News

Znamy poziom dofinansowania programu Ciepłe Mieszkanie

Monika Ojczyk
2022-01-05
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-22
Głosów: 10, średnia ocen: 5

W grudniu pisaliśmy o planowanym nowym programie wsparcia na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków wielorodzinnych. Program będzie nosił nazwę „Ciepłe Mieszkanie” i ma ruszyć już w 2022 r. Teraz wiemy jaki jest poziom dofinansowania programu Ciepłe Mieszkanie.

  • Głównym celem programu ma być wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
  • Wspierane mają być takie działania jak: wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wentylacja mechaniczne oraz dokumentacja projektowa.
  • Program zostanie uruchomiony na przełomie I i II kwartału 2022 roku.
  • Podstawowa dotacja dla beneficjentów wynosiłaby do 13 tys. zł, a ta z podwyższonym poziomem dofinansowania - do 26 tys. zł w przeliczeniu na jeden lokal.

Program Ciepłe Mieszkanie

W 2021 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił pilotaże programów dotacyjnych. Programy o których mowa zostały skierowane do mieszkańców budynków wielorodzinnych. Celem programów było wsparcie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji. Nabory rozpoczęły się 14 kwietnia w woj. zachodniopomorskim, 16 kwietnia w Pszczynie, 11 października – w woj. dolnośląskim. Według stanu na dzień 26 listopada 2021 roku w dolnośląskim pilotażu złożono w sumie 409 wniosków o dofinansowanie na kwotę 8 184 915 zł, w Pszczynie 19 wniosków o dofinansowanie na kwotę dotacji 168 636 zł, a w zachodniopomorskim projekcie - 792 wnioski o dofinansowanie na kwotę dotacji 11 380 746 zł.

Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW, wnioski płynące z programów mają być podstawą do uruchomienia ogólnopolskiego programu, skierowanego do budynków wielorodzinnych. Ten rodzaj tkanki mieszkaniowej w Polsce także wymaga wsparcia w zakresie termomodernizacji i wymiany przestarzałych źródeł ciepła.

Więcej na ten temat pisaliśmy we wpisie: Program „Ciepłe Mieszkanie” dla budynków wielorodzinnych już w 2022 r.

Ciepłe Mieszkanie na przełomie I i II kwartału 2022 roku

Do informacji o nowym programie dotarł portal GLOBEnergia.pl. NFOŚiGW poinformował, że program Ciepłe Mieszkanie będzie miał na celu wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Ciepłe Mieszkanie będzie samodzielnym programem, a nie elementem programu Czyste Powietrze. 

Polecamy wpis: Program Czyste Powietrze - zmiany ogłoszone w Nowym Ładzie

Celem programu będzie wspieranie likwidacji indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych oraz zastosowanie kotła gazowego, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła (np. ciepło systemowe). Dodatkowo wspierane ma być:

  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wymiana okien i drzwi,
  • wentylacja mechaniczna,
  • dokumentacja projektowa.

Według najnowszej wypowiedzi Pawła Mirowskiego, wiceprezesa NFOŚiGW, dla Polskiej Agencji Prasowej, program zostanie uruchomiony na przełomie I i II kwartału 2022 roku.

Program Ciepłe Mieszkanie będzie realizowany przez NFOŚiGW przy udziale wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin. Jednostki samorządowe po otrzymaniu dofinansowania przeprowadzą nabór dla swoich mieszkańców.

Poziom dofinansowania programu Ciepłe Mieszkanie

Znamy poziom dofinansowania programu Ciepłe Mieszkanie. Informację tą podał przedstawiciel NFOŚiGW. Podstawowa dotacja dla beneficjentów wynosiłaby do 13 tys. zł, a ta z podwyższonym poziomem dofinansowania - do 26 tys. zł w przeliczeniu na jeden lokal.

Obecnie prowadzone są konsultacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który także posiada premie modernizacyjne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termomodernizację. NFOŚiGW nie chce się dublować wsparciem z BGK.

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.