News

GUS: Dynamika wzrostu w branży budowlanej w sierpniu. Jest lepiej niż przed rokiem

Monika Byś
2022-09-22
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Dynamika wzrostu w branży budowlanej

Produkcja budowlano–montażowa w sierpniu była o ponad 6 proc. wyższa niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. Dynamika wzrostu w branży budowlanej jest dużo niższa niż w pierwszej połowie roku, gdy osiągała nawet dwucyfrowe wartości, jednak i tak pozytywnie zaskoczyła, bo prognozy były znacznie gorsze. Mimo to ekonomiści oceniają, że rynek budowlany szczyt wartości produkcji w obecnym cyklu ma już za sobą.

  • W sierpniu 2022 r. produkcja budowlano–montażowa była na plusie. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosła o 6,1 %.
  • W analogicznym raporcie GUS sprzed miesiąca dynamika wzrostu produkcji w branży budowlanej była na poziomie 4,2 %. 
  • Eksperci banku PKO BP twierdzą: Rynek budowlany szczyt wartości produkcji w obecnym cyklu ma już za sobą – poniżej szczytów znajduje się wartość produkcji w każdym z trzech głównych segmentów tego rynku.

Dynamika wzrostu w branży budowlanej w sierpniu

Budowlanka to kolejny sektor polskiej gospodarki, który musi się zmierzyć z wyraźnym spowolnieniem. Już teraz widać, że ponad 20.- procentowe wzrosty z pierwszego kwartału są nie do powtórzenia, ale firmy nie składają jeszcze broni. W sierpniu 2022 r. produkcja budowlano–montażowa była na plusie. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosła o 6,1 %.

W analogicznym raporcie GUS sprzed miesiąca dynamika wzrostu produkcji w branży budowlanej była na poziomie 4,2 %. Widać więc progres. I to dość nieoczekiwany.

Ekonomiści jeszcze przed publikacją najnowszych statystyk spodziewali się utrzymania dynamiki wzrostu produkcji budowlano-montażowej na podobnym poziomie co miesiąc wcześniej. Średnia typowań zakładała wynik na poziomie 4,3 %. Ekonomiści mBanku oceniają jednak, że produkcja budowlana raczej nie odbija się od spadkowego trendu. Ich zdaniem dynamika będzie kontynuować ruch w dół.

Dynamika wzrostu w branży budowlanej w sierpniu

Podobnie sądzą eksperci PKO BP.

czytamy w komentarzu PKO BP

Rynek budowlany szczyt wartości produkcji w obecnym cyklu ma już za sobą – poniżej szczytów znajduje się wartość produkcji w każdym z trzech głównych segmentów tego rynku.

Zauważają, że za pozytywną niespodziankę w sierpniu odpowiadał przede wszystkim segment budowy budynków (25,7 proc. r/r) przy nieznacznych spadkach w inżynierii lądowej i robotach specjalistycznych.

Dodają, że wskaźniki rynku mieszkaniowego sugerują zbliżanie się ochłodzenia – w dwóch ostatnich miesiącach załamała się liczba nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych projektów.

tłumaczą eksperci

To pokłosie wyższych stóp procentowych, drogich materiałów i pogorszenia nastrojów konsumentów.

Dane o produkcji budowlano-montażowej dotyczą robót, które zostały zrealizowane na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane, zatrudniające więcej niż 9 osób. Obejmują m.in. prace polegające na wznoszeniu budynków i budowli, układaniu i pokrywaniu dachów oraz prace montażowe, instalacyjne i wykończeniowe. A więc prace związane z budową, przebudową, rozbudową, odbudową, remontem i konserwacją stałych i tymczasowych obiektów budowlanych.

Źródło: Bussines Insider, GUS, Tweeter

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.