Produkcja budowlano–montażowa w sierpniu była o ponad 6 proc. wyższa niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. Dynamika wzrostu w branży budowlanej jest dużo niższa niż w pierwszej połowie roku, gdy osiągała nawet dwucyfrowe wartości, jednak i tak pozytywnie zaskoczyła, bo prognozy były znacznie gorsze. Mimo to ekonomiści oceniają, że rynek budowlany szczyt wartości produkcji w obecnym cyklu ma już za sobą.
GUS: Dynamika wzrostu w branży budowlanej w sierpniu. Jest lepiej niż przed rokiem
- W sierpniu 2022 r. produkcja budowlano–montażowa była na plusie. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosła o 6,1 %.
- W analogicznym raporcie GUS sprzed miesiąca dynamika wzrostu produkcji w branży budowlanej była na poziomie 4,2 %.
- Eksperci banku PKO BP twierdzą: Rynek budowlany szczyt wartości produkcji w obecnym cyklu ma już za sobą – poniżej szczytów znajduje się wartość produkcji w każdym z trzech głównych segmentów tego rynku.
Dynamika wzrostu w branży budowlanej w sierpniu
Budowlanka to kolejny sektor polskiej gospodarki, który musi się zmierzyć z wyraźnym spowolnieniem. Już teraz widać, że ponad 20.- procentowe wzrosty z pierwszego kwartału są nie do powtórzenia, ale firmy nie składają jeszcze broni. W sierpniu 2022 r. produkcja budowlano–montażowa była na plusie. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosła o 6,1 %.
Przeczytaj także:
W analogicznym raporcie GUS sprzed miesiąca dynamika wzrostu produkcji w branży budowlanej była na poziomie 4,2 %. Widać więc progres. I to dość nieoczekiwany.
Ekonomiści jeszcze przed publikacją najnowszych statystyk spodziewali się utrzymania dynamiki wzrostu produkcji budowlano-montażowej na podobnym poziomie co miesiąc wcześniej. Średnia typowań zakładała wynik na poziomie 4,3 %. Ekonomiści mBanku oceniają jednak, że produkcja budowlana raczej nie odbija się od spadkowego trendu. Ich zdaniem dynamika będzie kontynuować ruch w dół.
Podobnie sądzą eksperci PKO BP.
czytamy w komentarzu PKO BP
Rynek budowlany szczyt wartości produkcji w obecnym cyklu ma już za sobą – poniżej szczytów znajduje się wartość produkcji w każdym z trzech głównych segmentów tego rynku.
Zauważają, że za pozytywną niespodziankę w sierpniu odpowiadał przede wszystkim segment budowy budynków (25,7 proc. r/r) przy nieznacznych spadkach w inżynierii lądowej i robotach specjalistycznych.
Dodają, że wskaźniki rynku mieszkaniowego sugerują zbliżanie się ochłodzenia – w dwóch ostatnich miesiącach załamała się liczba nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych projektów.
tłumaczą eksperci
To pokłosie wyższych stóp procentowych, drogich materiałów i pogorszenia nastrojów konsumentów.
Dane o produkcji budowlano-montażowej dotyczą robót, które zostały zrealizowane na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane, zatrudniające więcej niż 9 osób. Obejmują m.in. prace polegające na wznoszeniu budynków i budowli, układaniu i pokrywaniu dachów oraz prace montażowe, instalacyjne i wykończeniowe. A więc prace związane z budową, przebudową, rozbudową, odbudową, remontem i konserwacją stałych i tymczasowych obiektów budowlanych.
Źródło: Bussines Insider, GUS, Tweeter
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!