórych okręgach wynik Koalicji nie przekracza 15%. Wydaje się, że o wynikach wyborów decydowały raczej antagonizmy niż preferencje, stad tak wysoki wynik Trzeciej Drogi. Zebrała ona bowiem głosy niezadowolonych zarówno z rządów PIS jak i postawy KO.

Wyniki cząstkowe wyborów z godziny 9:50 16.10.2023

Sprawdź wyniki wyborów w Geoportalu Na Mapie

W serwisie Geoportal Krajowy prezentujemy na bieżąco wyniki wyborów na mapach. Sprawdź jak rozkładają się głosy na poszczególne partie w różnych regionach Polski. 

Skorzystaj z narzędzia “Wyniki wyborów na mapie”, aby wyświetlić Rozkład głosów na poszczególne partie. 

Rozkład głosów w wyborach do sejmu na poszczególne partie w okręgach wyborczych - dane cząstkowe, stan na 9:50 16.10.2023 r.

Cząstkowe wyniki referendum

W tle pojawiają się jednoznaczne wyniki referendum. Ponad 90% Polaków powiedziało 4 razy NIE, a zatem opowiedziała się za polityką realizowaną przez PiS. Dlaczego nie odzwierciedlają tego wybory  do sejmu? Prawdopodobnie dlatego, że wyborcy opowiadając się za silnym i niezależnym państwem polskim nie akceptują złego stylu sprawowania władzy i niskiej jakości elit politycznych. Polacy wciąż poszukują godnych reprezentantów narodu.

Wyniki są cząstkowe – najprawdopodobniej spłynęły z małych komisji a zatem nie są jeszcze reprezentatywne. Tezy opublikowane w tej chwili mogą stracić na znaczeniu po podliczeniu całości głosów.

Avatar: Opracowanie redakcji
Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl