News

Zapowiedź rządu: podatek od pustego mieszkania

Monika Byś
2022-11-08
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
podatek od pustego mieszkania

Jarosław Kaczyński zapowiedział podatek od pustego mieszkania albo rozwiązanie podobne. Wszystko po to, aby zmusić osoby mające wiele nieruchomości do ich wynajmowania. Czy kolejny podatek uchroni od zapaści na rynku mieszkaniowym?

  • “Co prawda w tym roku pewnie będzie rekord, liczy się, że będzie około 270 tysięcy mieszkań, ale w dużej części – i to też trzeba rozwiązać – to są mieszkania, które później są lokatą kapitału, są niezamieszkane. Pytanie, czy takich mieszkań po prostu nie opodatkować.” - mówi Jarosław Kaczyński na spotkaniu przedwyborczym w Ostródzie.
  • Takie rozwiązanie ma być jedynie chwilowe, bo – jak wcześniej wspomniał Kaczyński – Polacy nie są zainteresowani wynajmem. 
  • Polacy nie tyle, że nie chcą wynajmować, ale sam najem kosztuje dzisiaj tyle, że nie stanowi aż tak atrakcyjnej alternatywy dla zakupu mieszkania.

Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Ostródzie odniósł się do problematyki braku dostępności mieszkań w Polsce. Prezes PiS przyznał również, że program „Mieszkanie Plus” nie został odpowiednio zrealizowany.

Kaczyński zaproponował dosyć enigmatycznie brzmiące rozwiązanie:

mówił w Ostródzie Jarosław Kaczyński

Pieniądze były przez 30 lat coraz tańsze, a teraz z powrotem są drogie. Trzeba wobec tego będzie wymyślić jakiś – to, co mówię, jest pewną przenośnią – substytut pieniądza, który by mógł funkcjonować na dużo niższym oprocentowaniu, żeby ludzie mogli za te mieszkania płacić.

Rozwiązaniem, podatek od pustego mieszkania?

Do problemów z rynkiem mieszkaniowym Kaczyński odniósł się także na spotkaniu w Ełku. Tam wyjaśnił, że Polacy generalnie nie są zainteresowani wynajmem, bo wolą kupować mieszkania na własność, choćby biorąc wysoki kredyt. Według prezesa PiS problem pojawia się, gdy mieszkania są kupowane, ale nikt w nich nie mieszka.

Jarosław Kaczyński 

Co prawda w tym roku pewnie będzie rekord, liczy się, że będzie około 270 tysięcy mieszkań, ale w dużej części – i to też trzeba rozwiązać – to są mieszkania, które później są lokatą kapitału, są niezamieszkane. Pytanie, czy takich mieszkań po prostu nie opodatkować.

„Nie chcesz wynajmować, to będziesz od tego majątku płacił znaczący podatek”

Takie rozwiązanie ma być jedynie chwilowe, bo – jak wcześniej wspomniał Kaczyński – Polacy nie są zainteresowani wynajmem. Słyszeliśmy już wypowiedzi na temat pieniędzy, polityki zagranicznej, czy też wizji reform w różnych sferach funkcjonowania państwa. Prezes PiS raczej nie odnosi się do problemów, a jeżeli już, to do takich, które istnieją od zawsze, a więc odbiorca nie przypisze wyłącznej winy za zaniedbania obecnie rządzącym.

Rynek mieszkaniowy (w tym rynek najmu) można w pewnym sensie porównać do systemu ochrony zdrowia. W tym sensie, że jest tutaj wiele problemów, ale państwo nie wydaje się mieć choćby propozycji rozwiązania, które byłoby skuteczne. Polacy nie tyle, że nie chcą wynajmować, ale sam najem kosztuje dzisiaj tyle, że nie stanowi aż tak atrakcyjnej alternatywy dla zakupu mieszkania. Zwłaszcza że często czynsz ma „spłacać kredyt”, a skoro te idą w górę, to odpowiedź nasuwa się sama. Opodatkowanie pustych mieszkań niekoniecznie będzie zatem rozwiązaniem problemu.

Źródło: bezprawnik.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.