Interesy inwestora i właścicieli nieruchomości, na których planowane są przedsięwzięcia, mogą być sprzeczne. Inwestycje powstające w bliskim sąsiedztwie mogą prowadzić do poważnych konfliktów, które nierzadko rozwiązywane są w sądzie. Jednak oczekiwania, życzenia i skargi właścicieli nieruchomości nie są wystarczające, aby uniemożliwić lub zablokować inwestycje. Warunkiem skutecznego działania w takiej sprawie jest przekonanie organu właściwego, że w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, czy decyzji środowiskowych uwarunkowaniach posiada się status strony. W dzisiejszym artykule zajmiemy się stroną postępowania. Kim jest strona postępowania, jakie ma przywileje oraz jaki ma wpływ na przebieg toczącej się sprawy?
Strona postępowania w procedurze o wydanie pozwolenia na budowę
- Stronami postępowania w procederze o wydanie pozwolenia na budowę jest inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.
- Strona postępowania w procedurze o wydanie pozwolenia na budowę ma prawo i obowiązek do czynnego udziału na każdym etapie toczącej się sprawy.
- Zadbaj, aby w rejestrach (m.in. danych ewidencji gruntów i budynków) znajdowały się Twoje aktualne dane.
- Strona postępowania ma prawo do składania uwag, wniosków i odwołań, udziału w postępowaniu dowodowym oraz do dostępu do akt sprawy podczas jej trwania i po jej zakończeniu.
Strona postępowania w procedurze o wydanie pozwolenia na budowę
W przypadku określania stron postępowania w przypadku pozwolenia na budowę ustala się je na podstawie przepisów prawa budowlanego, a nie kodeksu postępowania administracyjnego.
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994r Prawo budowlane art. 28 ust. 2 (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414) stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są:
- inwestor;
- właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.
Właściciel działki sąsiadującej z nieruchomością, na której została zlokalizowana inwestycja, będzie zatem stroną postępowania o wydanie pozwolenia na budowę, jeśli jego nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu.
Sposób w jaki odbywa się ustalenie stron postępowania oraz omówienie zagadnienia obszaru oddziaływania obiektu zostały omówione w artykule:
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego
Jakie przywileje mają strony postępowania?
Strona postępowania w procedurze o wydanie pozwolenia na budowę ma prawo i obowiązek do czynnego udziału na każdym etapie toczącej się sprawy. Organy administracyjne mają obowiązek zawiadomić strony o wszczęciu postępowania oraz zapewnić jej udział w nim. Aby uniknąć sytuacji, w której nie zostaniesz poinformowany o toczącej się sprawie, a na mocy prawa możesz być strona postępowania, zadbaj o to, aby w rejestrach (m.in. danych ewidencji gruntów i budynków) znajdowały się Twoje aktualne dane.
Strona postępowania ma prawo do:
Dostępu do akt sprawy
Strona postępowania ma dostęp do akt sprawy zarówno w trakcie toczącej się sprawy, jak i po jej zakończeniu. Ma również możliwość sporządzania sprawozdań, notatek odręcznych, kopii akt i odpisów w siedzibie organu właściwego w obecności pracownika. Strona ma prawo również do ubiegania się o uwierzytelnienie kopii i odpisów jeśli jest to uzasadnione jej ważnym interesem.
Udziału w postępowaniu dowodowym
Z takim postępowaniem mamy do czynienia podczas spraw prowadzonych przez organu nadzoru budowlanego. Prowadzenie sprawy może wiązać się z koniecznością przeprowadzania wizji w terenie. Strona postępowania ma prawo do zadawania na niej pytań świadkom i biegłym oraz może składać wyjaśnienia.
Składania wniosków odwołań oraz uwag i skarg
Strona postępowania ma prawo do składania wniosków, odwołań i uwag po zapoznaniu się z aktami sprawy na piśmie lub ustnie do protokołu. Organ właściwy ma obowiązek zapoznać się z ich treścią i uwzględnić wniosek podczas rozstrzygania sprawy, jeśli uzna go za zasadny. Osoba będąca stroną w postepowaniu ma prawo do odwołania po wydaniu niekorzystnej decyzji.
Poznaj raporty o terenie w Geoportal OnGeo.pl
Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:
- Miejscowy plan zagospodarowania
- Granice działek
- Obszary Natura 2000
- Wydane pozwolenia na budowę
- Tereny zalewowe
- Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
- Spadki terenu
- Linie energetyczne
- Zanieczyszczenie powietrza
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!