Główny Urząd Statystyczny opublikował raport: Dynamika produkcji budowlano-montażowej wrzesień 2022 r. Wstępne dane wykazują, że przedsiębiorstwa budowlane we wrześniu br. wypracowały wynik wyższy o 0,3% w porównaniu z wrześniem u.r.
Dynamika produkcji budowlano-montażowej wrzesień 2022
- W stosunku do sierpnia 2022 roku zaobserwowano wzrost wartości robót we wszystkich działach budownictwa.
- W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku sprzedaż prac budowlano-montażowych wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku w przedsiębiorstwach realizujących prace z zakresu budowy budynków – o 20,3%.
- Dynamika produkcji budowlano-montażowej we wrześniu br. (w cenach stałych), w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015, wyniosła 136,3.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób we wrześniu 2022 r. była wyższa o 0,3% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 4,2%) oraz wyższa o 3,5% w stosunku do sierpnia br. roku (przed rokiem wzrost o 9,3%).
Dynamika produkcji budowlano-montażowej wrzesień 2022 w cenach
We wrześniu bieżącego roku zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków – o 8,7%. Natomiast zmniejszenie w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,3% oraz realizujących roboty budowlane specjalistyczne – o 4,9%.
W stosunku do sierpnia 2022 roku zaobserwowano wzrost wartości robót we wszystkich działach budownictwa. Przy czym w jednostkach zajmujących się budową:
- obiektów inżynierii lądowej, a także wodnej – o 7,7%,
- specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 0,6% ,
- wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 0,2%
Sprzedaż prac budowlano-montażowych
W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku sprzedaż prac budowlano-montażowych wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku:
- w przedsiębiorstwach realizujących prace z zakresu budowy budynków – o 20,3%,
- wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – o 4,8%,
- specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 2,9%.
Produkcja budowlano-montażowa obejmująca roboty inwestycyjne, we wrześniu 2022 roku była niższa niż przed rokiem o 4,5%. Natomiast dla prac o charakterze remontowym zwiększyła się o 7,7% (w 2021 r. wzrost odpowiednio o 1,7% oraz 8,4%).
W okresie styczeń – wrzesień 2022 roku, w odniesieniu do tego samego okresu poprzedniego roku, wystąpił wzrost wartości robót inwestycyjnych o 4,0%, czyli w 2021 r. spadek o 3,6%, oraz remontowych o 16,3% (w 2021 r. wzrost o 9,9%).
Dynamika produkcji budowlano-montażowej we wrześniu br. (w cenach stałych), w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015, wyniosła 136,3. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 3,0% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, a także o 5,9% niższym w porównaniu z sierpniem 2022 roku.
Źródło: dane GUS
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!