Polska scena polityczna, pełna jest zróżnicowanych przekonań i ideologii. W ciągu ostatnich lat, technologia komputerowa pozwoliła nam na niezwykłą wizualizację tej różnorodności. Dzięki mapie RGB ideologii politycznych, dostępnej w Geoportalu, możemy w jednym spojrzeniu zobaczyć, jak różnorodni są Polacy w swoich przekonaniach politycznych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej technice, analizując, co oznaczają kolory na naszej mapie, jakie tendencje odzwierciedlają, a także, co można wywnioskować na temat przyszłości polskiej sceny politycznej. To spojrzenie w kolorach pozwoli nam lepiej zrozumieć bogatą paletę przekonań, które kształtują naszą polityczną rzeczywistość.
Wizualizacja politycznych przekonań w barwach RGB. Mapa ideologii politycznych
- Technika komputerowa pozwala w jednym widoku zobrazować klimat polityczny Polski.
- Interaktywne mapy wyników wyborów do sejmu 2023, sprawdzisz w Geoportalu.
Zróżnicowanie Polskiej sceny politycznej
Polska scena polityczna jest silnie zróżnicowana przestrzennie, z ostrymi podziałami na granicach. Te podziały można określić względem dwóch głównych osi: południowy-wschód kontra północny-zachód oraz aglomeracje miejskie kontra reszta kraju.
Na tej scenie politycznej od ponad dwóch dekad można wyróżnić kilku stałych aktorów z wiernym ideologicznym elektoratem, a także pojawiające się ruchy polityczne lub akcje, które albo osiągają sukces tylko przez jedną kadencję, albo znikają po pierwszych wyborach.
Problem reform i interesów partyjnych
To, co dzieli polską scenę polityczną, to przede wszystkim światopogląd i emocje. Niestety, Polacy nie mieli jeszcze okazji doświadczyć rządu, który potrafiłby przeprowadzić głębokie reformy w obszarach państwa, które działają wadliwie. Na scenie panuje powszechna interesowność, krótkowzroczność i erystyka, czyli sztuka zdobywania władzy bez zważania na dobro kraju.
Technika Komputerowa a Scena Polityczna
Wykorzystanie technologii komputerowej w analizie
Technika komputerowa pozwala nam przedstawić klimat polityczny Polski w jednym spójnym obrazie. Jeśli użyjemy trzech kolorów do oznaczenia preferencji politycznych, z których korzysta się w technologii komputerowej, tj. R (Red - czerwony), G (Green - zielony) i B (Blue - niebieski), możemy stworzyć syntetyczny obraz polityczny Polski w jednym graficznym przedstawieniu. Podobnie jak w malarstwie, mieszając farby czerwoną, zieloną i niebieską w odpowiednich proporcjach, uzyskujemy różne kolory przejściowe. W ten sam sposób możemy przedstawić różnorodność polityczną w poszczególnych okręgach wyborczych w Polsce.
Mapa RGB ideologii politycznych
Interaktywna mapa dostępna jest w Geoportalu Krajowym Na Mapie.
W celu wyświetlenia i przeglądania mapy, należy wybrać narzędzie: Wyniki wyborów na mapie
w kolejnym kroku należy kliknąć/wyświetlić: Mapa RGB ideologii politycznych
Poniżej przedstawiamy Mapę RGB ideologii politycznych w Polsce, bazujący na aktualnych wynikach głosowania do sejmu 2023 r.
Poniżej legenda do mapy RGB, w celu jej lepszego zrozumienia, gdzie R - Lewica, G - Centrum, B - Prawica:
Przypisanie kolorów partiom
Ponieważ komitety wyborcze są tworzone nieco inaczej w każdej kadencji, postanowiliśmy pogrupować ugrupowania polityczne według tendencji światopoglądowych, aby uzyskać porównywalność obrazów. Kolorem czerwonym (R) oznaczamy ugrupowania o światopoglądzie lewicowym, kolorem niebieskim (B) ugrupowania prawicowe, a kolorem zielonym (G) ugrupowania liberalne i centrowe. Dlatego okręgi wyborcze, gdzie dominuje kolor niebieski, mają skłonności prawicowe, te z kolorem zielonym są sympatyzujące z ugrupowaniami liberalno-centrowymi, a te z domieszką frakcji lewicowych mają odcień fioletu w kierunku niebieskiego i odcień żółto-brązowy w kierunku zieleni. Ugrupowania lewicowe z przewagą mają kolor zbliżony do czerwonego.
Oczywiście podział jest dość umowny. Trudno jest bowiem przypisać np. wyborcom Trzeciej Drogi procent sympatii lewicowych podobnie jak i prawicowemu z deklaracji PiS trudno jest przypisać darwinizm społeczny. Można w tym przypadku raczej mówić o zapędach socjalistycznych i nadopiekuńczości względem wybranych grup społecznych.
Interaktywne mapy wyników wyborów do sejmu 2023
Geoportal Krajowy Na Mapie przygotował interaktywne mapy, które pozwalają na błyskawiczne zrozumienie wyników wyborów.
Sprawdź wyniki wyborów na mapach w Geoportalu
Transformacje przekonań politycznych w regionach Polski od 2011 roku do chwili obecnej
Zobacz jak zmieniał się rozkład głosów na poszczególne partie polityczne w okręgach na przestrzeni kilku ostatnich lat. Na stronach okręgowych wyników wyborów przedstawiamy wykresy słupkowe z rozkładem procentowego poparcia w latach wyborczych do sejmu.
Sprawdź komitety i kandydatów do sejmu w innych okręgach wyborczych
Okręg wyborczy nr 1; Okręg wyborczy nr 2;
Okręg wyborczy nr 3; Okręg wyborczy nr 4;
Okręg wyborczy nr 5; Okręg wyborczy nr 6;
Okręg wyborczy nr 7; Okręg wyborczy nr 8;
Okręg wyborczy nr 9; Okręg wyborczy nr 10;
Okręg wyborczy nr 11; Okręg wyborczy nr 12;
Okręg wyborczy nr 13; Okręg wyborczy nr 14;
Okręg wyborczy nr 15; Okręg wyborczy nr 16;
Okręg wyborczy nr 17; Okręg wyborczy nr 18;
Okręg wyborczy nr 19; Okręg wyborczy nr 20;
Okręg wyborczy nr 21; Okręg wyborczy nr 22;
Okręg wyborczy nr 23; Okręg wyborczy nr 24;
Okręg wyborczy nr 25; Okręg wyborczy nr 26;
Okręg wyborczy nr 27; Okręg wyborczy nr 28;
Okręg wyborczy nr 29; Okręg wyborczy nr 30;
Okręg wyborczy nr 31; Okręg wyborczy nr 32;
Okręg wyborczy nr 33; Okręg wyborczy nr 34;
Okręg wyborczy nr 35; Okręg wyborczy nr 36;
Okręg wyborczy nr 37; Okręg wyborczy nr 38;
Okręg wyborczy nr 39; Okręg wyborczy nr 40;
Okręg wyborczy nr 41
Wpływ kształtowania sceny politycznej na życie społeczeństwa
Na koniec warto zaznaczyć, że większość społeczeństwa preferowałaby uniknąć angażowania się w politykę. Przeciętny obywatel wolałby żyć dostatnio i spokojnie, realizując swoje cele życiowe, jak na przykład posiadanie własnego domu i rodziny oraz cieszenie się przyjemnościami egzystencjalnymi. To politycy potrzebują poparcia społecznego do realizacji swoich celów, co daje im władzę. Dlatego mają silny wpływ na emocje wyborców, nie tylko poprzez manipulację światopoglądową, ale także przez obietnice poprawy sytuacji materialnej i społecznej swoich elektoratów, często kosztem budżetu państwa.
Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!