News

Raport AMRON-SARFIN: Stabilizacja rynku mieszkaniowego

Monika Byś
2023-03-02
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.8
stabilizacja rynku mieszkaniowego

Kwartalny Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości (powszechnie znany jako Raport AMRON-SARFiN) to cykliczna publikacja Związku Banków Polskich prezentująca informacje o rozwoju rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości mieszkaniowych oraz analizy długoterminowych trendów. Raport opracowywany jest przez Centrum AMRON w oparciu o dane gromadzone w międzybankowych systemach wymiany informacji AMRON i SARFiN, a także dane publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Główny Urząd Statystyczny oraz Narodowy Bank Polski.

  • Przez cały 2022 rok banki udzieliły 126 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek o 50,75% w stosunku do rekordowego wyniku w 2021 roku
  • Od początku 2022 roku obserwuje się systematyczny spadek nie tylko wolumenu nowych kredytów, ale również wolumenu i wartości aktywnego portfela umów kredytowych
  • Branża budowlana doświadczyła najgorszego spowolnienia gospodarczego od kilku lat. Deweloperzy sprzedają w 2022 roku o 38% mniej mieszkań niż rok wcześniej. 
  • Rosnące koszty utrzymania i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zmniejszyły podaż mieszkań. 
  • Spadające ceny mieszkań i zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców doprowadziły do ​​znacznego przesunięcia popytu z rynku mieszkaniowego na rynek najmu. 

Biorąc pod uwagę dynamikę notowaną w poprzednich miesiącach, czwarty kwartał 2022 roku przyniósł pewne oznaki stabilizacji na rynku kredytów hipotecznych i rynku nieruchomości. W IV kwartale 2022 r. udzielono 18 932 kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek kwartał do kwartału o 10,77%. Wartość kredytu wyniosła 6,2 mld zł, czyli o 11,97% mniej niż w III kwartale u.r. 

Coraz droższe kredyty hipoteczne

Przez cały 2022 rok banki udzieliły 126 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, co oznacza spadek o 50,75% w stosunku do rekordowego wyniku w 2021 roku. W ujęciu wartościowym zrealizowane wykonanie w wysokości 43,6 mld zł w 2022 roku było o 49,11% niższe niż rok wcześniej.

Podwyżka stopy bazowej począwszy od października 2021 roku spowodowała coraz większy wzrost wskaźnika WIBOR, co z kolei przekłada się na droższe kredyty hipoteczne. Rok 2022 rozpoczyna się stopą referencyjną NBP na poziomie 1,75%, a kończy stopą referencyjną na poziomie 6,75%. Po raz pierwszy od 2012 roku spadła średnia wartość udzielonych nowych kredytów mieszkaniowych. z rekordowego poziomu 353 tys. 

Spadek złotego 

Złoty spadł do 325 tys. na koniec pierwszego kwartału 2022 roku. Od początku 2022 roku obserwuje się systematyczny spadek nie tylko wolumenu nowych kredytów, ale również wolumenu i wartości aktywnego portfela umów kredytowych. Na dzień 31 grudnia 2022 roku liczba aktywnych umów kredytów mieszkaniowych w Polsce wyniosła 2 366 262. Oznacza to spadek o 2,95% w IV kwartale 2022 roku, czyli nominalnie o 71 875 kredytów w porównaniu do stanu na koniec poprzedniego kwartału. 

Sektor mieszkaniowy notuje rekordowe wyniki liczby mieszkań oddanych do użytku

Sektor mieszkaniowy odnotował najlepsze wyniki od 1979 r. pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania. W 2022 roku do użytkowania oddano 238 600 m2. Mieszkań i domów - o tysiące więcej niż rekord z 2021 roku. 

Branża budowlana doświadczyła najgorszego spowolnienia gospodarczego od kilku lat. Deweloperzy sprzedają w 2022 roku o 38% mniej mieszkań niż rok wcześniej. Pod względem liczby transakcji osiągnął poziom z lat 2013-2014. Ograniczony dostęp do kredytów, spadająca sprzedaż mieszkań oraz gwałtowny wzrost kosztów budowy spowodowały gwałtowny spadek liczby rozpoczynanych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę. Liczba rozpoczętych inwestycji spadła o ponad 30%. W 2022 roku wybudowano o 77 tys. mieszkań mniej niż rok wcześniej.

Mniejsza liczba transakcji i gwałtowny spadek liczby udzielanych kredytów hipotecznych w 2022 r. spowolniły wzrost cen transakcyjnych. Średni wzrost w największych aglomeracjach miejskich wyniósł na koniec roku około 3%. Wrocław odnotował najwyższy wzrost cen o 6,8%. Rosnące koszty utrzymania i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zmniejszyły podaż mieszkań. Indeks Dostępności Mieszkaniowej M3 Housing Affordability Index cofnął się z poziomu, który utrzymywał się powyżej 200 punktów przez ostatnie pięć lat do poziomu zbliżonego do 2012 roku. Spadające ceny mieszkań i zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców doprowadziły do ​​znacznego przesunięcia popytu z rynku mieszkaniowego na rynek najmu. Chociaż wzrost czynszów znacznie zwolnił w czwartym kwartale 2022 r., roczny wzrost nadal będzie dwucyfrowy. W ujęciu rocznym Kraków odnotował najwyższy wzrost czynszów o 19,16%.

Źródło: amron.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.