Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Zielone budynki szansą zwolnienia z podatku dla mieszkańców Kalisza

Głosów: 13, średnia ocen: 5
mock

Od nowego roku mieszkańcy Kalisza będą mogli starać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości jeśli postawią na zielone elewacje i dachy swoich domów. Nowy, proekologiczny projekt został właśnie zatwierdzony przez prezydenta miasta Kalisza – Krystiana Kinastowskiego. Zielone budynki mają stać się naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze z zanieczyszczeń.

  • Mieszkańcy Kalisza od 1 stycznia 2022r. będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli na dachach i ścianach budynków zainstalują rośliny wieloletnie.
  • Zwolnienie od podatku będzie obowiązywać również właścicieli nieruchomości, którzy stworzą instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku.
  • Warunkiem zwolnienia jest brak zaległości w opłatach podatkowych i urzędowych na rzecz miasta.

Szansa na zwolnienie z podatku od nieruchomości

Mieszkańcy Kalisza od 1 stycznia 2022r. będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli na dachach swoich budynków mieszkalnych zasadzą rośliny wieloletnie, a co najmniej jedna ściana budynku zostanie porośnięta pnączami, których korzenie znajdą się z gruncie.

Zwolnienie od podatku będzie obowiązywać również właścicieli nieruchomości, którzy stworzą instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku.

Ogród wertykalny to pionowa instalacja roślinna, który posiada wbudowany system automatycznego nawadniania. Umożliwia on dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych i wody. Ogrody wertykalne są biologicznie aktywne, co powoduje, że oczyszczają powietrze oraz zwiększają ilość tlenu w pomieszczeniu.

Mieszkańcy Kalisza od 1 stycznie 2022r. będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli na dachach i ścianach budynku zasadzą pnącza i rośliny wieloletnie
Mieszkańcy Kalisza od 1 stycznie 2022r. będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli na dachach i ścianach budynku zasadzą pnącza i rośliny wieloletnie

Warunkiem zwolnienia jest brak zaległości w opłatach podatkowych i urzędowych na rzecz miasta.

Zielone budynki jako naturalne filtry zanieczyszczeń

Projekt prezydenta Kalisza nie jest jedynym rozwiązaniem tego typu w Polsce. Z takiej ulgi korzystają już mieszkańcy Katowic. W ostatnim czasie władze Gdańska oraz Poznania zapowiedziały plan wprowadzenia nowych inicjatyw proekologicznych, który miałby na celu zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości.

W wywiadzie dla portalu KaliszINFO, prezydent miasta Kalisza, Krystian Kinastowski mówił:

Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak