News

Program „Ciepłe Mieszkanie” dla budynków wielorodzinnych już w 2022 r.

Monika Byś
2021-12-09
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-22
Głosów: 24, średnia ocen: 5
Program Ciepłe Mieszkanie

Powstanie nowy program rządowy dla budynków wielorodzinnych wspierający wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację. Program miałby nosić nazwę „Ciepłe Mieszkanie”, a nabór miałby ruszyć już w I kwartale 2022 r. Informacja odnośnie programu została potwierdzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • Głównym celem programu ma być wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
  • Program „Ciepłe Mieszkanie” nie będzie elementem programu „Czyste Powietrze”.
  • Wiceprezes NFOŚiGW wyjaśnia, że program będzie miał na celu wspieranie likwidacji indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych oraz zastosowanie kotła gazowego, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.
  • Wspierane mają być takie działania jak: wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wentylacja mechaniczne oraz dokumentacja projektowa.
  • Póki co nie ma informacje odnośnie środków przeznaczonych na rozwój programu. Jego skala będzie ogłaszana wraz z informacją o naborze wniosków.

Program Ciepłe Mieszkanie dla budynków wielorodzinnych

Na trop nowego programu wpadła redakcja GLOBEnergia.pl, która nieoficjalnie ustaliła, że program będzie miał nazwę „Ciepłe Mieszkanie”. Informacja ta została potwierdzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Na pytanie redakcji dotyczące celu programu, NFOŚiGW odpowiedział, że głównym celem ma być wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Paweł Mirowski wiceprezes NFOŚiGW potwierdził, że przy tworzeniu programu zostały wykorzystane doświadczenia zebrane przy realizacji programów pilotażowych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku.

Uruchomienie naboru dla gmin planowane jest w I kwartale 2022 roku – informuje Mirowski

Bardzo ważną informacją jest, że program „Ciepłe Mieszkanie” nie będzie elementem programu „Czyste Powietrze”.

Więcej na temat programu „Czyste Powietrze” w artykule: Dofinansowanie do wymiany pieca - program „Czyste Powietrze”

Programy pilotażowe w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim

W roku 2021 NFOŚiGW uruchomił pilotaże programów dotacyjnych skierowanych do mieszkańców budynków wielorodzinnych w dwóch województwach – dolnośląskim i zachodniopomorskim. Nabór do programu rozpoczął się w kwietniu (woj. zachodniopomorskie) i w październiku (woj. dolnośląskie). Budżety wynosiły odpowiednio 10 mln zł, i 20 mln zł.

Według stanu na dzień 26 listopada 2021 roku w pilotażu dolnośląskim złożono w sumie 409 wniosków o dofinansowanie na kwotę 8 184 915 zł, a w zachodniopomorskim projekcie - 792 wnioski o dofinansowanie na kwotę dotacji 11 380 746 zł.

Program Ciepłe Mieszkanie już w I kwartale 2022 roku

Paweł Mirowski wyjaśnia, że program będzie miał na celu wspieranie likwidacji indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych oraz zastosowanie kotła gazowego, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Poza tym wspierane będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wentylacja mechaniczne oraz dokumentacja projektowa.

Póki co nie ma informacje odnośnie środków przeznaczonych na rozwój programu. Jego skala będzie ogłaszana wraz z informacją o naborze wniosków.

Źródło: Link do artykułu GLOBEnergia.pl -> tutaj

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.