News

Czy czeka nas przymusowe odłączanie od fotowoltaiki?

Monika Byś
2024-03-07
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
przymusowe odłączanie od fotowoltaiki

Polskie Sieci Elektroenergetyczne coraz wcześniej zarządzają przymusowe odłączanie farm fotowoltaicznych, generując powtarzające się problemy. W ten sposób marnują się ogromne ilości czystej i taniej energii. Sytuacja jest dramatyczna. 

W miniony weekend PSE nakazały redukcję produkcji w fotowoltaice o 815 MW ze względu na nadpodaż energii elektrycznej. Ta sytuacja będzie się powtarzać, a brak pomysłów na rozwiązanie staje się coraz bardziej widoczny.

PSE nakazuje odłączenie fotowoltaiki od sieci

W niedzielę produkcja energii z farm fotowoltaicznych wyniosła blisko 7,2 GWh, a z farm wiatrowych 1,75 GWh, co razem daje prawie 9 GWh. Zapotrzebowanie na energię wyniosło jednak 16,5 GWh. Polska w ponad 55% pozyskiwała prąd ze źródeł odnawialnych.

Problem generuje konsekwencje finansowe, gdyż inni użytkownicy sieci muszą ponosić koszty rekompensat związanych z wyłączeniami. Odszkodowania za odłączenie źródła energii od sieci wynikają z unijnych przepisów, dając inwestorom prawo do rekompensat za czas, w którym muszą ograniczyć produkcję energii.

Poprzedni rząd zamiast inwestować w magazynowanie energii, preferował odłączanie fotowoltaiki. Polska polityka energetyczna do 2040 roku sankcjonuje takie podejście.

Sytuacja jest dramatyczna 

System energetyczny Polski jest archaiczny, co sprawia, że operatorzy mogą jednostronnie wyłączać źródła energii odnawialnej. Konieczna jest pilna reforma systemu oraz skupienie się na zużywaniu energii tam, gdzie jest potrzebna, lub na alternatywnych sposobach magazynowania, aby uniknąć marnotrawstwa nadmiaru energii.

Właściciele przydomowych stacji fotowoltaicznych podejmują własne działania w celu zmniejszenia problemów, ale przestarzałe sieci energetyczne nie są w stanie obsłużyć ilości energii wprowadzanej przez te instalacje.

Problem wyłączeń dotyka zarówno właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych, jak i dużych farm, co wskazuje na konieczność modernizacji polskiego systemu elektroenergetycznego, aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla wszystkich.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.