News

Program Moje Ciepło nie będzie uzależniony od dochodu!

Monika Byś
2022-02-09
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-18
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Program Moje Ciepło

Program Moje Ciepło będzie wspierał inwestycje w pompy ciepła w domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie. Planowo wsparcie ruszy już w 2022 r. Jakie inwestycje obejmie?

  • Nowy program wsparcia dotyczy osób fizycznych i wspiera inwestycje w pompy ciepła w domach jednorodzinnych.
  • Maksymalne dofinansowanie do jednej instalacji wyniesie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych.
  • O dofinansowanie w programie Moje Ciepło będą mogli ubiegać się inwestorzy, którzy zakończyli inwestycję po 1 stycznia 2021 r. 

Nowy program Moje Ciepło - dofinansowanie do pomp ciepła

8 lutego 2022 r. rozpoczął się cykl spotkań informacyjnych projektu Doradztwa Energetycznego. Tematem pierwszego webinaru był nowy program dofinansowania do pomp ciepła, który kieruje się do osób fizycznych – „Moje ciepło”. Dzięki spotkaniu, znamy kilka nowych szczegółów dotyczących programu, który już niedługo wesprze inwestycje w pompy ciepła w domach jednorodzinnych. Formą wsparcia udzielanego przez NFOŚiGW będzie dotacja do 30 % kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Maksymalne dofinansowanie do jednej instalacji wyniesie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych.

Polecamy wpis: Możliwa obniżka VAT na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – jest porozumienie UE

Podwyższony standard

Zgodnie z zapowiedziami NFOŚiGW, beneficjenci programu Moje Ciepło będą mogli ubiegać się o dopłatę do zakupu i montażu pomp ciepła w budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Wymogi dotyczące stanu technicznego budynku są bardziej rygorystyczne niż te określone w Warunkach Technicznych 2021. Dla nich maksymalny wskaźnik Energii Pierwotnej wynosi 70 kWh/(m2*rok). W programie Moje Ciepło, w pierwszym roku funkcjonowania programu będzie obowiązywał wymóg EP na poziomie minimum 63 kWh/(m2*rok) dla budynków. Natomiast w kolejnych latach wymóg ten zaostrzy się jeszcze bardziej - do 55 kWh/(m2*rok) dla budynku.

Polecamy wpis: Pompa ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę

Jak wyjaśniał Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński w odpowiedzi na pytanie posłanki Krystyny Skowrońskiej, realizacja programu Moje Ciepło poprzez podwyższenie wymogów w stosunku do aktualnie obowiązujących ma na celu zachęcenie inwestorów do zastosowania w budynkach dodatkowych rozwiązań, mających zapewnić podwyższoną oszczędność energii, takich jak np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy lepsza termoizolacja przegród zewnętrznych budynku. 

Trudno się oszukiwać - budowa domu o podwyższonym standardzie będzie wiązała się z wyższymi kosztami. Szczególnie biorąc pod uwagę wzrost cen materiałów budowlanych i urządzeń grzewczych od nowego roku. Chociaż nowy program będzie podobny do programu Czyste Powietrze, w którym dochód właściciela budynku nie może przekraczać 100 tys. zł, to w programie Moje Ciepło nie bierze się pod uwagę dochodu! Podkreślili to Doradcy Energetyczni w trakcie webinaru. Wskazali także, że najprawdopodobniej beneficjenci dostaną możliwość korzystania w nim z Karty Dużej Rodziny, a to podwyższy poziom dofinansowania.

Program Moje Ciepło - najważniejsze informacje, FOT. GLOBEenergia.pl
Program Moje Ciepło - najważniejsze informacje, FOT. GLOBEenergia.pl

Kiedy?

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy program ruszy. Doradcy wskazali na przełom I i II kwartału 2022 roku. Podano jednak jedną bardzo istotną datę - kwalifikowalności kosztów. O dofinansowanie w programie Moje Ciepło będą mogli ubiegać się inwestorzy, którzy zakończyli inwestycję po 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że program cofnie się z okresem kwalifikowalności o ponad rok. Warto wiedzieć, że jako koszty kwalifikowalne będą się również liczyły wydatki poniesione na odwierty, bufory, czy też zbiorniki c.w.u. Nie przewiduje się składania wniosków na inwestycje, które są w trakcie planowania, w związku z czym nie będzie osobnego wniosku o płatność.

Program Moje Ciepło - beneficjenci

Beneficjantami programu będą mogły być osoby fizyczne, które są właścicielami bądź współwłaścicielami nowych domów jednorodzinnych. Jako nowy budynek mieszkalny w programie „Moje Ciepło” będzie traktowany budynek, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu. Jak informuje NFOŚiGW, może to być również nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Polecamy wpis: Dom energooszczędny - planowanie budowy

Program Moje ciepło, a inne dotacje

Zgodnie z zapowiedziami, program Moje Ciepło nie łączy się z innymi dotacjami. Wyjątkiem może być ulga termomodernizacyjna, o ile wnioskodawca spełni jej warunki.

Dowiedz się więcej: Ulga termomodernizacyjna. Jak skorzystać z ulgi podatkowej w 2022 roku?

Ograniczenia dla kotłów na paliwa stałe

Z programu Moje Ciepło nie będzie można skorzystać, jeśli w budynku będzie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe. Co z kominkami? Doradcy zwrócili uwagę, że jeśli w budynku będzie znajdował się kominek służący do celów rekreacyjnych, dotacja nie zostanie wykluczona. Jeśli natomiast kominek będzie pełnił funkcję ogrzewania i będzie to na przykład kominek z płaszczem wodnym, to z dotacji nie będzie można skorzystać.

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.