News

Dynamika produkcji budowlano-montażowej styczeń 2023

Monika Byś
2023-02-21
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
dynamika produkcji budowlano-montażowej styczeń 2023

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport: Dynamika cen produkcji budowlano-montażowej styczeń 2023. Według wstępnych danych, w styczniu br. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 13,1 %, a w porównaniu z grudniem 2022 r. utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

  • Według wstępnych danych w styczniu 2023 r. w stosunku do grudnia 2022 r. zanotowano niewielki wzrost cen budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - po 0,1 %.
  • W porównaniu z styczniem 2022 r. podniesiono ceny budowy budynków - o 14,2 %, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 13,2 %, a robót budowlanych specjalistycznych – o 11,5 %.

Wstępne dane pokazują, że w styczniu 2023 r. w stosunku do grudnia 2022 r. zanotowano niewielki wzrost cen budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - po 0,1 %. Zaobserwowano natomiast spadek cen robót budowlanych specjalistycznych o 0,1 %.

Natomiast w porównaniu z styczniem 2022 r.:

  • podniesiono ceny budowy budynków - o 14,2 %,
  • budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 13,2 %,
  • robót budowlanych specjalistycznych – o 11,5 %.
Wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej w grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. źródło: dane GUS
Wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej w grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. źródło: dane GUS

Jeśli chodzi o samą dynamikę produkcji budowlano-montażową, to w styczniu 2023 r.:

  • Ceny produkcji budowlano-montażowej utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w grudniu 2022 r. 
  • Ceny produkcji budowlano-montażowej w skali roku wzrosły o 13,1 %
  • W stosunku do grudnia 2020 r. najbardziej wzrosły ceny budowy budynków.

Źródło: dane GUS

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.