W związku z kierowaniem uchwalonej ustawy do dalszych prac parlamentarnych w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Urbanistów Polskich przedstawiło swoje stanowisko dotyczące przyjętej przez Sejm ustawy i dołączyło do prowadzonej dyskusji na temat reformy systemu planowania przestrzennego.
Stanowisko TUP dotyczące reformy planistycznej
- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw na posiedzeniu w dniu 26 maja 2023 roku.
- Towarzystwo Urbanistów Polskich przedstawiło swoje stanowisko dotyczące kształtu przyjętej przez Sejm ustawy i dołączyło do dyskusji o reformie systemu planowania przestrzennego.
- Ustawa zostanie poddana debacie i dyskusjom w Senacie w dniu 21 czerwca 2023 roku, a dzień wcześniej odbędą się dyskusje w Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Na 26 maja 2023 roku odbyło się posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego została przyjęta ustawa dotycząca planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy został przedstawiony do prac parlamentarnych 23 marca 2023 roku, kończąc proces konsultacyjny z 2022 roku dotyczący założeń i projektu tej ustawy.
Aktualnie procedowana ustawa, dotycząca zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, jest kolejną próbą kompleksowej reformy systemu planowania przestrzennego w Polsce, podejmowaną w ciągu ostatnich lat. Dotychczasowa nieskuteczność podjętych działań w tym obszarze wynika z złożonej natury tego zagadnienia oraz szerokiego spektrum interesów związanych z nim.
Towarzystwo Urbanistów Polskich wielokrotnie apelowało o poprawę niedoskonałości obecnego systemu planowania i z niezachwianym zaangażowaniem wspiera kolejne inicjatywy.
Stanowisko TUP dotyczące reformy planistycznej
Mając na uwadze obecny etap prac legislacyjnych, Towarzystwo Urbanistów Polskich podjęło próbę zwrócenia uwagi na najważniejsze wyzwania dla praktyki zawodowej, które wynikną w wyniku wprowadzenia proponowanych przepisów.
STANOWISKO TUP przeczytasz na stronie: https://tup.org.pl/stanowisko-dotyczace-zmiany-ustawy-o-planowaniu-i-zagospodarowaniu-przestrzennym-oraz-niektorych-innych-ustaw
Jedną z istotnych uwag dotyczących obecnie procedowanej zmiany jest oczekiwane wprowadzenie zasady wygaszania decyzji o warunkach zabudowy wraz z upływem czasu. W ramach trwającego procesu legislacyjnego, niezrozumiale dla istoty zmian, wprowadzono artykuł 62, który wyłącza stosowanie przepisów dotyczących decyzji o warunkach zabudowy, które stały się prawomocne przed wejściem w życie nowego brzmienia przepisów ustawy. Wyłączenie tej zasady dotyczącej już obowiązujących decyzji ogranicza możliwości korekty polityki przestrzennej przez lokalne samorządy, co miało być główną zaletą proponowanych zmian.
Projekt stanowiska Zarządu Głównego został przygotowany przez Komisję ds. reformy systemu planowania, powołaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich 17 marca 2023 roku w związku z uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów z 5 lutego 2022 roku. Komisja składa się z dwudziestu jeden członków Towarzystwa reprezentujących różne obszary praktyki zawodowej, działających na terenie całej Polski.
Ustawa będzie przedmiotem debaty na posiedzeniu Senatu 21 czerwca 2023 roku. Jednak dzień wcześniej odbędą się dyskusje w Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Wszystkie stanowiska i opinie podmiotów zgłoszone w obecnym etapie procesu legislacyjnego są dostępne na stronach internetowych Senatu.
Źródło: TUP
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Reforma planistyczna – ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat
- Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - jednolity tekst
- Ustawa o planowaniu przestrzennym trafi do parlamentu
- Plan ogólny i plan zabudowy - co zmieni się w planowaniu przestrzennym
- Plan ogólny narzędziem do planowania przestrzeni
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!