News

Będzie podatek od zakupu szóstego mieszkania

Monika Byś
2023-06-02
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
podatek od zakupu szóstego mieszkania

Posłowie PiS dodali nową poprawkę do projektu ustawy o gospodarce nieruchomościami, dotyczącą wprowadzenia dodatkowego 6-procentowego podatku od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań na jednej nieruchomości gruntowej. Po zmianach nabywcy będą musieli zapłacić dwie daniny – VAT i dodatkowy PCC. Do tej pory, takie połączenie było niedopuszczalne.
 

  • Dodatkowy 6-procentowy podatek od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań został dodany jako poprawka do projektu ustawy o gospodarce nieruchomościami przez posłów PiS.
  • Poprawka dotyczy mieszkań na jednej nieruchomości gruntowej i obejmuje zarówno podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak i podatek od towarów i usług (VAT).
  • Pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku został po raz pierwszy zgłoszony w kwietniu, a teraz został ponownie omówiony podczas drugiego czytania w Sejmie.
  • Zmiana w ustawie o PCC spowoduje, że sprzedaż nieruchomości opodatkowanej VAT również będzie podlegać PCC.
  • Wprowadzenie tej zmiany budzi wątpliwości co do sposobu jej wprowadzenia i braku konsultacji z zainteresowanymi podmiotami.

Już w kwietniu pojawił się pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku, jednak jak dotąd tematu nie rozwijano. Teraz ponownie wrócił do obrad sejmowych. Projekt ustawy obejmuje również zmiany dotyczące opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) zakupu szóstego i kolejnych lokali mieszkalnych na jednej nieruchomości gruntowej. Istnieją również propozycje zniesienia 2-procentowego PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania przez osoby fizyczne na rynku wtórnym.

Podatnik zapłaci VAT i PCC

Obecnie, w zależności od charakteru transakcji, kupujący płaci albo PCC, albo VAT. Jednak wprowadzana zmiana będzie wymagać od nabywców zapłacenia obu podatków za tę samą transakcję. Jest to spowodowane zmianą w ustawie o PCC, która obejmie także sprzedaż nieruchomości opodatkowanej VAT. To oznacza, że kupujący, którzy nie mogą odliczyć VAT lub mają ograniczone prawo do odliczenia, będą musieli zapłacić zarówno VAT, jak i PCC.

Wprowadzenie tej zmiany budzi wątpliwości związane z samym sposobem jej wprowadzenia. Dodanie zmiany na etapie prac w komisji sejmowej uniemożliwia przeprowadzenie konsultacji i wypowiedzenie się przez zainteresowane podmioty. Zmiany te prowadzą również do zwiększenia obciążeń podatkowych, co nie ma charakteru technicznego czy doprecyzowującego.

Przepisy dotkną przede wszystkim funduszy PRS

Nowe przepisy głównie dotkną funduszy PRS, które często nabywają wiele mieszkań w jednym budynku. Jednak mniejsi inwestorzy również odczują skutki tych zmian. Wprowadzenie dodatkowego 6-procentowego PCC od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań wpłynie na opłacalność masowych zakupów mieszkań w jednej lokalizacji. To spowoduje, że inwestorzy będą musieli dywersyfikować swoje inwestycje pomiędzy różnymi lokalizacjami.

Nowy podatek nie powinien znacząco wpłynąć na fundusze PRS i rynek wynajmu nieruchomości mieszkalnych. Posiadanie większej liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem nie będzie dodatkowo opodatkowane.

Źródło: Prawo.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.